لوریس چكناواریان: فردوسی از مفاخر ادبیات جهان است

تهران - ایرنا - لوریس چكناواریان سازنده اپرای رستم و سهراب درآستانه نمایش این اثر در فرهنگسرای نیاوران از فردوسی و شكسپیر به عنوان مفاخر ادبیات جهان نام برد و گفت: نمی توان آنها را در یك كشور خاص محدود كرد. باید این مفاخر بزرگ تاریخ جهان را متعلق به همه جهانیان دانسته و در مسیر معرفی آثار آنها تلاش كرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، فیلم اپرای رستم و سهراب در دو پرده و چهار صحنه به آهنگسازی و رهبری لوریس چكناواریان و كارگردانی وحید زارع زاده اجرا شده و 9خرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته می شود.

همزمان با 25 اردیبشهت روز ملی فردوسی در مراسمی نشان فردوسی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به چهار نفر از فردوسی پژوهان و افرادی كه فعالیت‌های چشم گیر فرهنگی و هنری در این حوزه داشته اند، ارایه شد . چكناواریان نیز به عنوان یكی از شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری كه آثار ارزشمند هنری پیرامون داستان های شاهنامه خلق نموده نیز در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفت.

به همین مناسبت فیلم اپرای 'رستم و سهراب' از آثار چكناواریان در فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته می شود.

چكناوریان همچنین گفت: از كودكی به داستان های شاهنامه و آثار فردوسی علاقه زیادی داشتم. در ایام نوجوانی با شنیدن صدای 'شیرخدا' به شاهنامه علاقمند شدم و بعد از آن مطالعات بیشتری در خصوص داستان های شاهنامه داشتم. به همین دلیل پس از فارغ التحصیلی تصمیم گرفتم اپرای رستم و سهراب را بنویسم كه این كار البته سال ها به طول انجامید. ما در كشور صنعت نوشتن اپرا نداشتیم و من می بایست اجزای آن را خودم ایجاد می كردم، به همین دلیل كار سخت و پیچیده ای بود اما در نهایت موفق به این كار شدم.

این رهبر صاحب نام اركستر در ادامه افزود: علاقه به شاهنامه و فردوسی موجب شد در این حوزه با علاقه زیادی كار كنم و در مجموع چهار اپرا در خصوص داستان های شاهنامه نوشتم كه این اپراها در طول 40 سال گذشته بارها در داخل و خارج از كشور اجرا شد.

این آهنگساز باسابقه در خصوص تاثیر اپرا بر داستان های شناخته شده نیز گفت: به طور كلی موسیقی در معرفی ادبیات خیلی كمك می كند چون موسیقی زبان بسیار گویایی دارد و تاثیر داستان را بیشتر می كند. در همه جای جهان داستان های مهم از طریق اپرا به مردم معرفی می شود چون موسیقی تاثیر كلام را چند برابر می كند. ممكن است همه مردم چیزهایی از داستان های شاهنامه به خاطر بیاورند اما خیلی از جزئیات را فراموش می كنند در حالی كه اپرا می تواند یك تاثیر ماندگار در ذهن ایجاد كند.

اپرای رستم و سهراب در تابستان 1381 با اركستری تركیبی از نوازندگان سازهای بادی اتریش و سازهای زهی، زهی ، هارپ و گروه كر ارمنستان، به مناسبت هزاره تولد حكیم ابوالقاسم فردوسی در سالن میلاد با رهبری لوریس چكناواریان اجرا گردید.از تك خوانانی كه در این اپرا به ایفای نقش پرداخته اند می توان به دریا دادور (ایران) آنتوان هایدوایلر(هلند) یوهان ترالا (استونی)واقیناك اوحانیان (ارمنستان) و سورن مگردچیان (ارمنستان) اشاره كرد.

فیلم اپرای رستم و سهراب با حضور چكناواریان در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته می شود و حضور عموم علاقمندان در این برنامه آزاد می باشد.

فراهنگ **9338**1601**