درخواست دانشگاه «چینگ های» چین برای راه اندازی رشته زبان فارسی

پكن- ایرنا- رئیس بخش زبان‌های خارجی دانشگاه قومیت‌های «چینگ‌ های» چین در دیدار با رایزن فرهنگی كشورمان، خواستار راه‌اندازی رشته زبان فارسی و تامین استاد زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه شد.

به گزارش ایرنا، این درخواست در جریان دیدار «ما فو» رئیس دانشگاه قومیت های «چینگ های» با «محمد رسول الماسیه» رایزن فرهنگی كشورمان در حاشیه برگزاری سمینار «صنعت غذای حلال» در این شهر صورت گرفته است.

«ما فو» كه ریاست بخش زبان های خارجی دانشگاه قومیت‌های چینگ‌های را برعهده دارد در این دیدار با اشاره تدریس سه زبان انگلیسی، ژاپنی و عربی در دانشگاه چینگ های، راه اندازی كرسی زبان فارسی در این مركز علمی را خواستار شد.

وی با بیان اینكه هم اكنون در بخش عربی این دانشگاه 70 دانشجو مشغول به تحصیل هستند، از رایزن فرهنگی كشورمان خواست در راه اندازی كرسی زبان فارسی كمك های لازم را داشته باشد.

«ما فو» همچنین خاطرنشان كرد: این مركز علمی به دلیل اهمیتی كه برای زبان های مختلف قائل است، در سال جاری تحصیلی اقدام به جذب 30 دانشجو در رشته زبان عربی كرده و از حدود هفت سال پیش نیز تلاش زیادی برای راه‌اندازی بخش زبان فارسی داشته است.

وی یكی از دلایل عدم راه اندازی كرسی زبان فارسی در این دانشگاه را نداشتن اساتید زبان فارسی بیان و ابراز امیدواری كرد كه با كمك مسئولان فرهنگی كشورمان این مهم هر چه سریعتر عملی شود.

محمدرسول الماسیه رایزن فرهنگی ایران در پكن نیز در این دیدار به مناسبات مستحكم فرهنگی میان ایران و چین اشاره كرد و گفت: در 30 سال گذشته و براساس موافقت‌نامه های همكاری‌ میان ایران و چین، برنامه‌های فرهنگی و مبادلات فرهنگی - هنری میان دو كشور به خوبی صورت گرفته است كه تاسیس كرسی‌های زبان ‌فارسی در دانشگاه‌های مختلف چین اوج این همكاریها به شمار می رود.

وی به آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های مطالعات خارجی پكن و مطالعات خارجی «شیان» اشاره و ابراز امیدواری كرد تا با فراهم شدن شرایط لازم، دانشگاه قومیت‌های «چینگ‌ های» نیز با جذب اساتید مورد نیاز، دارای كرسی زبان فارسی شود.

الماسیه یكی از راه‌های اطمینان‌بخش تأمین اساتید را ایجاد ارتباط میان دانشگاه «چینگ ‌های» و یكی از دانشگاه‌های ایران كه دارای رشته زبان چینی است، دانست.

او به همكاری میان دانشگاه شانگهای چین و دانشگاه شهید بهشتی تهران اشاره كرد و گفت: دانشگاه «چینگ ‌های» نیز در صورت داشتن چنین ارتباطی می تواند به راحتی درخصوص تامین اساتید مورد نیاز خود اقدام كند.

آساق*1597 ** 2023