خارج شدن 345جسد از كشتی غرق شده چینی/99مسافرهمچنان مفقود

پكن - ایرنا - تعداد كشته‌های كشتی غرق شده چینی در رودخانه یانگ تسه، با بازگرداندن كشتی واژگون شده به حالت اولیه، به 345 نفر افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، نیروهای امداد و نجات چین كه عصر روز گذشته - جمعه - موفق شدند كشتی واژگون شده «ستاره شرق» را در داخل رودخانه به حالت اولیه آن برگردانند، تا ساعت 8 صبح امروز (به وقت محلی) موفق به پیدا كردن 345 جسد در داخل كشتی شدند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، بیشتر مسافران این كشتی كه بین 50 تا 80 سال سن داشتند به دلیل واژگون شدن كشتی در داخل كابین های خود محبوس شدند كه همین موضوع افزایش شمار تلفات انسانی این حادثه تلخ را رقم زده است.

كشتی مسافربری «ستاره شرق» كه دوشنبه شب گذشته (11 خرداد) از شهر «نانجینگ»، مركز استان «جیانگ سو» در شرق چین به سمت «چونگ كینگ» در جنوب غربی كشور در حركت بود ساعت 21 و 28 دقیقه شب گرفتار وقوع طوفان و امواج بلند رودخانه شده و با 458 سرنشین در بخش «جیانلی» استان «هوبئی» واژگون می شود.

تاكنون فقط 14 مسافر این كشتی نجات یافته‌اند. پیشتر در گزارشهای منتشر شده تعداد نجات یافتگان 15 نفر اعلام شده بود.

«شو چن گوانگ» سخنگوی وزارت حمل و نقل چین اعلام كرد كه دیگر امیدی به زنده ماندن هیچ مسافری نیست و طی ساعات آینده به طور حتم تعداد اجساد بیشتری از آب خارج خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به اینكه احتمال یافتن افراد زنده بیشتر در كشتی واژگون شده با گذشت زمان كمتر می شد تصمیم گرفتیم كشتی را به حالت اولیه برگردانیم تا سرعت انتقال اجساد محبوس شده در داخل كابین ها به خارج از كشتی بیشتر شود.

«شو» گفت كه امدادگران در جستجوهای خود كه با استفاده از تجهیزات ویژه آشكارسازی افراد زنده صورت گرفته بود، هیچ نشانه ای از وجود افراد زنده در داخل این كشتی پیدا نكردند و به همین خاطر بازگرداندن كشتی واژگون شده به حالت اولیه در دستور كار قرار گرفت كه این كار عصر روز گذشته - جمعه - با موفقیت انجام شد.

خبرگزاری شین هوا روز شنبه در گزارشی از خارج شدن 345 جسد از داخل كشتی خبر داد اما اعلام كرد كه با توجه سرعت گرفتن عملیات امدادگران، افزوده شدن تعداد اجساد محتمل است.

تاكنون فقط 14 مسافر این كشتی نجات یافتند و تا این لحظه وضعیت 99 مسافر «ستاره شرق» كه 458 نفر را با خود حمل می كرد، نامعلوم است.

گزارش ها، گزارش ها حاكیست كه این قایق در یكی از عمیق ترین قسمت های رودخانه یانگ تسه (با عمق 15 متر) واژگون شده و به هنگام وقوع حادثه، بادی با سرعت 130 كیلومتر در ساعت در منطقه در حال وزیدن بوده است.

رودخانه یانگ تسه چین، پیشتر نیز شاهد بروز حوادثی از این دست بوده و دهها تن بر اثر برخورد كشتی های عبوری و واژگون شدن، جان خود را از دست داده اند.

اواخر دی ماه سال 93 بر اثر برخود یك قایق مسافری با یك یدك كشی، 20 نفر از سرنشینان قایق ناپدید شدند.

مهر ماه سال 92 نیز برخورد دو كشتی منجر به آتش سوزی و كشته شدن بیش از 10 مسافر شد.

همچنین در این سال، بر اثر برخورد سه كشتی باری در حوالی منطقه استان «آن هویی» در شرق كشور هفت نفر ناپدید شدند.

بهمن ماه سال 88 نیز در پی غرق شدن دو فروند كشتی باری در آب های استان «جیانگ سو»ی چین ، دست كم یك ملوان جان سپرد و 11 نفر ناپدید شدند.

آساق*1597

سرخط اخبار جهان