۱۰ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 81629830
۰ نفر
انتخاب سه شهر گردشگري ظرفيتي ديگر براي استان يزد

يزد - ايرنا - معاون برنامه ريزي و سرمايه گذاري مديركل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري يزد گفت: وجود سه شهر از 12 شهر گردشگري ايران در اين استان تعامل مسوولان و ميراث فرهنگي را براي فراهم كردن زيرساخت هاي لازم مي طلبد.

به گزارش روابط عمومي، اين اداره كل كه روز يكشنبه در اختيار ايرنا قرار گرفته محمدرضا نصيري افزود: بر اساس اعلام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در سالهاي گذشته و تصويب هيات وزيران 12 شهر و دو شهرستان به عنوان شهرهاي نمونه گردشگري انتخاب شده اند كه در ميان 10 استان منتخب، يزد با سه شهر گردشگري تفت، ميبد و ابركوه در اولويت اول است.

محمدرضا نصيري اظهار كرد: فرمانداران، شهرداران و مسوولين ميراث فرهنگي استان بايد در فراهم كردن زيرساخت هاي لازم از قبيل هتل، مكان هاي تفريحي، بخش هاي اقامتي و پذيرايي در مناطق ييلاقي، توجه به آثار و ابنيه تاريخي و بهره گيري مناسب از جاذبه هاي گردشگري تلاش كنند.

معاون برنامه ريزي ميراث فرهنگي استان پيگيري ايجاد تاسيسات گردشگري در شهرهاي نمونه گردشگري بدون گرفتن عوارض از سوي شهرداري‌ها و شوراهاي شهرها، توجه ويژه به اين شهرها در برنامه ششم توسعه كشور و اختصاص رديف بودجه مستقل براي آنها و همچنين تهيه نقشه راه و طرح جامع گردشگري اين شهرها از سوي مسوولان را از برنامه هاي اين اداره كل دانست.

نصيري افزود: بر اساس آنچه در ادبيات گردشگري تعريف شده، برخي از محورها، شهرها، شهرستانها و روستاها به عنوان محور، شهر، شهرستان و روستاهاي نمونه كردشگري انتخاب مي شوند و در اين راستا طبق مطالعات انجام شده علاوه بر مناطق نمونه در سالهاي گذشته، شهرها، شهرستانها و روستاهاي نمونه گردشگري به تصويب هيات وزيران نيز رسيده است.

به گفته وي در نظر گرفتن خدمات عمومي در شهرهاي نمونه گردشگري همچون ساخت سرويس هاي بهداشتي ويژه مي تواند يكي از عوامل متمايز كننده شهرهاي نمونه گردشگري شود.

اين مسوول اصلي ترين شاخص انتخاب محورهاي نمونه گردشگري را ويژگي هاي تاريخي و طبيعي دانست كه براساس آن ستون فقرات اقتصاد، فعاليت ها و اقدامات شكل مي گير.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس مطالعات انجام شده در كشور، يكهزار و 168 منطقه، حدود 100 روستا و 11 محور نمونه گردشگري نيز تعريف شده است.

معاون برنامه ريزي و سرمايه گذاري ميراث فرهنگي استان به وجود آثار و بناهاي تاريخي در اين شهرها و راه هاي بهره برداري از آنها در جهت گردشگري اشاره و تاكيد كرد: ابنيه و خانه هاي تاريخي مي تواند با رعايت استانداردهاي ميراث فرهنگي مرمت شود و با ورود به بخش خصوصي تغيير كاربري دهد.

نصيري ادامه داد: همچنين با توجه به اينكه اين شهرها از پتانسيل ويژه اي برخوردار بوده و مصوبه هيات وزيران را دارند، مي توانند با انجام مطالعات دقيق و منسجم از ساير شهرها متمايز شوند.

وي ارائه تسهيلات بانكي و همچنين ارائه تسهيلات از صندوق توسعه ملي و بانكهاي عامل (براساس تفاهم نامه موجود) را از برنامه هاي حمايتي اداره كل از سرمايه گذاران برشمرد و بر حضور بخش خصوصي براي سرمايه گذاري تأكيد كرد.

وي با بيان اينكه شهرداري ها بايد با بخش خصوصي همكاري كرده و سرمايه گذاران واجد صلاحيت را جذب كنند گفت: به غير از سه شهر استان يزد ،شهرهاي شيراز، لاهيجان، ري، ‌رامسر، دماوند، نيشابور، سرعين، شهميرزاد، ماهان، بسطام و كاشان از ديگر شهرهاي نمونه گردشگري در ايران هستند.

استان يزد يكهزار و 600 اثر تاريخي ثبت شده غير منقول و 600 بناي تاريخي ثبت شده ملي دارد كه ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است.

يزد، نخستين شهر خشت خام و دومين شهر تاريخي جهان داراي بافت تاريخي به مساحت عرصه 743 هكتار و مساحت حريم پنج هزار هكتار بوده كه در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

يزد گنجينه اي از هنر، فرهنگ و تمدني ايراني را در خود دارد كه از آن جمله مي توان به بناهاي مذهبي، بقعه، مساجد، حسينيه ها، زيارتگاههاي زرتشتيان، خانه هاي تاريخي، آب انبارها، باغ هاي تاريخي ، بادگيرها و بازارچه ها اشاره كرد. ك/3

1968/8068