ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان قدس به بهره برداری رسید

تهران - ایرنا - ایستگاه سنجش آلودگی هوا شهر قدس روز دوشنبه طی مراسمی با حضور مدیركل محیط زیست استان تهران و فرماندار شهرستان قدس به بهره برداری رسید.

محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: برای نصب، تجهیز و بهره برداری از ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر قدس در مجموع شش میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با اشاره به اینكه این ایستگاه در محوطه فرمانداری شهر قدس نصب و راه اندازی شده اظهار كرد: دستگاه های نصب شده در این ایستگاه قابلیت اندازه گیری تمام پارمترهای گازی از جمله دی اكسیدگوگرد، دی اكسیدنیتروژن، ازن، منواكسیدكربن و متان را دارد.

رستگاری به وجود معادن شن و ماسه در سطح شهرستان قدس اشاره كرد و افزود: به منظور سنجش ذرات معلق با قطر كمتر از 10 میكرون دستگاه سنجش آلودگی این ذرات (آنالایزر) نیز در این ایستگاه نصب شده است.

وی افزود: در صورت تامین اعتبار تا پایان سال دستگاه سنجش ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون نیز در ایستگاه سنجش هوای شهر قدس نصب خواهد شد.* صنایع با انجام هزینه های زیست محیطی از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در مراسم افتتاح ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان قدس گفت: آن بخش از درآمدهای صنایع كه صرف فعالیت های زیست محیطی شود در صورت تایید سازمان حفاظت محیط زیست از معافیت مالیاتی برخوردار می شود.

محمدهادی حیدرزاده همچنین وجود معادن شن و ماسه در غرب استان تهران را یكی از مشكلات زیست محیطی این منطقه عنوان كرد و افزود: طرح جهادی پایش زیست محیطی معادن استان تهران بعد از ماه مبارك رمضان اجرا خواهد شد و با معادنی كه الزامات زیست محیطی را رعایت نكنند، برخورد خواهد شد.

تهرام/1699// 1625