رم - ایرنا - مدیر یك نشریه ایتالیایی ، ظهور امام خمینی (ره) پس از تبعید و بازگشت به وطن در سال 1979 میلادی را یكی از مهم ترین رویدادهای ژئوپلیتیك دنیا و منطقه پس از جنگ جهانی دانست.

'فدریكو دال كورتیوو' مدیر نشریه ایتالیایی 'ایتالیا سوچاله' در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رم به مناسبت بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) گفت: 16 فوریه 1979، شاه كه طرفدار و وابسته به واشنگتن و ژاندارم منطقه برای حفظ منافع شركت های بزرگ نفتی بود، پا به فرار گذاشت.

وی افزود: بی شك امام خمینی با جمهوری اسلامی، مانع این شد تا آمریكا و متحدانش یك مهره دیگر به نفع خود برای بازی بزرگ ژئوپلیتیكی كه همواره در 'اوراسیا' صورت می گیرد، قرار دهند.

دال كورتیوو اظهار كرد: تاكنون مطالب زیادی در خصوص بنیان گذار جمهوری اسلامی نوشته شده است و غرب كه خود را پرچم دار دمكراسی می داند، سعی كرده چهره ای نادرست از ایشان به نمایش بگذارد و به عنوان دشمن 'آزادی' ، اروپا و قدرت های اتلانتیكی معرفی می شود و هنوز در تخیل جمعی غربی ها به تمام آنچه مربوط به ایران شده و یا تنها نام آن تلفظ شود، برچسبی منفی زده و با شك و تردید به آن نگاه می شود.

وی گفت: رسانه های غربی با اطاعت از یك كارگردان واحد فراملی این كار انجام داده و تمام آنهایی كه جرات پیمودن مسیری مستقل، مذهبی، ملی را كه در تضاد با الیگارشی آمریكا و اروپا باشد، پیش می گیرند، مجرم معرفی می كند.

البته باید رژیم صهیونیستی را نیز كه می خواهد قدرت در خاور میانه را حفظ كرده و بدون مزاحمت به پاكسازی قومی فلسطینی ها ادامه دهد به آمریكا و اروپا اضافه كرد.

این روزنامه نگار ایتالیایی یادآور شد: همان طور كه 'زبیگنیو برژینسكی' مشاور اسبق امنیتی امریكا در زمان ریاست جمهوری كارتر (از سال 1977 تا 1981 ) می گفت؛ 'مهم ترین بازی برای كنترل جهان روی صفحه بزرگ شطرنج اروپا- آسیا، صورت می گیرد'.

وی افزود: روشن است كه ایرانی كه بتواند با استقلال كامل و آزادانه حركت كند، همان طور كه از انقلاب اسلامی به بعد چنین اتفاقی افتاد، می تواند در تعادلات منطقه ای و فرامنطقه ای، تاثیر عمیقی بگذارد.

دال كورتیوو در پایان گفت: اغلب صحبت از جهانی چند قطبی می شود كه متضاد جهان تك قطبی تحت سلطه آمریكا است و به عقیده این مشاور امریكایی (برژنیسكی) ، صحنه خطرناك تر برای تك قطبی گرایی امریكا، می تواند با محور ایران و یا با ائتلاف قدرتمند میان روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران بوجود آید.

اروپام*3*461**1917