2060 شهيد هنرمند در كشور شناسايي شده است

مشهد - ايرنا - رييس سازمان بسيج هنرمندان كشور گفت: دو هزار و 60 شهيد هنرمند در رشته هاي مختلف هنري نظير عكاسي، شعر، موسيقي و فيلم در سراسر كشور شناسايي شده اند.

حسين قناديان روز شنبه در كنگره 520 شهيد شعر و ادب كشور در مشهد افزود: تاكنون شش كنگره شهداي هنرمند در رشته هاي هنري مختلف به همت سازمان بسيج هنرمندان در كشور برگزار شده است.

وي اظهار كرد: شهدا مظهر قدرت و اقتدار هستند و عزت كنوني ايران اسلامي مرهون ايثارگري ها و رشادت هاي شهدا و صبوري خانواده هاي آنان است.

وي اظهار اميدواري كرد برگزاري يادواره هاي شهدا گامي مهم براي زنده نگهداشتن ياد، نام و مرام شهدا در زندگي و جامعه باشد.

دبير ستاد كنگره سراسري دو هزار شهيد هنرمند نيز در اين مراسم گفت: ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در بين جامعه هنري و هنرمندان از مهم ترين اهداف برگزاري كنگره هاي شهداي هنرمند است.

جواد جميري افزود: اجراي كنگره هاي سراسري شهداي هنرمند از سال گذشته در كشور آغاز شد و در اين زمينه هشت كنگره تخصصي در رشته هاي مختلف هنري پيش بيني شده است كه تا شهريور ماه امسال پايان مي يابد.

وي برگزاري كنگره شهداي عكاس در يزد، شهداي تئاتر در اردبيل، شهداي فيلم در تهران، شهداي موسيقي در بوشهر و كنگره شعر و ادب در مشهد را از جمله كنگره هايي عنوان كرد كه تاكنون برگزار شده اند.

وي گفت: در كنگره شهداي شعر و ادب كه در مشهد درحال برگزاري است نمايندگاني از خانواده هاي 520 شهيد اين عرصه از سراسر كشور شركت دارند.

مسوول بسيج هنرمندان خراسان رضوي نيز در اين مراسم گفت: 300 نفر از شهداي هنرمند كشور مربوط به استان خراسان رضوي هستند كه 75 نفر آنان شهداي عرصه شعر و ادب مي باشند.

جواد كمالي افزود: در طول سه روز برگزاري اين كنگره برنامه هاي مختلفي پيش بيني شده كه ديدار با خانواده معظم هفت شهيد در مشهد مقدس، غبار روبي مزار شهداي گمنام در بهشت رضا (ع) مشهد و ديدار خانواده شهداي عرصه شعر و ادب با امام جمعه مشهد از اين جمله است.

يكي از اساتيد حوزه و دانشگاه نيز در اين مراسم گفت: برخي شهداي انقلاب اسلامي علاوه بر رشادت ها و ايثارگري هاي خود امتياز هنري نيز داشته اند كه آثار آنها از ارزش بسياري برخوردار مي باشد.

حجت الاسلام محمد كاظم راشد يزدي افزود: بايد در مقابل مقام اين شهدا زانو بزنيم و ادامه دهنده راه آنان باشيم.

در ادامه اين مراسم عليرضا غزوه از شعراي عرصه فرهنگ و هنر كشور اشعاري در مقام شهيدان سرود و مادر شهيد 'حميدرضا نظام' از شهداي شاعر و اديب كشور نيز به بيان خاطراتي از اين شهيد پرداخت.

تمبر يادبود كنگره 520 شهيد شعر و ادب نيز در اين كنگره رونمايي شد.

كنگره 520 شهيد شعر و ادب كشور كه از اول خرداد ماه به ميزباني سازمان بسيج هنرمندان خراسان رضوي در مشهد برگزار شده است تا سوم خرداد ادامه دارد.

3027 / 6053**1565