حضور 94 مقام بلند پایه دولت تدبیر و امید در 37 شهر

استانها - ایرنا - تدبیر حكیمانه و تاكید رهبر معظم انقلاب بر و حدت دولت و ملت با شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت در سال 94؛ راهبرد دولتمردان و مقامات عالیرتبه شد تا با سفر به شهرها و روستاهای دور و نزدیك و نشست های متعدد با مردم از نزدیك با مشكلات آنان آشنا و برای رفع آن تدابیر لازم را بیندیشند.

به گزارش ایرنا ؛ رییس جمهوری اسلامی ایران در همین راستا روز چهارشنبه هفته گذشته در هفدهمین سفر استانی خود آذربایجان شرقی را به عنوان مقصد سفر خود و هیات دولت انتخاب كرد تا ضمن دیدار با مردم و مسوولان این استان از نزدیك در جریان امور و مسایل و مشكلات آن قرار گیرد.

حجت الاسلام حسن روحانی در سفر دو روزه خود به آذربایجان شرقی در نشست ها و جلسات متعددی حضور یافت و از چندین طرح عمرانی ملی بازدید و پس از بررسی های لازم، دستورات لازم برای به سرانجام رسیدن این طرح ها را صادر كرد.

این سفرها علاوه بر رسیدگی به امور مردم، نشان از همدلی و همراهی مسوولان با مردم در نقاط مختلف كشور برای حل مشكلات و توسعه و پیشرفت مناطق نیز هست.

در این سفرها، دولتمردان با اقدام ها و تدابیر خود برای گره گشایی از مشكلات مردم، ضمن دمیدن روح امید در آنان و تعاملی دو سویه، خود نیز انرژی و انگیزه بیشتری برای خدمت پیدا كرده و همسو با مردم برای رسیدن به آینده ای بهتر، تلاش می كنند.

گروه اخبار استان های خبرگزاری جمهوری اسلامی مجموع سفرهای اعضای دولت تدبیر و امید به مناطق مختلف كشور در هفته گذشته را كه در حقیقت بازتاب تدابیر آنان برای گره گشایی از مشكلات مردم و حضور در صحنه عمل است در قالب یك بسته خبری به صورت خلاصه و فشرده در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

** ** شنبه 26 اردیبهشت

-- وزیر بهداشت بینایی چشم هفت 'مراوه تپه ای' را به آنان بازگرداند

گرگان - ایرنا - كاروان خیریه نورآوران سلامت كه از نیمه های فروردین سال جاری در شهرستان مرزی و محروم 'مراوه تپه' مستقر است روز گذشته میزبان وزیر بهداشت بود كه چشم هفت نفر از مردم بی بضاعت این شهرستان را شخصا عمل كرد.

دكتر هاشمی وزیر بهداشت كه خود نیز در این فعالیت ها حضور می یابد ، به عنوان یك مدیر جهادی، به بحث مدیریت جهادی در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب عینیت بخشیده است.

-- با حضور معاون رییس جمهوری؛ بزرگترین پل معلق خاورمیانه در مشگین شهر به بهره برداری رسید

اردبیل - ایرنا- با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری، بزرگترین پل معلق خاورمیانه روز شنبه در مشگین شهر به بهره برداری رسید.

معاون رییس جمهوری در آیین بهره برداری از این پل گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه ساخت تاسیسات و ابنیه ها در تمامی زمینه ها از جمله گردشگری به توانایی های بسیار بالایی دست یافته است.

سلطانی فر بیان كرد: این توانمندی ها به گونه ای است كه ما هم اكنون یكی از صادركنندگان عمده خدمات فنی درجهان هستیم .

وی نمونه این توانمندی ها را پل معلق مشگین شهر ذكر كرد و افزود: نقشه و تمام مراحل مطالعه ، طراحی و اجرای این سازه توسط كارشناسان داخلی انجام شده است.

این پل در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی احداث می شود و برای احداث پل و تاسیسات جانبی آن بیش از 400 میلیارد ریال هزینه شده است.

پل معلق مشگین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچای احداث شده ، دارای دو متر است و 365 متر طول به عدد روزهای سال دارد.

-- وزیر علوم: دانش آموختگان غیر ایرانی سفیران ما در كشورهای خودشان هستند.

شیراز - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: روان سازی پذیرش دانشجوبان غیر ایرانی و ارایه تسهیلات و موارد كنسولی از طریق سامانه میسر شده كه امید است در آینده شاهد پیشرفت دانشجویان غیر ایرانی در مقاطع بالاتر آموزشی و تحقیقات و پژوهش در كشور باشیم.

