۴ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 81621585
۰ نفر
در انتظار معجزه های مجازی

سمنان - ایرنا - به نظرتان چندتا از این پیامك‌ها معجزه كرده اند: این پیامك را به هشت نفر بفرستید، این ذكر را سه بار بخوانید و برای سه نفر ارسال كنید، با فرستادن این پیام درهای خوشبختی و شانس را به روی خود بازكنید و ...

بسیاری از ما روزانه در پیامك ها و پست های نرم افزارهای تلفن همراه مثل وایبر، لاین و واتس اپ، خواننده مطالبی از این دست هستیم، مطالبی كه با تكیه بر آموزه های دینی و اعتقادی، شما را ترغیب می‌كنند پیامی را برای گروه ها و افراد مختلف بفرستید تا قطع كننده زنجیره ارسال نباشید.

در بسیاری از این پیام ها، گفته شده در صورت ارسال، شخص ارسال كننده به عاقبت خوش، شانس زیاد، خبری فوق العاده و معجزه ای بزرگ در زندگی دست می یابد، ولی در برخی از پیام ها، پایانی تهدیدآمیز ذكر شده كه در صورت بی توجهی و ارسال نكردن این مطلب و... بدبیاری های بزرگ، بیماری های لاعلاج، مرگ دلخراش و ... در انتظارتان خواهد بود.

دست آویز شدن ارزش های اعتقادی مردم برای ارسال پیام هایی از این دست، مربوط به زمان حال و تكنولوژی امروز نیست.

حجت الاسلام هادی مهدوی استاد حوزه و دانشگاه، زمانی را به یاد ما می آورد كه در گوشه قرآن یا مفاتیح موجود در مساجد، برخی با نوشتن سوء تعبیرهایی از آیات و روایت، سعی داشتند خواننده را برای تكثیر و بازنوشتن چندباره از آن متن و توزیع آن میان سایر افراد، متقاعد كنند.

وی با بیان اینكه خرافه گرایی معضلی اجتماعی - دینی است كه با پیشینه ای قوی از دوران گذشته، در ایران رواج یافته، گفت: روزگاری نگارش 10 باره آنچه در كتابهای دعای موجود در مساجد نوشته شده بود، آنقدر شایع شد كه آیت الله مكارم شیرازی ضمن انتقاد شدید از توسعه این رفتارها گفت باید جلوی خرافات را گرفت و اجازه نداد برخی به مجرد دیدن خواب، برای خود امامزاده درست كنند.

این كارشناس مذهبی ضمن اظهار تاسف از خسارتی كه با نوشتن این پیام ها به اموال موقوفه وارد می شد، خاطر نشان كرد: نگرشی كه با شیوع این رفتار ضدفرهنگی در مردم پدیدار شد، ضربه سنگینی بر بدنه دین بود.

حجت الاسلام مهدوی با یادآوری اینكه برخی پا را از این فراتر گذاشته و به دیگران توصیه می كردند نوشته های خود را در خانه های مردم توزیع كنند، افزود: با گذشت این سال ها، روش كار در سوء استفاده از باورهای اعتقادی مردم به روز شده و پیام های كاغذی جای خود را به پیامك ها و پست های مجازی داده است.

ندا صالحی یكی از افرادی كه این پیام ها را دریافت كرده است ؛ می گوید: اوایل به توصیه های این پیام ها عمل می كردم، آن ذكرهای خاص را می خواندم و به تعدادی كه در پیام درخواست شده بود ارسال می كردم، اما انگار این زنجیره پایانی نداشت.

وی افزود: یك بار سعی كردم آیه ای را كه به عنوان آیه 29 سوره فاطر برایم ارسال شده بود، در قرآن مجید پیدا كنم تا ببینم این پیامی كه می گوید این آیه را سه بار بخوان و برای سه نفر بفرست تا خبر خوبی بشنوی صحت دارد یا خیر، جالب این بود كه چنین آیه ای در سوره فاطر وجود نداشت!

