فساد در فیفا: مراكش برنده میزبانی جام جهانی 2010 شده بود

تهران - ایرنا - روزنامه تلگراف چاپ انگلیس در ادامه افشای رسوایی گسترده فساد درفدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) مدعی شد كه هنگام رأی گیری برای انتخاب میزبان جام جهانی 2010، مراكش به جای آفریقای جنوبی برنده شده بود.

به گزارش ایرنا، این روزنامه با اعلام اینكه در رأی گیری برای انتخاب میزبان جام جهانی 2010، مراكش آرای بیشتری را نسبت به آفریقای جنوبی به دست آورده بود، نوشت:فیفا نتیجه را تغییر داد.

این روزنامه ادامه داده است: جك وارنر عضو سابق كمیته اجرایی فیفا نقش اصلی را در تغییر نتیجه این رأی گیری داشت به طوریكه ابتدا یك میلیون دلار در ازای حمایت از پیشنهاد مراكش دریافت كرده بود اما اندكی بعد با پیشنهاد بالاتری از آفریقای جنوبی روبرو شد.

این موضوع با توجه به تلاش وارنر برای دریافت رشوه از مصر در ازای حمایت از این كشور برای كسب میزبانی جام جهانی 2010، نشان می دهد وی قصد اخاذی از سه كشور را در روند اعطای میزبانی داشته است.

چندی پیش علی ادین هلال وزیر سابق ورزش كشور مصر اعلام كرده بود كه وارنر از او برای رأی دادن به میزبانی مصر در جام جهانی ۲۰۱۰، مبلغ ۷ میلیون دلار در قبال جلب 7 رای طلب كرد اگر چه مصر در نهایت حتی یك رأی هم به دست نیاورد.

بنگاه خبری بی بی سی انگلیس نیزاخیرا مدعی شده است كه به اسنادی دست یافته نشان می‌دهد ۱۰ میلیون دلاری كه از طرف فیفا به حساب تحت كنترل جك وارنر، نایب رئیس سابق سپ بلاتر، ریخته شده برای مصرف شخصی هزینه شده است.

این پول كه به نمایندگی از آفریقای جنوبی و پیش از میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ پرداخت شد، قرار بود در جهت توسعه فوتبال در میان جامعه آفریقایی‌های حوزه كارائیب مصرف شود.

رسانه های آفریقای جنوبی نیز به ایمیلی دست یافته اند كه نشان می دهد تابو امبكی، رئیس جمهور وقت آفریقای جنوبی و سپ بلاتر، رئیس فیفا روی مبلغ ۱۰ میلیون دلار توافق كرده بودند كه به گفته دادستانی آمریكا، رشوه ای برای اعطای میزبانی جام جهانی سال ۲۰۱۰ بوده است.

در این ایمیل كه توسط جروم والكه، دبیركل فیفا خطاب به یكی از وزرای وقت آفریقای جنوبی نوشته شده، در مورد زمان واریز پولی سئوال شده كه به نوشته والكه، قبلا آقای امبكی و آقای بلاتر در مورد آن صحبت كرده اند.

دولت آفریقای جنوبی اصرار دارد كه این مبلغ به طور قانونی و به منظور كمك به گسترش فوتبال در منطقه كارائیب پرداخت شده است.

تقریبا نیمی از این پول به یك سوپرماركت زنجیره‌ای در ترینیداد و توباگو، كشور آقای وارنر پرداخت شده است. دادستان‌های آمریكایی می‌گویند كه بخش زیادی از مبلغ واریز شده بعد از مدتی به واحد پول محلی به آقای وارنر بازپرداخت شده است.

یك میلیون و ششصد هزار دلار دیگر خرج پرداخت بدهی كارت‌های اعتباری و وام‌های شخصی جك وارنر شده و سیصدهزار دلار هم توسط اطرافیان او به صورت نقد از حساب برداشته شده است.

وارنر ۷۲ ساله می‌گوید كه هیچ تخلفی مرتكب نشده و مدعی است كه او را سپر بلای فیفا در بحران جاری كرده‌اند.

او پیش از این هشدار داده بود كه همه چیز را درباه فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال فاش خواهد كرد.

رسوایی مربوط به فساد مالی در فیفا از حدود ده روز پیش و با بازداشت هفت نفر از اعضای ارشد این سازمان در سوئیس وارد مرحله تازه‌ای شد.

این بازداشت‌ها به درخواست پلیس فدرال آمریكا انجام شد كه ۱۴ نفر از مقام‌های فیفا، از جمله جك وارنر را به اخاذی، تقلب در انتقال پول و پولشویی در دوره ای ۲۴ ساله متهم كرده بود.

بازرسان پلیس فدرال آمریكا می‌گویند كه از انتقال بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رشوه در فیفا مطلع شده‌‌اند.

با بالا گرفتن بحران و انتقادها از سپ بلاتر، رئیس فیفا، او تنها پنج روز بعد از انتخاب مجدد به ریاست این سازمان اعلام كرد كه از این مقام كناره‌گیری خواهد كرد.

ورزشی**9126**1590

سرخط اخبار ورزش