سه هزار و 800 كیلوگرم مواد مخدر در خراسان رضوی كشف شد

مشهد- ایرنا- رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: در دو ماه ابتدای امسال سه هزار و 800 كیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان كشف شد.

سرهنگ حسین مولوی نسب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این مقدار سه هزار و 500 كیلوگرم توسط ماموران انتظامی و 300 كیلوگرم توسط ماموران مرزبانی كشف و ضبط شده است.

وی اظهار كرد: در این مدت چهار هزار و 800 نفر از قاچاقچیان و توزیع كنندگان مواد مخدر در این استان دستگیر شده و در قالب چهار هزار و 155 فقره پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی گفت: 18 باند تهیه و توزیع مواد مخدر نیز طی دو ماه ابتدای امسال در استان خراسان رضوی متلاشی و 130 دستگاه خودرو سبك و سنگین قاچاقچیان و توزیع كنندگان مواد مخدر توقیف شد.

سرهنگ مولوی نسب افزود: در این راستا با اجرای 10 مرحله طرح ارتقای امنیت اجتماعی در استان خراسان رضوی ضمن كشف 800 كیلو گرم مواد مخدر، یك هزار و 500 تن از توزیع كنندگان این مواد دستگیر شدند.

وی گفت: با اجرای 13 مرحله طرح جمع آوری معتادین پر خطر و متظاهر در این استان نیز 800 نفر از این معتادین دستگیر و به مراكز نگهداری و ترك اعتیاد انتقال یافتند.

وی اظهار كرد: در مدت مزبور 15 نفر از عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر نیز كه قصد ورود و قاچاق این مواد از طریق مرزهای استان را داشتند توسط ماموران مرزبانی دستگیر شدند.

مولوی نسب گفت: سه هزار و 500 كیلو گرم مواد مخدر چهارم تیرماه سالجاری همزمان با هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در مشهد امحا می شود.

وی افزود: پارسال نیز 23 هزار و 500 كیلوگرم مواد مخدر توسط ماموران انتظامی و مرزبانی در این استان كشف شد.

وی دستگیری 21 هزار نفر از قاچاقچیان و توزیع كنندگان مواد مخدر، شناسایی و متلاشی شدن 67 باند قاچاق، توقیف بیش از 500 دستگاه خودرو و كشف 29 قبضه انواع سلاح جنگی از قاچاقچیان را از جمله اقدامات نیروی انتظامی در این استان طی سال گذشته برشمرد.

سرهنگ مولوی نسب اظهار كرد: 115 مرحله طرح ارتقای امنیت اجتماعی و جمع آوری معتادین پر خطر طی سال گذشته در استان خراسان رضوی اجرا و 352 جلسه آموزشی پیشگیری از آسیبهای مواد مخدر نیز برگزار شد.

وی افزود: بنابر اعلام آزمایشگاه تشخیص مواد مخدر نیروی انتظامی ماده ای با نام معجون بیرجندی به دلیل وجود حشیش در آن به عنوان ماده مخدر شناخته شده لذا حمل و توزیع آن جرم است و با مرتكبین برخورد می شود.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی همچنین نسبت به مصرف برخی قرصها مانند ریتالین كه حاوی مواد مخدر و روان گردان است هشدار داد و گفت: مصرف این قرص ها منجر به اعتیاد می شود.

وی مهمترین اولویتهای پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی را در سال جاری تشدید مقابله با قاچاقچیان و توزیع كنندگان مواد مخدر، معتادین پر خطر و متظاهر، افزایش توجه به آموزش برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر ذكر كرد./2

2095/ 6053/1772