مشهد - ايرنا - رييس پليس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوي گفت: در دو ماه ابتداي امسال سه هزار و 800 كيلو گرم انواع مواد مخدر در اين استان كشف شد.

سرهنگ حسين مولوي نسب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از اين مقدار سه هزار و 500 كيلو گرم توسط ماموران انتظامي و 300 كيلو گرم توسط ماموران مرزباني كشف و ضبط شده است.

وي اظهار كرد: در اين مدت چهار هزار و 800 نفر از قاچاقچيان و توزيع كنندگان مواد مخدر در اين استان دستگير شده و در قالب چهار هزار و 155 فقره پرونده به مراجع قضايي معرفي شده اند.

وي گفت: 18 باند تهيه و توزيع مواد مخدر نيز طي دو ماه ابتداي امسال در استان خراسان رضوي متلاشي و 130 دستگاه خودرو سبك و سنگين قاچاقچيان و توزيع كنندگان مواد مخدر توقيف شده است.

سرهنگ مولوي نسب افزود: در اين راستا با اجراي 10 مرحله طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در استان خراسان رضوي ضمن كشف 800 كيلو گرم مواد مخدر، يك هزار و 500 تن از توزيع كنندگان اين مواد دستگير شدند.

وي گفت: با اجراي 13 مرحله طرح جمع آوري معتادين پر خطر و متظاهر در اين استان نيز 800نفر از اين معتادين دستگير و به مراكز نگهداري و ترك اعتياد انتقال يافتند.

وي اظهار كرد: در مدت مزبور 15 نفر از عوامل اصلي قاچاق مواد مخدر نيز كه قصد ورود و قاچاق اين مواد از طريق مرزهاي استان را داشتند توسط ماموران مرزباني دستگير شدند.

مولوي نسب گفت: سه هزار و 500 كيلو گرم مواد مخدر چهارم تيرماه سالجاري همزمان با هفته جهاني مبارزه با مواد مخدر در مشهد امحا مي شود.

وي افزود: پارسال نيز 23 هزار و 500 كيلو گرم مواد مخدر توسط ماموران انتظامي و مرزباني در اين استان كشف شد.

وي دستگيري 21 هزار نفر از قاچاقچيان و توزيع كنندگان مواد مخدر، شناسايي و متلاشي شدن 67 باند قاچاق، توقيف بيش از 500 دستگاه خودرو و كشف 29 قبضه انواع سلاح جنگي از قاچاقچيان را از جمله اقدامات نيروي انتظامي در اين استان طي سال گذشته برشمرد.

سرهنگ مولوي نسب اظهار كرد: 115 مرحله طرح ارتقاي امنيت اجتماعي و جمع آوري معتادين پر خطر طي سال گذشته در استان خراسان رضوي اجرا و 352 جلسه آموزشي پيشگيري از آسيبهاي مواد مخدر نيز برگزار شد.

وي افزود: بنابر اعلام آزمايشگاه تشخيص مواد مخدر نيروي انتظامي ماده اي با نام معجون بيرجندي به دليل وجود حشيش در آن به عنوان ماده مخدر شناخته شده لذا حمل و توزيع آن جرم است و با مرتكبين برخورد مي شود.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوي همچنين نسبت به مصرف برخي قرصها مانند ريتالين كه حاوي مواد مخدر و روان گردان است هشدار داد و گفت: مصرف اين قرص ها منجر به اعتياد مي شود.

وي مهمترين اولويتهاي پليس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوي را در سال جاري تشديد مقابله با قاچاقچيان و توزيع كنندگان مواد مخدر، معتادين پر خطر و متظاهر، افزايش توجه به آموزش براي پيشگيري از اعتياد به مواد مخدر ذكر كرد./2

2095/ 6053