ثبت 39 اختراع ایرانی در خارج از كشور

تهران-ایرنا-رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور و رییس اولین كنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالكیت فكری در رشد و توسعه ملی گفت:39 اختراع دانشگاهی و غیردانشگاهی با كمك این صندوق در خارج از كشور ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، نصرت‌الله ضرغام روز دوشنبه در آیین آغاز به كار اولین كنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالكیت فكری در رشد و توسعه ملی در دانشگاه تربیت مدرس افزود: یكی از كارهای صندوق در حمایت از پژوهشگران و محققان ثبت اختراعات در خارج از كشور است كه تاكنون 39 اختراع در خارج از كشور ثبت شده است.

وی ادامه داد:همچنین 67 اختراع در پروسه ثبت قرار دارد و 157 اختراع نیز در مرحله داوری است.

وی با اشاره به اینكه قطعا ظرفیت كشور در این حد نیست، افزود:تلاش می‌كنیم طیف مخاطبان را گسترده‌تر و از اختراعات آنها استفاده كنیم.

ضرغام با اشاره به این كه تعدادی از این اختراعات به فروش رفته است ، گفت:آنچه مسلم است بخشی از اختراعات در داخل و بخشی در خارج از كشور ثبت می‌شود و ثبت اختراع باید منافع مالی داشته باشد.

وی ادامه داد: با حمایت‌هایی كه در كشور از ثبت اختراع صورت می‌گیرد و با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای كه وجود دارد ما آینده خوبی خواهیم داشت.

وی یادآور شد:حمایت‌های صندوق پژوهشگران و فناوران كشور فقط در زمینه ثبت اختراع نیست، بلكه این صندوق حمایت‌هایی از قبیل اعطای كرسی‌های پژوهشی به دانشمندان برجسته داخل و خارج از كشور ، اعطای گرند پژوهشی (پژوهانه) به پژوهشگران و حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی اساتید نیز دارد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران یادآور شد:این صندوق به دنبال ایجاد مراكز نوآوری در دانشگاه‌ها و مراكز علمی كشور با هدف تبدیل یافته‌های پژوهشی و ایده‌های خلاقانه به محصول است.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود:در دنیایی كه در آن هستیم عصر اطلاعات است و جهت‌گیری كلی آن خلاقیت و استفاده بیشتر از تولیدات فكری است.

وی افزود:دانشگاه‌ها و مراكز علمی بزرگ‌ترین تولیدكنندگان نوآوری در تمام دنیا هستند، كشورهای مختلف تلاش‌های بسیاری انجام می‌دهند تا ساختار لازم برای تولیدات فكری را در كشورشان فراهم كنند و علاوه بر استفاده از ظرفیت كشور خود از ظرفیت دیگر كشورها نیز برای تحقق اهداف‌شان استفاده می‌كنند.

وی بیان كرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور نیز در جهت استفاده از ظرفیت‌های كشور و توسعه علمی هدفمند نیز با برنامه‌های راهبردی در راستای سند توسعه 1404 فعالیت دارد.

ضرغام ادامه داد:نگرش آمریكا به توسعه علم با دید تجاری است و اتحادیه اروپا به توسعه علم نگاه بنیادی دارد.

وی ادامه داد:توسعه علمی با جذب افراد توانمند علمی پایه گذاری شده است و آمریكا موفق شده 43درصد افراد تحصیلكرده این كشور و حتی تحصیل كرده های دیگر كشورها را جذب كند، آمریكا 25 میلیارد دلار از طریق جذب دانشجویان خارج از كشور كسب می كند.

ضرغام گفت: اتحادیه اروپا دارای 20درصد ثبت پتنت در جهان است، همچنین آمریكا دارای 37 درصد ثبت پتنت در جهان است و كشور چین نیز توانسته در ردیف كشورهای آمریكا و اتحادیه اروپا قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه آمریكا بیشترین سرمایه گذاری را برای دارایی های فكری كرده انجام داده است، گفت:توسعه علمی ، توسعه هدفمندی است یا باید منجر به گسترش مرزهای دانش شود یا برای جامعه مفیدباشد و منجر به رشد اقتصادی و رفاه عمومی شود، هرگز در دنیا دیناری را برای كار عبث هزینه نمی كنند.

رییس اولین كنفرانس نقش حمایت از اختراعات وحقوق مالكیت فكری افزود:در هیچ كشوری توسعه علمی فقط توسط دولت انجام نمی شود، بیشترین سرمایه گذاری ها برای ثبت اختراعات را مراكز كارآفرینی و شركت های فناوری انجام می دهند.

وی یادآور شد:یكی ازدلایلی كه اتحادیه اروپا در قدم بعدی آمریكا و چین در ثبت دارایی فكریی و استفاده از دارایی فكر قرار دارد این بوده كه نتوانسته پرسود بودن این امر را برای صنایع و شركت های غیر دولتی خود روشن كند.

نخستین كنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالكیت فكری در رشد و توسعه ملی از امروز دوشنبه (چهارم خرداد ماه) به همت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد.

این كنفرانس با هدف ایجاد فضایی مناسب به منظور تبادل تجربیات میان پژوهشگران و صاحبنظران دانشگاه و صنعت در موضوعات مرتبط تدارك یافته و مجموعه متنوعی از میزگردهای تخصصی، مقالات، سمینارهای تخصصی و كارگاه های آموزشی نیز در این كنفرانس ارائه خواهد شد.

بسترهای حقوقی- اجرایی حمایت از اختراعات و اموال فكری، نقش اختراعات و اموال فكری در كاهش قیمت محصولات، حقوق مالكیت فكری و تجارت الكترونیك، تجاری سازی اختراعات، قراردادهای حوزه اختراعات و اموال فكری و حقوق مالكیت فكری و برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی و فرهنگی ایران از محورهای تعیین شده برای این كنفرانس است.

ادامه دارد...

علمی ** 9340 ** د . الف**1440