رییس دانشگاه شهید بهشتی: برای دانشگاه ها مشروعیت قائل شویم

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه شهید بهشتی با تشریج برنامه های این دانشگاه در راستای اجرای نقشه جامع علمی كشور گفت : باید برای دانشگاه ها مشروعیت اقدام قائل شویم .

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمد مهدی طهرانچی با بیان اینكه برای اجرای نقشه جامع علمی كشور، سند راهبردی دانشگاه شهید بهشتی در هیات امنای دانشگاه اواخر سال گذشته به تصویب رسیده است، گفت: در این سند سهم دانشگاه شهید بهشتی از اجرای نقشه جامع علمی كشور دیده شده و به دنبال اجرای كامل آن هستیم.** باید برای دانشگاه ها مشروعیت اقدام قائل شویم

وی با بیان اینكه باید تفاوت و اختیارات را برای دانشگاه ها در اجرای نقشه جامع علمی كشور قائل باشیم، اظهار كرد: اختیارات و پاسخگویی دو مقوله ای است كه چنانچه قرار است برای دانشگاه ها نقشی در اجرای نقشه جامع علمی تعریف شود؛ در كنار مشروعیت اقدام قائل شویم.

طهرانچی ادامه داد: اگر قرار باشد دانشگاه ها بخشنامه ای اداره شوند؛ پس هر دانشگاه ذیل قید نقشه جامع علمی كشور تعریف نمی شود؛ بنابراین باید به دانشگاه های پیشرو اختیاراتی داده شود و در مقابل؛ نباید كل شبكه دانشگاه ها را هم با یك دید نگاه كرد.

وی یادآور شد: همانطور كه رهبر معظم انقلاب می فرمایند؛ دانشگاه ها نقش خود را در اجرای نقشه جامع علمی كشور تعریف كنند، به نظر می رسد كه دانشگاه های پیشرو باید نقش های مستقل و متفاوت از یكدیگر اجرا كنند. بنابراین چنانچه دانشگاه ها می خواهند متفاوت از هم باشند باید متناسب با این نقش ها اختیارات داشته و متقابلا پاسخگو باشند.

طهرانچی ادامه داد: در بیانیه ماموریت، چشم انداز و ارزش های سند راهبردی دانشگاه شهید بهشتی نقش دانشگاه در اجرای نقشه جامع علمی به ویژه در تحقیقات كاربردی و بنیادی تعریف شده است.

وی افزود: براین اساس دانشگاه شهید بهشتی اعلام كرده است كه در افق چشم انداز ایران 1404 براساس نقشه جامع علمی كشور، جزء 3 دانشگاه برتر كشور، 10 دانشگاه برتر منطقه و 300 دانشگاه برتر جهان خواهد بود كه به طور قطع با اعتماد به دانشگاه ها و هماهنگ شدن خواست های درونی و بیرونی، این هدف گذاری دست یافتنی است.

طهرانچی درباره توانایی و قابلیت های دانشگاه شهید بهشتی گفت: این دانشگاه یكی از با قدمت ترین دانشگاه های كشور با عمری بیش از نیم قرن است كه بیش از نیمی از دانشجویان آن، در مقاطع تحصیلات تكمیلی تحصیل می كنند و پس از دانشگاه تهران دومین جمعیت اعضای هیات علمی را داراست بنابراین با این ظرفیت به اهداف تعیین شده می سد.

رییس دانشگاه شهید بهشتی درباره حمایت از دانشگاه های برتر كشور بر اساس تاكید قانون برنامه پنجم توسعه كشور گفت: اواخر سال گذشته تحت همین عنوان دانشگاه های گروه یك برای اولین بار احصا شد كه اقدامی دیرهنگام اما ارزشمند بود. البته علی رغم تاكید موادی از قانون برنامه پنچم توسعه مبنی بر حمایت ویژه از دانشگاه های برتر كشور تا سال گذشته حمایتی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی در ادامه افزود: با این وجود پس از احصا دانشگاه های برتر كشور تاكنون 3 جلسه مستمر با حضور 13 دانشگاه برتر كشور برگزار شده كه اولین جلسه در دانشگاه صنعتی اصفهان، دومین جلسه در دانشگاه تهران و سومین جلسه نیز در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه ها با حضور وزیر علوم برگزار شد و قرار است خردادماه روسای این دانشگاه ها مهمان دانشگاه شهید بهشتی باشند.

به گفته طهرانچی، دانشگاه های برتر كشور در این نشست ها دور هم جمع شده تا همفكری كنند كه چه نقش هایی را در كشور به عنوان دانشگاه های پیش رو ایفا كنند.

وی با بیان اینكه حمایت از دانشگاه های برتر تنها مالی نیست، تاكید كرد: باید پیشرو بودن و تفاوت برای دانشگاه های برتر به رسمیت شناخته شود كه در كنار این كار و اجازه تفكر به دانشگاه ها می توان شاهد رشد دانشگاه ها بود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با تاكید براینكه در مقایسه با دانشگاه كشورهای منطقه، در تجهیزات دانشگاه ها غفلت شده است، گفت: باید بازنگری جدی در حمایت از تجهیز دانشگاه ها از آزمایشگاهی و تحقیقاتی به خصوص برای دانشگاه های پیشرو كشور صورت گیرد.

وی با انتقاد از افزایش اندك بودجه دانشگاه های بزرگ كشور در قانون بودجه سال 1394 گفت: در حالی كه در آموزش عالی صحبت از افزایش 22 درصدی بودجه بود اما در دانشگاه های برتر نه تنها 22 درصد متوسط اضافه نشد بلكه 13 درصد رشد داشت. البته بندی مستقل برای حمایت از دانشگاه های برتر تا 19 درصد رشد اعتبارات در نظر گرفته شد كه امیدواریم هر چه سریعتر وزارت علوم از این محل به دانشگاه های پیشرو كمك كند.

این گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حاكی است كه طهرانچی در پایان از تدارك برنامه ها و طرح هایی برای برگزاری تورهای علمی مورد تاكید مقام معظم رهبری توسط دانشگاه شهید بهشتی در آینده نزدیك خبر داد.

فراهنگ**9187**1027