دستگاه تصفیه پسآب های صنعتی با قدرت حذف 99 درصد آلاینده ها ساخته شد

تهران - ایرنا - محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ساخت یك دستگاه منحصر به فرد برای تصفیه پسآب های صنعتی شدند كه قابلیت حذف 99 درصد آلاینده را داراست.

دانش آموخته كارشناسی ارشد مهندسی نفت واحد علوم و تحقیقات و مخترع این طرح صنعتی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: پروژه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه پسآب های صنعتی از سالها پیش به همت دكتر سعید بازگیر استاد گروه مهندسی پلیمر واحد علوم و تحقیقات آغاز شد و من از حدود سال 90 وارد پروژه شدم.

مسعود بارانی درباره عملكرد دستگاه تصفیه پسآب های صنعتی توضیح داد: این دستگاه از دوقسمت شیمیایی و فیزیكی ساخته شده است كه قسمت شیمیایی آن بر پایه نانو مواد است و قسمت فیزیكی نیز از دو بخش نانو الیاف و نانو جاذب تشكیل شده و به صورت جذبی عمل می كند.

وی با بیان اینكه این دستگاه، سریع ترین روش تصفیه پسآب در دنیا محسوب می شود و پرسرعت ترین مواد انعقادساز در آن به كار رفته است، افزود: دستگاه می تواند هر مرحله تصفیه پسآب را در مدت 30 ثانیه تا یك دقیقه تصفیه كند كه در نوع خود، سریعترین روش تصفیه است و پس از تصفیه، با یك هم زدن آنی، یك ته نشین 30 ثانیه ای دارد.

به گفته بارانی، این دستگاه بدون توجه به نوع پسآب، آب را با 99 درصد حذف آلاینده تحویل می دهد و هرچقدر پسآب، آلودگی بیشتری داشته باشد درصد حذف آلاینده ها بیشتر است و همین ویژگی، استفاده از دستگاه را برای مصارف صنعتی در اولویت قرار می دهد.

این پژوهشگر جوان استقرار دستگاه در كمترین فضای ممكن را یكی از مزیت های این دستگاه برشمرد و گفت: دستگاه های تصفیه پسآب، اغلب جای زیادی اشغال می كنند و باید در كنار آنها استخر ساخته شود كه این محدودیت ها برای دستگاه اختراعی ما وجود ندارد و می توان آن را در یك فضای دو متر در سه متر قرار داد و برای تصفیه پنج مترمكعب پسآب در هر ساعت مورد استفاده قرار داد.

وی با بیان اینكه این دستگاه هیچ نمونه داخلی یا خارجی ندارد، ادامه داد: دستگاه حتی این قابلیت را دارد كه در ارتفاع به كار گرفته شود و این ویژگی به كاهش سطح اشغال و بكارگیری آن در محیط های كوچك كمك می كند.

بارانی صرفه جویی در زمان و هزینه، بازدهی بالا، تصفیه انواع پسآب های صنعتی، صرفه جویی در آب و بازگرداندن پسآب ها به چرخه مصرف و كاهش آلودگی های زیست محیطی را از دیگر مزیت های این دستگاه ذكر كرد.

این مخترع جوان خاطرنشان كرد: این دستگاه برای تصفیه پسآب در تمام مراكز صنعتی قابل استفاده است و در كارخانجات و مراكز زیادی همچون شركت نفت، كارخانه چرم سازی، نساجی، كاغذسازی، تولید خودرو، كشتارگاه ها و كارخانجات پلیمری به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه مطلوب داده است.

این پروژه به همت دكتر سعید بازگیر و همكاری مسعود بارانی به اجرا درآمده است.

نمایشگاه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه بیش از 200 اختراع فناورانه از سه شنبه، 29 اردیبهشت ماه با حضور دكتر روحانی رییس جمهوری در واحد علوم و تحقیقات آغاز به كار كرد و امروز ششم خردادماه به كار خود پایان می دهد.

علمی**1055**1440

سرخط اخبار جامعه