نهاد حقوق بشر مصر:هزاران مصری در سركوب نیروهای امنیتی این كشور كشته شدند

تهران – ایرنا – مدیر نهاد حقوق بشری مصر روز یكشنبه اعلام كرد كه در خشونت ها و درگیری های یك دوره 18 ماهه پس از بركناری محمد مرسی رییس جمهوری پیشین این كشور،2 هزار و 600 تن قربانی شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس از قاهره به نقل از محمد فایق رییس شورای ملی حقوق بشر مصر وابسته به دولت، تقریبا نیمی از قربانیان این خشونت ها كه از 30 ژوئن (9 تیر) 2013 آغاز شد، حامیان مرسی بوده اند كه در كودتای ارتش به فرماندهی عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری كنونی این كشور، سرنگون شد.

به گفته فایق، در این درگیری های خشونت بار و سركوب نیروهای امنیتی كه میان 30 ژوئن (9 تیر) 2013 و 31 دسامبر (10 دی) 2014 رخ داد، 550 غیرنظامی و 700 مامور پلیس جان خود را از دست دادند.

این دوره زمانی تقریبا با كودتای 3 ژوییه (12 تیر) 2013 منجر به بركناری مرسی رییس جمهوری وقت و آغاز سركوب متعاقب آن بر اعضا و هواداران جنبش ممنوع اعلام شده اخوان المسلمین توسط نیروهای امنیتی، منطبق می باشد.

تنها در سركوب روز 14 اوت (23 مرداد) 2013 نیروهای امنیتی بر حامیان مرسی كه در قاهره تحصن اعتراض آمیز كرده بودند، دستكم 600 تن كشته شدند.

درهمین حال برخی از استان های مصر شنبه شب شاهد تظاهرات مردم در محكومیت كودتای ارتش علیه مرسی و صدور احكام اعدام برای صدها مخالف كودتا بود.

تظاهركنندگان همچنین خواستار آزادی بازداشت شدگان سیاسی از زندان های این كشور بودند.

مصری ها شنبه شب در استان های قاهره، بنی سویف و البحیره با سر دادن شعارهایی، خواستار بازگشت نیروهای ارتش به پادگان ها، توقف اجرای احكام اعدام علیه صدها مخالف كودتا و آزادی بازداشت شدگان سیاسی شدند.

هواداران مرسی و اخوان المسلمین جمعه گذشته نیز پس از برگزاری نماز با نیروهای امنیتی به شدت درگیر شدند.

ده ها تن از اعضای و هواداران اخوان المسلمین پس از برگزاری نماز جمعه، در اعتراض به صدور حكم اعدام برای مرسی و شماری از سران این گروه در منطقه الهرم قاهره راهپیمایی كردند كه با ورود نیروهای امنیتی به صحنه، تظاهرات به خشونت كشیده شد.

مرسی 2 سال پیش در پی بركناری در كودتای نظامی به فرماندهی سیسی، دستگیر و محاكمه شد.

دادگاهی در قاهره ماه گذشته (آوریل) محمد مرسی را به مجازات اعدام محكوم كرده است.

خاورم**1486**1010