۱۸ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 81638438
۰ نفر
كاهش عوارض پیوند مغز استخوان با ویروس خرگوش

تهران-ایرنا-مطالعه محققان آمریكایی نشان می دهد كه نوعی ویروس یافت شده درخرگوش می تواند پیوند مغز استخوان را برای بیماران مبتلا به سرطان خون بی خطرتر و عوارض آن را كاهش دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، محققان كالج پزشكی دانشگاه فلوریدا در آمریكا متوجه شدند كه ویروس myxoma بطور همزمان سبب كشته شدن سلول های سرطانی و پیشگیری از ابتلا به بیماری پیوند علیه میزبان 'GVHD' می شود.این بیماری یكی از خطرناكترین عوارض پیوند مغز استخوان است.

پیوند مغز استخوان یك روش مهم درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان های خون مانند لوسمی و مولتیپل میلوما است.

درصورتیكه مغز استخوان یك بیمار به اندازه كافی سلول های بنیادی سالم تولید نكند با پیوند مغز استخوان، سلول های سالم وارد بدن بیمار می شود تا جایگزین مغز استخوان بیمار شود.

با این وجود این كار خطراتی نیز دارد زیرا گلبول های سفید تازه پیوند داده شده می تواند به بدن شخص دریافت كننده حمله كنند كه به آن بیماری علیه میزبان گفته می شود.

این بیماری می تواند سبب تنگی نفس، دردهای شكمی و در موارد شدید منجر به مرگ بیمار شود.

ویروس Myxoma معمولا در خرگوش های موجود در استرالیا و اروپا یافت می شود. این ویروس در خرگوش ها می تواند به ابتلا بیماری بسیار كشنده myxomatosis منجر شود اما در انسان ها این ویروس بی خطر است.

محققان با آزمایش این ویروس بر روی سلول های انسانی در آزمایشگاه، ویروس myxoma را به گلبول های سفید خون معروف به سلول های T چسباندند و بعد از آنها در بخشی از پیوند مغز استخوان استفاده كردند.

زمانی كه پیوند مغز استخوان صورت گرفت این ویروس نه تنها مانع از ابتلا به بیماری پیوند علیه میزبان شد بلكه به سلول های سرطانی موجود در بدن بیمار حمله كرد و آنها را از بین برد.نتایج این تحقیق در مجله Blood منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1440