عمليات ساخت دومين تونل انتقال فاضلاب در غرب تهران با اعتبارات بانك توسعه اسلامي آغاز شد

تهران - ايرنا - مديرعامل شركت فاضلاب تهران اعلام كرد : عمليات اجرايي دومين تونل فاضلابروي شهر تهران در غرب پايتخت به طول 12 كيلومتر از محل اعتبارات بانك توسعه اسلامي آغاز شد .

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو ، اصغر رياضتي طول اين تونل كه با استفاده از سامانه TBMحفاري مي‌شود، 12 كيلومتر ذكر كرد و گفت : هزينه اجراي تونل فاضلاب غرب تهران با اعتباري بالغ بر 880 ميليارد ريال، از محل اعتبارات بانك توسعه اسلامي تامين مي‌شود.

وي افزود: تونل غرب با هدف جمع‌آوري فاضلاب بخش‌هايي از مناطق مركزي و غرب اجرا مي‌شود كه مساحت تحت پوشش تونل بالغ بر ٢٠ هزار هكتار و جمعيت تحت پوشش آن در حدود 3.5 ميليون نفر است.

رياضتي به روش حفاري اضافه كرد: تونل غرب در عمق متوسط 15 تا 34 متر و با قطر سه هزار تا سه هزار و 600 ميلي‌متر اجرا مي‌شود و اين تونل با توجه به مطالعات محيطي و مشخصات هندسي مسير، براي اولين بار در كشور با بهره گيري از دستگاه TBM سگمنت‌گذاري حفاري شده و با بتن مسلح پيش‌ساخته به همراه لايه ضدخوردگي پوشيده مي‌شود.

وي با اشاره به مزيت‌هاي روش حفاري مكانيزه نسبت به روش‌هاي سنتي تونل‌سازي گفت: حفاري مكانيزه به لحاظ سرعت پيشروي بالا و ميله‌هاي دسترسي كمتر، نسبت به روش‌هاي سنتي تونل‌سازي برتري دارد و بلافاصله پس از حفاري، با استفاده از سگمنت‌هاي پيش ساخته و بتن مسلح، بخش‌هاي حفاري شده به‌صورت خودكار سگمنت‌گذاري مي شود.

رياضتي افزود: مسير تونل انتقال فاضلاب غرب تهران از تقاطع خيابان سي متري جي با بزرگراه آيت‌ا... سعيدي آغاز و تا بازار مبل يافت‌آباد امتداد مي‌يابد، در ادامه پس از اجرا در بلوار معلم تا ضلع شمالي بزرگراه آزادگان پيش مي‌رود و در حاشيه ضلع شمالي بزرگراه امتداد يافته و از رودخانه كن عبور مي‌نمايد.

مديرعامل شركت فاضلاب تهران تصريح كرد: تونل مزبور با عبور از عرض بزرگراه آزادگان در نهايت در حاشيه ضلع جنوب شرقي اتوبان ساوه تا محل تصفيه‌‌خانه جنوب غربي تهران (فيروزبهرام) امتداد دارد و قادر است تا حداكثر دبي 17.22 مترمكعب بر ثانيه را به محل تصفيه‌خانه منتقل نمايد.

اقتصام 1053** 1559