برنج های پلاستیكی میهمان ناخوانده سفره مردم جنوب شرق آسیا

كوالالامپور – ایرنا – كشف برنج های مصنوعی ساخته شده از پلاستیك در بازار كشورهای جنوب شرق آسیا، مقامات این كشورها را به تكاپو واداشت.

به گزارش ایرنا، در یك هفته گذشته در مالزی و اندونزی خبرهایی از توزیع و كشف برنج های مصنوعی منتشر شد كه واكنش وزیران این كشورها را بدنبال داشت.

كشورهای تایلند، ویتنام، مالزی و اندونزی از تولیدكنندگان برنج در جنوب شرق آسیا هستند و میلیون ها تن برنج در انبارهای تایلند پس از اجرای طرح یارانه برنج 'یینگلوك شیناواترا' نخست وزیر سابق این كشور در حال فاسد شدن است.

اما فقر در كشورهای جنوب شرق آسیا تولیدكنندگان چینی را به این فكر واداشت وارد سفره مردم شوند و با استفاده از پلاستیك برنج مصنوعی بسازند تا بازار این منطقه را به دست آورند.

برنج در بازار مالزی قیمت های متفاوتی دارد، اما به طور متوسط هركیلوگرم برنج هفت تا هشت رینگیت (63 تا 72 هزار ریال) معامله می شود و افراد فقیر از برنج های تقلبی كه با قیمت پایین عرضه می شود، استفاده می كنند.

وزارت بهداشت مالزی پس از عرضه این برنج ها كه با استفاده سیب زمینی و برخی الیاف و پلاستیك ساخته شده در حال بررسی وضعیت برنج در بازار این كشور است.

وزارت بهداشت مالزی از شكایت زیاد مردم و وجود یك نوع برنج تقلبی چینی در بازار خبر داد و اعلام كرد این نوع برنج تقلبی تركیبی از سیب زمینی شیرین و رزین های پلاستیكی است.

این برنج ها در ظاهر با برنج های معمولی تفاوتی ندارد و از چین به چند كشور آسیایی مانند مالزی، اندونزی، ویتنام و هند نیز صادر شده است.

اندونزی نیز هفته جاری وجود برنج های تقلبی چینی را كه با استفاده از رزین های پلاستكی ساخته شده است ، تایید كرد.

در تركیب برنج های تقلبی یافت شده در اندونزی 'بوتیل فتالات بنزیل'، '2- اتیل هگزیل' و موادی كه در ساخت لوله ها، كابل ها و دیگر اقلام مصنوعی استفاده می شود، یافت شده است.

این برنج ها برای نخستین بار در اندونزی در غرب جاوا كشف شد و گفته می شود در حال تسخیر بازار است.

رحمت گوبل، وزیر تجارت اندونزی معتقد است كه برنج های مصنوعی از چین قاچاق شده، چرا كه تاكنون دولت اندونزی مجوزی برای واردات برنج صادر نكرده است.

هر كیلوگرم از این برنج ها در اندونزی هشت هزار روپیه (حدود 20 هزار ریال) به فروش می رسد.

خریداران می گویند كه این برنج با دیگر اقلام برنج مخلوط و عرضه شده است و زمانی كه پخته می شود برنج مصنوعی در آب همچنان شناور باقی می ماند.

واكنش مردم اندونزی باعث شد دولت اعلام كند نمایندگان دولت اندونزی و چین بررسی برنج مصنوعی چینی را آغاز كرده اند.

سفیر اندونزی گفت كه تاكنون مشخص نشده است این برنج ها از چین وارد بازار اندونزی شده و دو كشور در حال بررسی این موضوع و آزمایش برنج ها هستند.

آمار اداره گمرك چین نشان می دهد این كشور از ژانویه تا مارس سال جاری میلادی 182 میلیون دلار برنج به اندونزی صادر كرده است. اندونزی با جمعیت 250 میلیون نفری، سومین واردكننده برنج جهان است.

از سوی دیگر وزارت كشور اندونزی امروز (دوشنبه) خواستار تحقیقات پلیس در خصوص آلودگی برنج هایی شد كه با پلاستیك ساخته می شود.

به نوشته جاكارتا پست، 'تجاهجو كومولو' وزیر كشور اندونزی اعلام كرد توزیع این برنج ها ممكن است در راستای تلاش برای تخریب دولت و یا خرابكاری در دولت باشد.

تاكنون مبدا صادرات این برنج ها دقیق اعلام نشده، اما گزارش ها نشان می دهد وارد بازار منطقه و سفره مردم شده و این بازار را با التهاب مواجه كرده است.

آساق**1611

سرخط اخبار جهان