۶ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۱۰
کد خبر: 81624898
۰ نفر
معاون وزير آموزش و پرورش : ساعت تربيت بدني در مدارس اندك است

ساري- ايرنا- معاون تربيت ‌بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش گفت : ساعت درس تربيت بدني تكافوي زندگي ماشيني را نمي دهد ؛ دانش آموزان در هفته بايد چهار ساعت ديگر علاوه بر درس تربيت بدني تحرك داشته باشند.

مهرزاد حميدي روز چهارشنبه در همايش تربيت‌بدني، سلامت و بهداشت در اردوگاه شهداي بادله ساري افزود: جايگاه ورزش و هويت كاري معلمان تربيت‌بدني در مدارس بايد شاخص شود.

وي ادامه داد:با اجراي المپيادهاي ورزشي درون مدرسه‌اي بزرگ ترين نهضت داوطلبي با مشاركت 250 هزار دانش‌آموز در كشور رقم خورد.

وي با اشاره به اينكه 33 هزار مربي تربيت‌بدني درس تربيت‌بدني را در سطح كشور بر عهده دارند ، ادامه داد : سه هزار كانون تربيت‌بدني و سلامت توسط هيات‌هاي ويژه اداره مي‌شوند.

حميدي رويكرد المپيادهاي ورزشي در مدارس را مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي دانست و گفت : در سال تحصيلي جاري حدود چهار ميليون دانش‌آموز در قالب 45 هزار مدرسه در اجراي المپياد ورزشي مدارس مشاركت كردند.

وي افزود : شوراي عالي تشكيلاتي المپيادهاي ورزشي مدرسه محور با همكاري بيش از 15 معاون وزارتخانه‌اي تشكيل شد.

معاون وزير آموزش و پرورش با اينكه در اجراي طرح بهداشت دهان و دندان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي با آموزش و پرورش همكاري دارند ، گفت : دانش ‌آموزان مقطع ابتدايي مي‌توانند با استفاده از بيمه درماني از كلينيك‌هاي دندان پزشكي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي استفاده كنند.

وي اضافه كرد:هدف آموزش و پرورش، آموزش نظام‌مند و عادلانه است و 13 ميليون دانش‌آموز جمعيت هدف حوزه پرورش اين وزارتخانه هستند.

او ادامه داد :خروجي آموزش و پرورش برابر سند تحول بنيادين بايد انساني مومن ، سالم و بانشاط باشد و اين حوزه بهداشت و تربيت‌بدني است كه بايد پاسخگوي پرورش اين انسان‌ها باشد.

حميدي گفت : هرچه آموزه‌هاي بهداشت و تربيت بدني و فعاليت‌هاي اين حوزه تضعيف شود مراكز مشاوره، كلاس‌هاي آموزشي، افسردگي و انزوا دانش‌آموزان افزايش مي‌يابد.

وي بيان داشت: تلاش ما ايجاد شادي و نشاط در مدارس است تا افرادي متوازن از آموزش و پرورش خارج شوند.

وي با بيان اينكه سند تحول بنيادين به حوزه هاي اجتماعي، اخلاقي و زيبا شناختي توجه خاص دارد ، افزود : تحصيل، تهذيب و ورزش نوجوانان و جوانان از منويات مقام معظم رهبري در وزارت آموزش و پرورش است.

حميدي با تاكيد بر اين كه انسان تك ساحتي منظور و مقصود وزارت آموزش و پرورش نيست ، گفت : انساني كه فقط به مسايل روحي توجه كند و از مسايل اخلاقي دور شود خروجي آن داعش مي‌شود.

وي با استناد به تاكيدات امام راحل در باره لزوم انجام ورزش براي همه ابعاد وجودي انسان ، افزود : اين كه انساني فقط به پرورش جسم بپردازد مورد نظر وزارت آموزش و پرورش نيست .

معاون تربيت‌بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه سند تحول بنيادين مدرسه را كانون تحول مي‌داند، گفت : سياست‌هاي آموزش و پرورش بر همين اساس طراحي شد.

وي تحول ريشه‌دار آموزش و پرورش را مدرسه محور عنوان كرد و افزود : فراگيري، اخلاق محوري، مشاركت محوري، علمي و تخصصي بودن از سري فعاليت‌هاي مدرسه محوري است.

حميدي با اشاره به اينكه فعاليت‌هاي مدرسه محوري و دانش‌آموز مداري همه فعاليت‌هاي ما را در نظام تعليم و تربيت بر عهده مي‌گيرد، گفت: دانش‌آموزان بايد درس تربيت بدني و سلامت را در مدارس بدرستي فرا بگيرند .

معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه طرح حيات پويا از طريق راديو صبحگاهي از اول مهر سال تحصيلي آينده در مدارس كشور اجرا مي‌شود، اظهار داشت : ورزش صبحگاهي در همه مدارس كشور الزامي است.

وي افزود : هفته آينده دستورالعمل كانون‌هاي ورزش از سوي وزارت آموزش و پرورش به مدارس ابلاغ مي‌شود.

حميدي از تغيير مسابقات درون مدرسه‌اي به مدرسه قهرماني اشاره كرد و گفت : نوبت هاي دوم مدارس با حمايت معلمان و والدين به ‌صورت حرفه‌اي ورزش‌هاي مختلف را در قالب كانون‌هاي ورزشي درون مدرسه‌اي اجرايي كنند.

وي افزود : با توجه به فعاليت‌هاي مدرسه محوري امنيت غذايي دانش‌آموزان مورد نظر وزارت بهداشت و آموزش و پرورش است.ك/3

6990/1654/ 6075