مصطفی تیموریان كارشناس اجتماعی هم با بیان اینكه بسیاری از این پیام ها سندیت تاریخی و علمی ندارد، گفت: یكی از پیام های رایج در چند ماه اخیر، پیامك طواف ماه دور كعبه است كه در آن از خواننده خواسته شده پیام را پس از خواندن به 9 نفر ارسال كند تا معجزه الهی نصیبش شود.

وی تاكید كرد: این پیام از جمله مواردی است كه علم نجوم آن را رد كرده است و این شایعه سازی ها صرفا نوعی ترویج خرافه، به انحراف كشاندن اعتقادات اسلامی و سر كار گذاشتن افرادی است كه به هر دلیلی در كسب نیازهایشان موفق نبوده اند.

این جامعه شناس افزود: این پیام ها، خوراك مناسب فكری برای افرادی است كه توانایی برآورده كردن نیازها و خواسته هایشان را از لحاظ اقتصادی و اجتماعی ندارند و متاسفانه همین ها هستند كه با ارسال این پیام ها می خواهند در دنیای واقعی به آرزوهای خود دست یابند.

از طرفی، برخی پیام هایی كه با ظاهر دینی در فضای مجازی به صورت بسیار وسیع منتشر می شود، بعد از مدتی با دلایل محكم علمی و اسناد معتبر تكذیب می شود و نوعی سرخوردگی در مخاطب ایجاد می كند.*** نمونه ای از این پیام ها:

خانم سونیا ویلیامز یك فضانورد هندی الاصل امریكایی تبار است. او پس از بازگشت از آخرین سفر خود در سال 2014 از ایستگاه فضایی ناسا به دین اسلام و مذهب برحق تشییع رو آورد. دلیل این تصمیم را از این خانم سوال كردند.

او گفت: در مدت حضورم در ایستگاه ناسا، زمین را در تاریكی مطلق می‌دیدم. ولی 8 نقطه از زمین همیشه نورانی بود و دیگر اینكه مدام در آسمان بدون كوچكترین فركانسی، صدای اذان می آمد. وقتی به زمین برگشتم موقعیت جغرافیایی 8 نقطه نورانی را با دقیق ترین دستگاهای مكان یاب بررسی كردم و آن نقطه‌های نورانی عبارت بود از مكه، مدینه، قبرستان بقیع، كربلا، سامرا، كاظمین، نجف، مشهد.

من هیچ راهی جز فرود آوردن سر تعظیم و تسلیم در مقابل اسلام و شیعه نداشتم.این متن مدتها در فضای مجازی دست به دست چرخید، ولی چندی پیش مشخص شد:

خانم ویلیامز سال 2012 از آخرین ماموریت خود از ایستگاه فضایی بازگشته و هیچ شاهدی دال بر اینكه خانم ویلیامز در سفر فضایی با معجزه خاصی مواجه شده یا مسلمان شده باشد وجود ندارد. او همچنان با همان افكار پیشین به زندگی كاری و خصوصی خود ادامه می‌دهد.*** موردی دیگر از این دست، داستان شیشه ای بودن مورچه هاست

تعدادی از دانشمندان جمع شدند تا با تحقیق در متن قرآن، خطا و اشتباهی در آن بیابند و به این ترتیب قرآن را رد كنند. بسیار در متن قرآن و كلمات آن دقت كردند تا اینكه به این آیه رسیدند كه در مورد داستان حضرت سلیمان است كه وقتی مورچه ای لشكر حضرت سلیمان را می‌بیند به سایر مورچه ها میگوید به لانه های خود بروید تا سلیمان و لشكرش شما را پایمال نكنند در حالی كه نمی فهمند.

(لایحطمنكم)

در حالی كه این كلمه با مصدر(تحطیم = خرد شدن شیشه) در زبان عربی فقط در مورد شیشه به كار می‌رود، اما مورچه ها آن را درباره خود به كار برده اند.

