كره‌ای مبتلا به مرس در قرنطینه چینی ها /نگرانی شیوع تب مرس در چین افزایش یافت

پكن - ایرنا - مسوولان وزارت بهداشت چین اعلام كردند، یكی از اتباع كره جنوبی را به دلیل ابتلا به بیماری تب مرس كه از خاورمیانه شایع شده، شناسایی و قرنطینه كرده اند.

به گزارش ایرنا، در پی افزایش شمار مبتلایان به بیماری خطرناك و بعضا مرگبار سندروم تنفسی (تب مرس MERS) سراسر كشور كره جنوبی به حال آماده باش درآمده و با توجه به شناسایی یكی از شهروندان كره ای مبتلا به این بیماری در كشور چین، نگرانی های مسوولان بهداشتی این كشور نیز دو چندان شده است.

خبرگزاری شین هوا روز جمعه گزارش كرد كه یكی از افراد مبتلا به این بیماری كه مردی 44 ساله است و پدرش هم مبتلا به این بیماری بوده از كره جنوبی گریخته و از طریق هنگ كنگ وارد چین شده است.

وی به محض ورود به فرودگاه هنگ كنگ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به محل قرنطینه انتقال داده شده است.

بر این اساس تنها در هنگ كنگ 200 نفر كه با این مرد در تماس بوده اند نیز تحت قرنطینه هستند.

در داخل خاك چین نیز به غیر از این مرد كه در بیمارستان بستری شده 35 نفر مرتبط با وی هم قرنطینه شده اند.

گفته می شود، این شهروند كره ای همان فردی است كه مسوولان وزارت بهداشت كره جنوبی روز گذشته - پنجشنبه - خبر فرار وی را از محل قرنطینه در این كشور منتشر كردند.

یكی از مسوولان وزارت بهداشت كره جنوبی روز گذشته به خبرگزاری رویترز اعلام كرد كه یكی از شهروندان این كشور كه مشكوك به ابتلا به بیماری مرس است، روز سه شنبه گذشته به قصد سفر به چین از محل قرنطینه گریخته است.

همین موضوع باعث شده جامعه پزشكان در چین نیز با جدی گرفتن این موضوع تدابیر لازم بهداشتی را تشدید كنند.

افزایش شمار مبتلایان به مرس در كره جنوبی حتی باعث شده مقام های بهداشتی این كشور به خاطر اقدام نكردن به موقع و موثر برای قرنطینه بیماران، مورد انتقاد قرار بگیرند.

گفته می شود دو نفر از مبتلایان به این بیماری، ویروس كرونا (عامل بیماری مرس) را از نخستین مورد تایید شده در هفته گذشته گرفته اند. این فرد یك مرد 68 ساله است كه در ماه آوریل و مه (فروردین و اردیبهشت) به بحرین سفر كرده و سپس از طریق قطر به كره جنوبی بازگشته بود.

مركز پیشگیری و كنترل بیماری كره جنوبی با انتشار بیانیه ای خاطر نشان كرده است كه بیماری از خاورمیانه به این كشور انتقال یافته و برای اولین بار یكی از پزشكان نیز به این بیماری مبتلا شده است.

تمام كسانی كه با بیماران مرتبط بوده اند برای 15 روز قرنطینه می شوند و زمانی كه آزمایش ها نشان دادند از بیماری مبرا هستند به آنها اجازه مرخصی داده می شود.

مركز كنترل بیماری كره جنوبی اعلام كرده كه تازه ترین مورد یك زن 25 ساله است كه به تازگی از خاورمیانه به كشور بازگشته است.

نزدیك به 65 نفر اكنون در این كشور در قرنطینه بسر می برند تا وضعیت بیماری آنها معلوم شود.

مرس بیماری شبیه آنفلوآنزا است كه فرد را به تب شدید مبتلا می سازد و همین تب و عوارض آن می تواند بیمار را از پا درآورد.

اولین مورد از این بیماری كه اكنون شمار مبتلایان آن در كره به هفت نفر رسیده است در سال 2012 میلادی در عربستان شناسایی شد و گفته شده است كه 95 درصد از مبتلایان به خاورمیانه سفر داشته اند.

تمام ارگان های بهداشتی و پزشكی در كشور كره جنوبی به حالت آماده باش درآمده اند و وزارت بهداشت این كشور گزارشی در این خصوص به مجلس ارایه كرده و بر آمادگی بیشتر تاكید كرده است.

تاكنون 1142 نفر از 23 كشور مختلف به مرس مبتلا شده اند كه از این میان 465 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

تب شدید و سرفه و بروز مشكلات تنفسی از عوارض این بیماری مرگبار است.

تاكنون درمان و یا واكسنی برای این بیماری مرگبار تهیه نشده است.

آساق*231*1597