فرهادی با اشاره به اینكه در سال گذشته بیش از یك هزار دانشجوی غیر ایرانی از طریق بورسیه و سه هزار نفر از طریق غیر بورسیه جذب دانشگاه های ایران شده اند، افزود: هدفمان این است كه در كوتاه مدت به جذب دو درصدی دانشجویان خارجی در دانشگاه های ایران برسیم.

***** یكشنبه 27 اردیبهشت

-- مشاور سازمان جنگلها:550 هزار هكتار از منابع طبیعی با كشت گیاهان دارویی احیا می شود

سمنان - ایرنا - مشاور رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و مجری طرح ملی گیاهان دارویی كشور، از احیای 550 هزار هكتار از عرصه های منابع طبیعی با كشت گیاهان دارویی تا سال 1404 خبر داد.

به گزارش روز یكشنبه روابط عمومی اداره كل منابع طبیعی استان سمنان، فریبرز غیبی در سفر به شهرستان شاهرود در این استان افزود: بر اساس این برنامه و تا پایان سال 1404 توسعه 550 هزار هكتار از عرصه های طبیعی با كشت گیاهان دارویی در برنامه قرار گرفته است.

وی اشتغالزایی و بهبود وضعیت درآمدی دامداران و كشاورزان محلی در مناطق را مهمترین دستاورد اجرای این طرح عنوان كرد.

غیبی افزود: در كنار بهبود درآمد بهره برداران در مناطق احیا شده، آنان در حفظ عرصه های طبیعی تلاش بیشتری می كنند؛ زیرا می دانند كه شرایط عرصه های منابع طبیعی با گیاهان دارویی با درآمد بهره برداران گره خورده است و همچنین این كار به كاهش پرورش دام مازاد منجر می شود.

-- پرورش 110 واریته كرم ابریشم برای حفظ اندوخته های ژنتیكی كشور

انزلی - ایرنا - رییس مركز توسعه نوغانداری كشور از پرورش 110 واریته كرم ابریشم برای حفظ اندوخته های ژنتیكی و حفاظت از تنوع ژنی كرم ابریشم كشور در استان گیلان خبر داد.

علی اصغر داداش پور روز یكشنبه در جریان بازدید از وضعیت نوغانداری شهرستان انزلی در مصاحبه با ایرنا اظهار كرد : در كار مشترك با مركز تحقیقات ابریشم كشور، به دنبال یافتن واریته های مناسب برای پرورش در راستای افزایش بهره وری هستیم .

وی افزود : امسال برای پرورش اجداد كرم ابریشم، 38 جعبه تخم نوغان را در صومعه سرا و فومن در حال پرورش داریم كه بعد از پرورش 45 روزه، یك هزار و 300 جعبه نژاد والد تولید خواهد شد.

به گفته داداش پور؛ از این تعداد بیش از 40 هزار جعبه تخم نوغان هیبرید برای توزیع در سال 95 تولید خواهد شد.

-- شركت بازرگانی دولتی ایران به یك برند جهانی تبدیل شده است

كرج-ایرنا- معاون وزیر جهاد كشاورزی و مدیرعامل شركت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران با اشاره به مبادلات اقتصادی با كشورهای جهان، گفت: این شركت به یك برند جهانی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، دكتر علی قنبری روز یكشنبه درآیین تودیع و معارفه مدیر شركت غله و خدمات بازرگانی استان البرز، گردش مالی سالانه شركت بازرگانی دولتی ایران را یكصد هزار میلیارد ریال اعلام كرد.

-- معاون وزیر ورزش و جوانان خبر داد : حضور نیمی از مردم كشور در ورزش های همگانی تا 10 سال آینده

ارومیه - ایرنا - معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده تمهیدات لازم را برای حضور نیمی از مردم كشور در ورزش های همگانی می اندیشیم.

عبدالحمید احمدی روز یكشنبه در آیین تكریم و معارفه مدیركل ورزش و جوانان آذربایجان غربی افزود: خدمت در حوزه ورزش و جوانان وظیفه خطیری است كه بر عهده تك تك مسوولان مرتبط قرار داده شده و امیدوارم بتوانیم دین خود را به این جوانان ادا كنیم.

-- معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی كشور گفت: برای دستیابی به عدالت آموزشی در كشور و توجه به تحصیل، بهره گیری از سیاست های تشویقی برای تحصیل افراد بی سواد با آسان ترین روش ممكن را در دستور كار نهضت سواد آموزی قرار گرفته است.

