14 نفر از اعضای خبرگان قصد داشتند جریان انتخاب رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند

تهران- ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان كرد: بعد از رحلت امام اعضای خبرگان شبانه برای تشكیل جلسه به تهران فراخوانده شدند تا خللی در اداره كشور ایجاد نشود؛ در آن زمان 14 نفر قصد داشتند جریان انتخاب رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند كه اكثریت اعضا با تصمیم قاطع خود، رهبری آیت‌الله خامنه‌ای را اعلام كردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی روز شنبه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزاری مناسب مجلس خبرگان رهبری پس از رحلت حضرت امام(ره) را برای تعیین رهبری نظام، یكی از مقاطع درخشان انقلاب اسلامی ذكر كرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأكید بر اینكه بحث شورایی یا فردی بودن رهبری در آن زمان مطرح و موافقین و مخالفینی داشت، گفت: شخص آیت‌الله خامنه‌ای در موافقت با رهبری شورایی سخنرانی كردند كه در نهایت در رأی‌گیری، 45 نفر به فرد و 35 نفر به شورایی رأی دادند كه در نتیجه با رد نظریه شورای رهبری، به انتخاب رهبری معظم انقلاب رسیدیم.

هاشمی رفسنجانی گفت: مباحث انجام شده در مورد انتخاب شورایی ثبت و ضبط شده است كه البته هنوز قابل انتشار و بازگویی نیست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تبریك ولادت باسعادت حضرت حجت، مهدی موعود(عج) به اعضای مجمع و آحاد مردم متدیّن كشورمان و منتظران واقعی آن حضرت، گفت: ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) در وقت مقرری كه خداوند تعیین فرموده‌اند، انجام خواهد شد و بعد از سپری شدن یك دوره سخت فشار و ظلم كه بر مردم جهان می‌گذرد، با ظهور آن حضرت، دنیا شكل دیگری خواهد یافت و زندگی انسان‌ها با علم و تعقل و به دور از هیاهوهای جاهلانه و ظالمانه، تداوم خواهد یافت.

وی با آرزوی تعجیل در فرج آن امام منجی بشریت در زمان حاضر و روشن شدن چشم همه جهانیان به جمال آن حضرت، گفت: حضرت حجت(عج) خود از طولانی شدن زمان ظهورشان در زحمت هستند، ولی خداوند صبور و عادل است و این ظهور در زمان مقرر به اذن الهی انجام خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تسلیت ایام رحلت و سوگواری حضرت امام خمینی(ره)، گفت: برگزاری باشكوه مراسم رحلت معمار بزرگ و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بحمدلله در سراسر كشور با شكوه فراوان برگزار شد كه این شكوه حكایت از آن دارد كه مردم همچنان به راه و سیره امام راحل وفادارند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان رهبری معظم انقلاب اسلامی در مرقد مطهر امام راحل گفت: سخنان ارزشمند و رهنمودهای ایشان در این مراسم، شكوه این ایام را كامل كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پانزده خرداد را نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم ایران علیه رژیم ستم شاهی و طاغوت توصیف كرد و گفت: پس از تصویب قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی، توسط دولت شاهنشاهی، امام(ره) با هدایت مردم، به طور جدی با دولت وارد مبارزه شدند تا حدّی كه دولت ظرف مدت كوتاهی، مجبور به عقب نشینی شد و قدرت رهبری امام و تبعیت مردم از ایشان در راه اسلام و معارف دینی جامعه، بسیار نیرومند آشكار شد.