پس این اشكالی است كه می‌توان به متن قرآن گرفت. بعد از آن یك دانشمند استرالیایی در تحقیقات علمی خود كشف كرد كه بیش از 75 درصد از غشای خارجی بدن مورچه ها را شیشه تشكیل می‌دهد و با كشف این معجزه ی قرآن بلافاصله به اسلام ایمان آورد و مسلمان شدنش را اعلام كرد.

انتشاردهید به افتخار اسلام.شاید شما هم از افرادی بودید كه به محض خواندن این پیام به افتخار دین آن را انتشار دادید، ولی 6 ماه از انتشار وسیع این پیام نگذشته بود كه تحقیقات علمی دیگری در این باره در اختیار كاربران فضای مجازی قرار گرفت به این شرح كه:

مورچه‌ها از شاخه بندپایان و از رده حشرات هستند، اسكلت داخلی ندارند و بدن آن ها توسط اسكلت خارجی شكل داده شده و محافظت می‌شود. اسكلت خارجی بندپایان از پلیمرهایی به نام كیتین در زمینه‌ای از ماده‌ای سیلك مانند و نوعی پروتئین به نام رزیلین قرار گرفته است. همچنین در اسكلت خارجی برخی از بندپایان تركیباتی مانند كربنات كلسیم وجود دارد. تركیبات كلسیمی در سنگ‌ها، پوسته حلزون و صدف‌ها و پوسته تخم پرندگان وجود دارد و در اسكلت خارجی هیچ بندپایی شیشه نیست.

به اعتقاد بسیاری از كارشناسان، انتشار وسیع این موارد به اسم اسلام، آیه قرآن، روایات پیامبر و اهل بیت(ع) و پس از مدتی انتشار تكذیبیه های آن در حجمی وسیع تر، در كنار درخواست از كاربران به ارسال آیه های قرآن و روایات ائمه اطهار(ع) و امیدوار نگه داشتن آنها به روی دادن معجزه پس از این ارسال ها، حربه ای است كه استكبار برای دور كردن آرام آرام مردم از ارزش ها و مقدسات دینی به كار بسته است.

معصومه خرم كارشناس مذهبی می گوید: دشمنان با ابزارهای فریبنده جدید، بدون توسل به روش های خشن، با انتشار پیام هایی از این دست، باورهای دینی میان مسلمانان را تضعیف می كنند.

وی تاكید كرد: همانگونه كه اسلام، تامل و بررسی در معارف دینی را تكلیف هر مسلمان قرار داده، در مسائلی كه به اسم دین ترویج می شود هم باید همین گونه عمل كنیم تا پیش از حصول از صحت، از ترویج و انتشار آن خودداری كنیم.

این كارشناس با تاكید بر لزوم هوشیاری و بی اعتنایی مردم به پیام هایی از این دست، اضافه كرد: زنجیره ای كه سعی دارند شما قطع كننده آن نباشید، زنجیره رسیدن به معجزه نیست، بلكه زنجیره ای است كه سعی دارد با توسل به نام بزرگواران دینی، ترویج باورهای خرافی و در نهایت، سست كردن باورهای دینی را قطع نكند.

پس بیایید با پناه بردن به مسیر درست درك مفاهیم و اهداف آیات و روایات دینی، با مراجعه به مرجع مستند و مطمئن این روایات، اشاعه دهنده آنچه واقعی نیست نباشیم.

با شك كردن به نیت خیر سازندگان و انتشاردهندگان اینگونه پیام ها و پست ها در فضای مجازی، به خود یادآور شویم كه نور معرفت، نه با ذكر صوفیانه و وِرد مرتازان، بر دل می تابد و نه دین مبین اسلام به اینگونه ترفندها نیازمند است چرا كه این دین الهی نورِ است و دل ها بی واسطه به سوی معرفت آن می شتابد.ك/4

/1352/7340/6103