ساوه - ایرنا - علی باقرزاده بیان كرد: در روش آسان كردن قوانین سوادآموزی در كشور هر فرد بی سوادی می تواند توسط هر فرد دیگر و با هر كتاب آموزشی سواد خواندن و نوشتن را بیاموزد.

باقرزاده گفت: براساس سیاست های دولت برای ترغیب مردم به تحصیل، افراد بی سواد كه در گروه سنی 10 تا 49 سال قرار دارند و بی سوادی آنها توسط آموزش و پرورش شهرستان محرز شود اگر سواد خواندن و نوشتن را توسط فرد دیگر حتی یكی از اعضای خانواده خود فرا گیرند از هفت میلیون ریال هزینه نقدی به صورت تشویقی بهره مند می شوند.

وی میانگین سن افراد تحت پوشش طرح باسوادی در كشور را 31 سال عنوان كرد و گفت: همچنین پرداخت 20 درصد از هزینه های تحصیل فرد بی سواد از دیگر سیاست های دولت برای كاهش بی سوادی در كشور است.

-- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:90 درصد قطعات خودروهای پرتیراژ كشور تولید داخل است

مشهد – ایرنا – معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 90 درصد قطعات خودروهای پرتیراژ كشور از جمله سمند، انواع پراید، پژو، تیبا، رانا، ام وی ام 110 و تندر در داخل ایران تولید می شود.

محسن صالحی نیا روز یكشنبه در حاشیه بهره برداری از خط تولید ایربگ شركت ایمن خودرو شرق در شهرك صنعتی بینالود در جمع خبرنگاران افزود: خودروهای پرتیراژ 85 درصد از سهم تولیدات خودرو در كشور را شامل می شود.

وی بیان كرد: سهم قطعات تولید داخل از سایر خودروها 70 درصد یا 50 درصد و در تعداد محدودی از خودروها به لحاظ حجم تولید و تعداد آنها به پنج درصد می رسد.

وی گفت: در سیاستهای جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش شده تا آن حجم از قطعات خودرو كه به لحاظ اقتصادی از تیراژ مناسبی برخوردار نیست نیز طی توافق با شركتهای همكار خود با تولید و صادرات بیشتر این عقب ماندگی را جبران كند.

-- طرح پرواربندی دام عشایر امسال بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار دارد

سمنان - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری كشور از اجرای طرح زنجیره تولید و پرواربندی دام خبر داد و گفت: امسال با اعتباری بیش از سه هزار میلیارد ریال، طرح پروار بندی 9 میلیون راس دام آغاز می شود.

كرمعلی قندالی روز یكشنبه در مهدیشهر استان سمنان، اجرای این طرح را برای تعادل زیستی دام و مرتع تاثیرگذار دانست و افزود: با اجرای این طرح سالانه 20 هزار تن تولیدات دامی كشور افزایش می یابد.

وی گفت: امسال یك هزار میلیارد ریال برای تامین علوفه و 300 میلیارد ریال نیز برای تامین آب مورد نیاز دام عشایر كشور پیشنهاد شده است.

-- از جمهوری اسلامی ایران در دنیا به نام یك كشور فرهنگی یاد می شود و در این میان ادبیات دارای جایگاهی بسیار ارزشمند است.

مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:روز یكشنبه در مراسم پایانی پنجمین كنگره بین المللی شعر از توس تا نیشابور افزود: براساس آمار سال گذشته خانه كتاب 40 هزار نسخه از متن شاهنامه در كتب مختلف استفاده شده كه این بدان معنی است كه روزی 1200 نسخه به نام فردوسی رقم خورده است.

سید عباس صالحی اظهار كرد: براساس آمار شاهنامه فردوسی پارسال بیش از 50 بار در كشور چاپ و 140 بار نیز بازنویسی شده است.

وی با بیان اینكه در تاریخ ادبیات ایران نام فردوسی و خیام به وضوح دیده می شود گفت: نمی توان از ایران و ادبیات سخن گفت و یاد و خاطره فردوسی و عطار را گرامی نداشت زیرا این دو شاعر هویت ایرانی اسلامی را زنده كردند.

***** دوشنبه 28 اردیبهشت

-- معاون وزیر ارشاد : فروش 100 میلیارد تومانی در نمایشگاه كتاب تهران

مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میزان فروش در نمایشگاه بین المللی كتاب تهران امسال از رقم 100 میلیارد تومان فراتر رفت.