وی افزود: تحریم رفراندوم شاهنشاهی و جشن نیمه شعبان در آن زمان توسط امام، موجب خشم بیشتر شاه شد تا جایی كه كماندوها به مراسم عزاداری امام جعفر صادق(ع) در مدرسه فیضیه و جلسه عزاداری آیت‌الله العظمی گلپایگانی، حمله كردند و با ضرب و شتم و غارت حجره‌های طلاب، جلسه را به هم زدند و چند روز بعد معافیت از سربازی طلاب حوزه را لغو و جمعی از آنان را بازداشت و عده‌ای را به خدمت سربازی فرستادند كه من هم جزء آن گروه بودم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ذكر خاطراتی از دوران سربازی خود در پادگان باغشاه تهران و فعالیت‌های مذهبی، انقلابی طلاب در دوران سربازی، گفت: من از پادگان مرخصی گرفتم و برای دیدار همسر و فرزندان به قم رفتم و خدمت امام رسیدم، امام بسیار محبت كردند، شرحی از پادگان و وضع طلاب كه حدود پنجاه نفر بودیم، دادم و امام فرمودند در روز عاشورا سخنرانی مهمی خواهند داشت. روز عاشورا طلاب در فضای باغ شاه برای سربازها سخنرانی داشتند، رژیم از فعالیت طلاب در پادگان‌ها نیز به ستوه آمد تا جایی كه سپهبد عظیمی، همان روز در بازدید از باغ شاه به فرماندهان اعتراض كرد كه چرا پادگان را طلاب‌ خانه و به حوزه علمیه تبدیل كرده‌اند؟

هاشمی افزود: سخنرانی كوبنده امام در عصر عاشورا در مدرسه فیضیه قم آبروی شاه را به طور كامل خدشه دار كرد و شاه فهمید كه امام در مبارزه بسیار جدی هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: شبانه امام را از منزلشان دستگیر و به زندان منتقل كردند و علیرغم آمادگی پلیس، ارتش و ساواك فردای آن روز مردم در تهران و شهرهای دیگر و به خصوص ورامین قیام كردند.

وی ادامه داد: در دوران آموزش گردان‌ها را از جمله طلاب با كوله‌بار، پیاده از باغ شاه به اردوگاه آموزش نظامی چیتگر بردند كه روی چادرها شعار مرگ بر شاه و زنده باد خمینی نوشته شده بود، مطلع شدم كه در ستاد من را متهم كردند.

هاشمی رفسنجانی تأكید كرد: هر چند رژیم شاه موفق شد با زندانی كردن و سپس تبعید امام و سركوب مردم، موقتاً، قیام مردم را ساكت كند، ولی همان وقایع آتش زیر خاكستری شد كه بعدها، شعله‌های آن در انقلاب اسلامی سال 57 فروزان، برافروخته و انقلاب اسلامی پیروز شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پانزدهم خرداد، به ویژه در شهرهای قم، ورامین و تهران، از خانواده‌های معزز آن عزیزان نیز تجلیل كرد.

در ادامه این جلسه مظفر یكی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با تسلیت ایام درگذشت امام(ره) و تبریك آغاز رهبری آیت‌الله خامنه‌ای به ذكر مشاهدات یك خبرنگار كانادایی، آقای روبین وود زورث در مورد شخصیت گیرا و نفوذ كلام امام(ره) در انقلاب و نزد مردم ایران در كتابی به نام «زیباترین خاطرات من» پرداخت.

در این جلسه كه علاوه بر اكثریت اعضا وزرای اطلاعات و دادگستری، رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مجلس شورای اسلامی و معاون سیاسی وزیر كشور نیز حضور داشتند.

ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلی انتخابات در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام كه به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشكیل شد، پیگیری و یك بند و دو تبصره دیگر این سیاست‌ها به تصویب رسید.

همچنین یك بند و دو تبصره دیگر از سیاست‌های كلی انتخابات به شرح ذیل به تصویب رسید:

21ـ ممنوعیت ورود قوای سه‌گانه، اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، سازمان‌ها، نهادها و شركت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان

تبصره 1ـ ورود افراد به صورت شخصی و بدون استفاده از موقعیت حقوقی و امكانات دولتی بلامانع است.

تبصره 2ـ مجریان و ناظران انتخابات حق جانبداری از داوطلبان را ندارند.

ادامه بررسی و تدوین این سیاست‌ها در جلسه آینده‌ی مجمع پیگیری خواهد شد.

سیام**7261 /1449