اعتماد ایثارگران به بنیاد شهید را بازگرداندیم

تهران - ایرنا - معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بین ایثارگران و بنیاد شهید و امور ایثارگران اعتمادی وجود نداشت كه با پیگیری مطالبات ایثارگران بخشی از این اعتماد را بازگرداندیم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، ‌حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی شهیدی، روز سه‌شنبه در دیدار اعضای شورای راهبردی نخبگان و تشكل‌های مركز دانش‌پژوهان و تشكل‌های شاهد و ایثارگر گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره تأكید دارند كه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه شناسانده شده و به نسل‌های آینده معرفی شود، چون اگر روزی مشكلی برای كشور پیش بیاید ایثارگران و فرزندان آن‌ها هستند كه دوباره به صحنه خواهند آمد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با اعضای تشكل‌های شاهد و ایثارگر در بدو ورود به بنیاد، گفت: هدف ما از برگزاری جلسات آموختن این بود كه چه باید كرد چون در آن دوره بنیاد برنامه مدونی برای اجرا نداشت و كارهای تشكیلاتی نیز به‌خوبی انجام نمی‌شد. ما نیز در نخستین اقدام با تدوین یك برنامه مدون امور مربوطه را پیگیری كردیم.

وی كارگروه‌های نخبگان و تشكل‌ها را بازوی كاری بنیاد عنوان كرد و افزود: یكی از مسائل زیان‌آوری كه در آسیب‌شناسی‌های انجام شده مشخص شد این بود كه بین ایثارگران و بنیاد شهید و امور ایثارگران اعتمادی وجود ندارد البته با پرداخت بخشی از مطالبات ایثارگران تا پایان سال 90 توانستیم مقداری از این اعتماد رفته را بازگردانیم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: مسئله بعدی كه به ضرر جامعه ایثارگری و بنیاد بود، تضاد و دوری بین بنیاد و مجلس شورای اسلامی با وجود 103 نماینده ایثارگر در مجلس بود كه ما می‌توانستیم از این ظرفیت، كمال بهره‌برداری به نفع بنیاد را داشته باشیم كه خوشبختانه در حال حاضر تفاهم خوبی بین بنیاد و مجلس وجود دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در ادامه به ابلاغ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در اسفندماه سال 92 و اجرایی شدن 3/71 درصد این قانون تاكنون اشاره كرد و گفت: آیین‌نامه 19 درصد از 29 درصد باقی‌مانده این قانون، تدوین و به كمیسیون اجتماعی مجلس ارائه شده و بقیه موارد نیز در حال بررسی و تدوین آیین‌نامه است.

وی با بیان اینكه مهم‌ترین بخش قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، ماده «63» این قانون است كه به تشكیل شورایی به‌منظور توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برای آشنا كردن نسل‌های آینده با این فرهنگ تأكید دارد، افزود: دبیرخانه این شورا كه رییس‌جمهور ریاست آن را بر عهده دارد، تشكیل و محتوای مربوط به شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت نیز تدوین شده است.

دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با تأكید بر اینكه در این مسیر باید از اعضای مركز دانش‌پژوهان و تشكل‌های شاهد و ایثارگر و نقش آن‌ها در ارائه این فرهنگ به نسل سوم و چهارم انقلاب استفاده كرد، گفت: ما از شما استمداد می‌طلبیم كه با ارائه طرح‌های جدید، بنیاد را در نشر فرهنگ ایثار و شهادت یاری كنید.

وی افزود: مشكلات مالی موجود در كشور سبب كاهش بودجه در تمام بخش‌ها شده است كه ناتمام ماندن بحث ساماندهی گلزارهای شهدا نیز ناشی از همین مسئله است البته شعار من در بنیاد این است كه نباید تبعیضی بین افراد و بخش‌ها وجود داشته باشد.

معاون رییس‌جمهور به ایجاد صندوق سلامت و تدوین چندین طرح برای درمان ایثارگران اشاره كرد و گفت: اعزام گروه متخصصان پزشكی به استان‌های سراسر كشور، معاینه و درمان جانبازان و خانواده‌های ایثارگران و تقبل تمام مسائل درمانی ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا از دیگر فعالیت‌هایی بود كه در زمینه بهداشت و درمان انجام شده است.

اجتمام/ 1370 ** 1418