11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج

گرگان - ایرنا - مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از وجود بیش از 11 میلیون دختر و پسر جوان در آستانه ازدواج در كشور خبر داد كه درحال پشت سر گذاشتن سن باروری هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد اسماعیل مطلق روز یكشنبه درهمایش تبیین سیاست های كلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و كودك در گرگان، اظهار داشت: بخش قابل مهمی از این جمعیت كه بین 18 تا 35 سال دارند، در حال پشت سر گذاشتن سن ازدواج و باروری سالم هستند كه زمینه ساز كاهش نرخ باروری در كشور است.

وی، میانگین نرخ باروری دركشور را 1،8 درصد اعلام كرد و گفت: نرخ مطلوب باروری 2،1 درصد است كه همه دستگاه های كشوری و نیز مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی باید تلاش كنند، نرخ باروری را در كشور در راستای سیاست های كلی جمعیت ابلاغی ازسوی مقام معظم رهبری، افزایش دهند.

دكتر مطلق، افزایش سن ازدواج را یكی از عوامل اصلی در كاهش نرخ باروری دانست و اضافه كرد: هم اكنون میانگین سن ازدواج در مردها 27 سال و خانم ها 25 سال است كه این میانگین در برخی استان ها از جمله تهران بالاتر بوده و روند صعودی نیز دارد.

وی تصریح كرد: براساس آمارهای كنونی، سن ازدواج در كشور پنج سال افزایش یافته است كه باید تلاش شود حداقل 2 سال آن را كاهش دهیم تا به نرخ مطلوب باروری یعنی 2،1 درصد برسیم.

مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، یادآور شد: اگر كاهش سن ازدواج دركشور رخ ندهد، درسال 1430 نرخ باروری صفر و پس از آن نیز منفی خواهد شد كه این امر مشكلات عدیده ای در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایجاد خواهد كرد.

مطلق، افزایش آمارطلاق را از دیگر عوامل كاهش نرخ باروری در كشور برشمرد و گفت: روند صعودی طلاق ها نگران كننده است به گونه ای كه تنها درسال 93 مجموعا 163 هزار و 572 واقعه طلاق ثبت شده كه 5،3 درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

وی افزود: نكته مهم و نگران كننده دربحث طلاق ها این است كه 80 درصد آن در سن زیر 30 سال اتفاق می افتد كه زمان مناسب باروری است، ضمن اینكه 14،2 درصد طلاق ها در سال اول زندگی و 50 درصد نیز در پنج سال اول زندگی حادث شده است.

به گفته وی، افزایش سن ازدواج و بالابودن آمار طلاق باعث شده كه در كشور سالانه 440 هزار فرصت فرزند آوری از دست می رود، ضمن اینكه هم اكنون 6 میلیون و 600 هزار خانم 15تا 49 سال ازدواج نكرده دركشور وجود دارد.

مطلق، علاوه بر موارد فوق افزایش فاصله بین فرزندان، تك فرزندی، سقط جنین، اعتیاد و ناباروری را از دیگر عوامل در كاهش نرخ باروری دركشور برشمرد و از برنامه ریزی های متنوع آموزشی و درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای افزایش نرخ باروری در كشور و تحقق سیاست های ابلاغی رهبری در حوزه جمعیت خبر داد.

این مسوول در وزارت بهداشت افزود: بسته های مختلف آموزشی توسط 57 دانشگاه علوم پزشكی تهیه و در حال اجرا است، ضمن اینكه همه ارگان ها و دستگاه های متولی بویژه علما و روحانیون باید درتحقق سیاست های كلی جمعیت مشاركت فعال داشته باشند.

وی همچنین از مرگ روزانه 8 جوان بر اثر اعتیاد در كشور خبر داد و گفت: 14 درصد معتادان در گروه سنی 15 تا 19 سال و 58 درصد آنان زیر 35 سال سن دارند ،ضمن اینكه نگرانی 91 درصد والدین ایرانی اعتیاد فرزندان و علت 50 درصد طلاق ها نیز بخاطر اعتیاد است.

دراین همایش كاركنان حوزه دانشگاه علوم پزشكی و شبكه های بهداشت و درمان گلستان و برخی مسوولان این استان حضور داشتند.

/3039/1648

سرخط اخبار استان‌ها