وی اچ اس 900مزرعه پروش ماهی در كشور را تعطیل كرد

یاسوج -ایرنا- مدیرعامل اتحادیه تكثیر و پرورش ماهیان سردآبی كشور تاكید كرد: ویروس مرگبار و كشنده 'وی اچ اس' تاكنون بیش از 900 مزرعه پرورش ماهی قزل الا در استان ها و مناطق مختلف را به تعطیلی كشانده است.

آرش نبی زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در یاسوج با بیان اینكه این ویروس از نیمه دوم سال 91 وارد كشور شده، تاكنون بیش از هشت هزار میلیارد ریال به بهره برداران ماهیان قزل آلا در سطح كشور خسارت زده است.

وی یادآور شد: البته شاید میزان و بروآرد خسارت در بخش دولتی با اتحادیه ماهیان سردآبی متفاوت باشد ولی آنچه كه تاكنون برآورد شده همین رقم است.

وی از كاهش 40تا 50 هزار تنی میزان تولید ماهی قزل آلا با شیوع و گسترش این ویروس خطرناك در سطح مزراع خبر داد و گفت: میزان تولید ماهیان سردآبی در كشور هم اكنون از 150 هزار تن در سال به حدود 90 هزار تن رسیده است.

نبی زاده تعداد مزارع تكثیر و پرورش ماهیان سردآبی در كشور را افزون بر چهار هزار و 500 مزرعه اعلام كرد.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی كشور گفت: بیشترین خسارت های وارده شده به مزارع پرورش ماهی ناشی از شیوع ویروس وی اچ اس مربوط به استان های چهار محال و بختیاری، لرستان، مازندران، همدان و كهگیلویه وبویراحمد بوده است.

نبی زاده با بیان اینكه نباید تعطیلی مزارع و خشكاندن كارگاه را به مثابه ریشه كنی ویروس قلمداد كرد، افزود: به ازای هر پنج تن حدود یك تا دو نفر به صورت مسقیم و سه تا چهار نفر نیز به صورت غیرمستقیم در سطح مزارع بیكار شده اند.

نبی زاده با یادآوری این نكته كه ویروس وی اچ اس به هیچ وجه كنترل و ریشه كن نشده است، افزود: به نظر می رسد هنوز عزم راسخی بین متولیان امر اعم از بخش دولتی و خصوصی برای مقابله جدی با این بیماری وجود ندارد.

وی از كمبود اعتبار برای مبارزه با شیوع این بیماری در سطح مزارع كشور خبرداد و گفت: سال گذشته رقمی حدود 88 میلیارد ریال از محل كمیته بحران در شورای دام پزشكی كشور به این امر اختصاص یافت.

وی از توزیع این مبلغ بین استان های مختلف كشور خبر داد و گفت: این در حالی است كه میزان خسارات وارده ناشی از این بیماری تنها در استان كهگیلویه وبویراحمد بیش از این رقم گزارش شده است.

نبی زاده با یادآوری این نكته كه ویروس خطرناك وی اچ اس به هیچ وجه قابل ریشه كنی نیست و تنها باید با خشكاندن و تعطیلی مزارع جلوی شیوع بیشتر آن را گرفت، افزود: این ویروس قابل انتقال و سرایت در تمامی ماهیان سردآبی است.

این در حالی است كه تاكنون بسیاری از مدیران شیلات در استان های مختلف و از جمله كهگیلویه وبویراحمد شیوع این بیماری را تنها به بچه ماهی ها منحصر می كردند و مدعی بودند كه سایر گونه ها دچار این بیماری و ویروس خطرناك نمی شوند.

وی از نابسامانی در واردات ماهی ، توزیع تخم چشم‌زده قزل‌آلا و جابه‌جایی بچه ماهی قزل‌آلا در سال‌های گذشته به عنوان عوامل اصلی در شیوع بیماری وی اچ اس و نابودی بخش مهمی از تولید ماهی قزل‌آلا در كشور یاد كرد.

نبی زاده تغییرنژادگونه ماهی ها و استفاده از نژادهای مقاوم و رعایت مسایل بهداشتی بویژه در زمان حمل بچه ماهی را از عوامل مهم در كاهش میزان شیوع ویروس خطرناك وی اچ اس در مزارع تكثیر و پرورش ماهی در كشور ذكر كرد.

وی اجرای طرح نظام مشترك بهره وری، نظارت مستمر و كنترل شده بر روی حمل بچه ماهی ها، خشكاندن همزمان بهره برداران و پرورش دهندگان دچار شده به ویروس و رعایت مسایل بهداشتی در كارگاه های تكثیر و پرورش را از دیگر راهكارهای جلوگیری از گسترش این بیماری خطرناك اعلام كرد.

نبی زاده برای شركت در كارگاه آموزشی یك روزه بهره برداران خسارت دیده ناشی از ویروس وی اچ اس به یاسوج مركز كهگیلویه وبویراحمد سفر كرده است.

این ویروس مرگبار تاكنون حدود 60 مزرعه پرورش ماهی در استان كهگیلویه وبویراحمد را به تعطیلی كشانده و حدود چهارهزار تن نیز میزان تولید ماهی در این استان را كاهش داده است.

تعداد مزارع فعال پرورش ماهی دراین استان تا پیش از ورود این ویروس بیش از 150مورد با میزان تولید ماهی سالانه افزون بر 13هزار و 500 تن بوده است.

میزان براورد خسارت ناشی از بروز این بیماری به مزارع پرورش ماهی در كهگیلویه وبویراحمد نیز تاكنون افزون بر 87 میلیارد ریال گزارش شده است.

كارشناسان شیلات ویروس وی اچ اس را یك بیماری غیربومی معرفی می كنند كه بومی فرانسه و چك و اسلواكی و تا حدودی كشور تركیه است و تخم حامل این بیماری به نام تخم فرانسوی شهرت دارد.

3016/6162