هواپیمای بومی فوق سبك دو نفره در دشتستان بوشهر ساخته و رونمایی شد

بوشهر- ایرنا- هواپیمای بومی فوق سبك با ظرفیت دو نفر در استان بوشهر توسط بسیجیان دشتستانی ساخته و روز یكشنبه به مناسبت سالروز فتح خرمشهر در آئینی با حضور فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر رونمایی شد.

مسوول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فنآوری سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: سازمان بسیج علمی استان بوشهر آمادگی دارد از مخترعان و مبتكران بسیجی در عرصه تبدیل ایده به نمونه های اولیه و سپس تجاری سازی آنها حمایت كامل به عمل آورد.

حمزه شیخیانی افزود: در سالهای گذشته برخی از اختراعات و ابتكارات بسیجیان به مرحله تجاری سازی و تولید رسیده است كه افتخاری برای استان است.

وی گفت: یكی از طرحهای بسیجیان كه امروز رونمایی شد، هواپیمایی با سرنشین است كه توسط تیم سازنده به سرپرستی برادر بسیجی بابك كیامرثی و برادران وی و تعدادی از نخبگان شهرستان و بسیجیان از ناحیه مقاومت بسیج دشتستان برای اولین بار در سطح استان بوشهر طراحی و ساخته شده است.

مسوول فنی ساخت این هواپیمایی فوق سبك با سرنشین در دشتستان نیز گفت: این هواپیمای دو نفره شامل خلبان و یك نفر سرنشین همراه در سال 92 طراحی و محاسبات اولیه ساخت آن آغاز شد.

مجتبی قاسمی افزود: جنس بدنه این هواپیما كه با طراحی و محاسبات دقیق مهندسی صورت گرفته از آلومینیوم آلیاژی است و كاملا ساخت بومی توسط تیم سازنده است.

وی بیان داشت: طول این هواپیمای 560 سانتیمتر و ارتفاع آن نیز دو متر و 15 سانتیمتر با وزن 240 كیلوگرم است.

قاسمی تصریح كرد: حداكثر سرعت این هواپیما 250 كیلومتر در ساعت با ارتفاع پروازی 14هزار پا می باشد.

بسیجی خلبان محمد جعفر آبادی نیز هدف اصلی و كاربرد این نوع هواپیماهای فوق سبك با سرنشین را آموزش خلبانی، استفاده در عكسبرداری های هوایی، پروازهای تفریحی و گشت زنی های هوایی ذكر كرد.

7213/1656/1772

سرخط اخبار سیاست