اهدای سومین مدال طلای كشاورزی ایران به برنده جایزه جهانی غذا

تهران-ایرنا-سومین مدال طلای كشاورزی ایران از سوی وزیرجهاد كشاورزی به دكتر مارك ون مونتاگو برنده جایزه جهانی غذا اهدا شد.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، این مدال در آیین افتتاحیه نخستین همایش بین المللی و نهمین همایش ملی بیوتكنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با حضور محمود حجتی وزیرجهاد كشاورزی،‌ دكتر مصطفی قانعی دبیرستاد زیست فناوری ایران،‌ دكتر محمد مهدی تهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی و دكتر بهزاد قره یاضی رییس پژوهشكده بیوتكنولوژی كشاورزی ایران اهدا شد.

دكتر مارك ون مونتاگو برنده جایزه جهانی غذا، دانشمندی پیشرو در زمینه زیست شناسی مولكولی گیاهی است كه به همراه جف شل به عنوان كاشف پلاسمید PI و مخترع تكنیك انتقال ژن از طریق باكتری كه هم اكنون در سراسر دنیا برای تولید گیاهان مهندسی ژنتیك شده (تراریخته) مورد استفاده قرار می گیرد شناخته شده است.

امروزه بیش از 181 میلیون هكتار از اراضی جهان زیر كشت محصولاتی است كه به طور مستقیم یا غیر مستقیم از فناوری ابداعی دكتر مونتاگو بهره می برد.

دكتر مونتاگو عضو چندین آكادمی علوم در دنیا از جمله برزیل، آمریكا،‌ جهان سوم،‌ ایتالیا و آكادمی های كشاورزی فرانسه، روسیه و آكادمی مهندسی سوئد است.

وی در نوامبر 2014 به عنوان سفیر حسن نیت UNIDO (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برای تجارت كشاورزی انتخاب شد.

وی دارای 1000 مقاله علمی در مجلات و كتب علمی است و در سال 2004 به عنوان پرارجاع ترین دانشمند در زمینه علوم گیاهی و جانوری معرفی شده است.

اولین مدال طلای كشاورزی ایران در سال 1378 به دانشمند مرحوم نورمن بورلاگ بنیانگذار بنیاد جهانی جایزه غذا به پاس خدمات او در ایجاد انقلاب سبز و نجات ده‌ها میلیون انسان اهدا شد.

در سال 1379 نیز دكتر گوردیو اسكوش به پاس خدماتی كه به دانشمندان ایرانی و علم كشاورزی در ایران كرده بود(تولید برنج های پایه كوتاه)

موفق به دریافت این مدال شد.سومین مدال طلا نیز به پاس خدمات دكتر مونتاگو در زمینه غذا و گیاهان تراریخته اهدا شد.

نخستین همایش بین المللی و نهمین همایش ملی بیوتكنولوژی جمهوری اسلامی ایران از امروز سوم خرداد تا پنجم در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

این همایش با هدف ایجاد فضای تعامل وهم اندیشی علمی بین محققان و اندیشمندان بیوتكنولوژی از سوم تا پنجم خرداد ماه سال جاری برگزاری می شود.

ارائه آخرین دستاوردهای علمی محققان درعرصه های گوناگون بیوتكنولوژی، جلب توجه مسوولان كشوربه اهمیت بیوتكنولوژی وموفقیت های آن در سال های اخیر برای توسعه و پیشرفت كشور و معرفی توان و تجربه انجمن بیوتكنولوژی ایران به عنوان یك ساختار مردم نهاد و مشاوردر سیاست گذاری، ممیزی، تدوین قوانین و برنامه ریزی كلان كشور و اجرای برنامه های متعدد مرتبط با بیوتكنولوژی در سطح ملی از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

این همایش با هدف دست یابی به اهداف سند چشم انداز نظام و تهیه نقشه جامع علمی كشور با هدف توسعه علم و فناوری درسالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

بیوتكنولوژی پزشكی، بیوتكنولوژی گیاهی (كشت بافت گیاهی، میكروبیولوژی در كشاورزی، مهندسی ژنتیك گیاهی و ژنومیكس گیاهی)، بیوتكنولوژی دارویی و صنایع غذایی، بیوانفورماتیك و زیست سامانه ها، بیوتكنولوژی جانوری، مباحث اخلاقی در بیوتكنولوژی و بیوتكنولوژی صنعت ومعدن، ازمحورهای تعیین شده این همایش است.

در این همایش 20سخنران خارجی از كشورهای ژاپن، فیلیپین، هند، پاكستان، كویت، مغولستان و رئیس اتحادیه بیوتكنولوژِی كشاورزی اروپا نیز حضور داشته و سخنرانی خواهند كرد.

علمی**9340**ل.الف.ی**1440