سوریه: عاملان بحران عراق باید مسوولیت آوارگان عراقی را به گردن گیرند ...................................................................
دمشق، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/06/86 خارجی.اجتماعی.سوریه.مقداد.فلر.پناهجویان عراقی.
"فیصل مقداد" قائم مقام وزیر خارجه ی سوریه از کشورهایی که بحران عراق را آفریدند، خواست به صورت جدی به مسوولیت خود در قبال پیامدهای فاجعه بار مهاجرت میلیون ها عراقی به کشورهای همجوار، تن دهند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مقداد روز یکشنبه در دیدار خانم "اریکا فلر" دستیار رییس کمیسیاریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، پیامدهای حضور عراقی ها بر سوریه را تشریح کرد.
وی، از عاملان بحران در عراق خواست که مسوولیت و پیامد اقدامات خود را بر کشورهای همجوار تحمیل نکنند و برای بازگشت مهاجران عراقی به میهن خود چاره یی جدی بیندیشند.
مقام سوری در این ملاقات که در دمشق انجام شد، همچنین، جامعه جهانی را به پذیرش مسوولیت تعامل جدی با مشکلات مهاجران عراقی، فراخواند.
دستیار رییس کمیساریای عالی امور پناهندگان نیز عملکرد دولت سوریه در پناه دادن به عراقی ها و تحمل تبعات حضور انبوه مهاجران در این کشور را شایسته ی تقدیر دانست.
گزارش ایرنا به نقل از یک بیانیه ی دولتی، همچنین حاکی است: در این ملاقات که در دمشق انجام شد، دو طرف اوضاع مهاجران عراقی مقیم سوریه و اقدامات دولت این کشور برای تامین نیازهای آنان را بررسی کردند.
این مقام بین المللی در شرایطی به سوریه سفر کرده که گزارش های خبری از اتخاذ تدابیر دمشق برای ساماندهی و محدودسازی ورود اتباع عراقی به این کشور حکایت دارد.
دولت سوریه اعلام کرده است که از دهم ماه سپتامبر جاری، اتباع عراقی عازم سفر به سوریه باید از سفارت این کشور روادید بگیرند.
طبق تصمیم دولت سوریه، آن گروه از شهروندان عراقی که دارای فعالیت های اقتصادی، بازرگانی و علمی در سوریه هستند، از تسهیلاتی در دریافت روادید برخوردار خواهند بود.
پیش بینی می شود، با اجرای این بخشنامه ی دولتی، ورود اتباع عراقی به این کشور تا حدود زیادی کاهش یابد.
همچنین بسیاری از عراقی هایی که اکنون در سوریه به سر می برند، با سر رسید مهلت اقامت سه ماهه، به علت نداشتن شرایط اقامت دراز مدت، مجبور به ترک این کشور خواهند بود.
طبق آمار غیر رسمی، شمار عراقی های ساکن سوریه، یک و نیم میلیون تا یک میلیون و 700 هزار نفر است که بیشتر در پایتخت سوریه و حومه ی آن اقامت دارند.
سوری ها، بحران اقتصادی گریبانگیر این کشور و گرانی ها را به حضور عراقی ها در این کشور نسبت می دهند.
دولت سوریه اعلام کرده است، حضور عراقی ها در سوریه، سالانه یک و نیم میلیارد دلار برای این کشور هزینه اضافی در بر دارد.
خاورم 3 / 2133 / 290 شماره 087 ساعت 16:19 تمام

سرخط اخبار جهان