آمریكا نیازمند دستیابی به توافق با ایران است

نیویورك - ایرنا - 'آرون دیوید میلر' تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به پیشرفت و افزایش قدرت روزافزون ایران با بیان اینكه هیچ توافقنامه ای با ایران توافق خوبی برای آمریكا نخواهد بود، اذعان داشت كه امریكا به هر شكل ممكن توافقنامه ای را با ایران امضاء خواهد كرد.

به گزارش ایرنا ، میلر روز پنجشنبه با حضور در برنامه خبر صبحگاهی شبكه تلویزیونی 'ان بی سی' آمریكا به تجزیه و تحلیل و ضرورت دستیابی به توافق با ایران پرداخت.

وی در پاسخ به سووال مجری برنامه در مورد علت لزوم دستیابی آمریكا به توافق با ایران گفت:'نمی خواهم بگویم ما مجبور به دستیابی به توافق با ایران هستیم، اما باید قبول كرد كه حقیقت این است توافق با ایران خوب یا بد در تاریخ مقرر یا با چند هفته تأخیر به امضا خواهد رسید'.

وی گفت:'با درنظر گرفتن موضع باراك اوباما درصورت نپذیرفتن توافق جامع ، امریكا در این مورد مقصر شناخته خواهد شد. گزینه احتمالی جایگزین دیگر ، جنگ است كه مشخص نیست این گزینه واقعا مدنظر رئیس جمهوری آمریكا در قبال ایران باشد'.

میلر در بخش دیگری از سخنانش گفت:'در صورت دست نیافتن به توافق، ایران به احتمال قوی فعالیت های هسته ای خود را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد و احتمال پیگیری تسلیحات هسته ای نیز دور از انتظار نخواهد بود'.

مذاكره كننده سابق مسائل خاورمیانه در بخش دیگری از سخنانش به پیش بینی عواقب دستیابی به توافق با ایران پرداخت.

معاون اتاق فكر ویلسون سنتر واشنگتن (جزء 10 اندیشكده برتر جهان) اذعان داشت حتی دستیابی به توافق با ایران نیز گزینه ای ایده آل برای آمریكا نخواهد بود.

وی افزود:'یك دهه پس از توافقات، آمریكا با ایرانی قدرتمندتر و ثروتمندتر در پی برداشته شدن تحریم ها و بانفوذتر از پیش در كشورهای منطقه مواجه خواهد بود. ضمن این كه نباید فراموش كرد این كشور در آن زمان نیز توانایی های هسته ای خود را حفظ و گسترش داده است و در آن شرایط هر لحظه كه اراده كند، می تواند توانایی تولید سلاح هسته ای را دنبال كند'.

وی در جمع بندی سخنانش اذعان داشت: با توجه به شرایط و پیش بینی های موجود، هیچ توافقنامه ای، توافق خوبی برای آمریكا نخواهد بود و این توافق تنها مواجهه با ایرانی قدرتمندتر از حال حاضر و با ضریب نفوذ بیشتری در عراق، سوریه و یمن را به تأخیر خواهد انداخت.

میلر بیان داشت: رییس جمهوری آمریكا در بررسی تمامی گزینه ها، به این نتیجه رسیده كه درحال حاظر تنها گزینه معقولانه درقبال ایران دستیابی به توافق است.

اروپام**ح.ك.**1561**1392