سید عباس صالحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: 70 میلیارد تومان از این رقم تنها مربوط به سامانه های بانك صادرات است و باید توجه داشت كه بخشی از گردش مالی ناشی از فروش كتاب در نمایشگاه امسال خارج از حوزه های این بانك بوده است.

-- مشاور وزیر تعاون : طرح تكاپو به دنبال استفاده از مزیتهای منطقه ای برای كسب و كار است

سمنان - ایرنا - مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اجرای آزمایشی طرح تكاپو در 6 استان كشور، گفت: استفاده از مزیتهای منطقه ای برای ایجاد كسب و كار هدف این طرح است.

عیسی منصوری روز دوشنبه در نشست كارگروه اشتغال استان سمنان افزود: مطالعات طرح تكاپو (توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار) اكنون در استانهای كردستان، خوزستان، فارس، كرمان، خراسان رضوی و سمنان در حال اجراست.

-- مدیركل سلامت خانواده وزارت بهداشت و درمان: بیش از شش میلیون دختر در سن باروری ازدواج نكرده اند

اردبیل - ایرنا - مدیركل سلامت خانواده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گفت: شش میلیون و 600 هزار دختر 15 تا 49 ساله ایرانی در سن باروری ازدواج نكرده اند.

به گزارش ایرنا ، محمد اسماعیل مطلق روز دوشنبه در همایش تبیین سیاست های كلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و كودك برای ارتقای نرخ باروری كلی در اردبیل افزود: هم اكنون سالانه بیش از 440 هزار فرصت فرزندآوری در كشور از دست می رود.

وی با بیان این كه بیش از 11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در كشور قرار دارند ، گفت: بخش قابل توجهی از این جمعیت نیز در حال پشت سر گذاشتن سن مناسب برای باروری هستند.

-- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : ثبت نام در موسسات غیرقانونی واستفاده از بورسیه های غیرمجاز هنر نیست

مشهد - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ثبت نام در موسسات غیر قانونی، خریداری عناوین جعلی كه متاسفانه در شرایط فعلی باب شده افتخار نیست.

علی جنتی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی خیام كه در نیشابور برگزار شد ، افزود: عده ای فقط به دنبال گرفتن مدرك و فخر فروشی هستند و برای بدست آوردن آن به بورسیه های غیر قانونی متمسك می شوند

وی با اشاره به اینكه از فضای مجازی برای علم آموزی به درستی استفاده نمی شود افزود : در این فضا همه می توانند به آخرین دستاوردهای علمی دست پیدا كنند اما متاسفانه دانش ما سطحی است.

به گفته جننتی در شرایط فعلی دسترسی به اطلاعات، منابع و اخبار برای همگان بسیار آسان شده است.

-- نوبخت: دولت با معضل بیش از 2 هزار طرح عمرانی ناتمام مواجه است

كرج- ایرنا- معاون رییس جمهوری گفت: دولت با معضل 2 هزار و 900 طرح عمرانی مواجه است كه از پیشرفت های فیزیكی مختلفی برخوردار هستند.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت روز دوشنبه دربازدید از پارك علم و فناوری استان البرز،افزود: منابع لازم برای این طرح های عمرانی 400 هزار میلیارد تومان است درحالی كه بودجه سال گذشته 40هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینكه بر فرض 100 درصد تخصیص بودجه باز هم امكان اتمام این طرح ها وجود ندارد، ادامه داد: عمر برخی از طرح های عمرانی یاد شده به 10 سال هم می رسد و از توجیه اقتصادی و اجتماعی برخوردار نیستند.

نوبخت تاكید كرد: با این منابع محدود باید هرچه سریع تر در جهت اتمام طرح های نیمه تمام پیش رفت و دراین زمینه نیاز به مساعدت بخش خصوصی داریم.

-- معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی:نگرش نخبگان در كاهش نرخ باروری نیازمند اصلاح است

اردبیل - ایرنا - معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نگرش نخبگان اعم از اساتید دانشگاه و قشرهای مرفه كه سهم بالایی در كاهش نرخ باروری دارند، باید اصلاح شود.

به گزارش ایرنا ، دكتر محمد اسحاقی روز دوشنبه در همایش تبیین سیاست های كلی جمعیت، مبتنی بر سلامت مادر و كودك در راستای ارتقای نرخ باروری كلی در اردبیل افزود: این اقشار با این كه از لحاظ مالی نیز در وضعیت مناسبی قرار دارند فرزندان كمتری به دنیا می آورند كه این روند باید اصلاح و سبك زندگی اسلامی در بین این اقشار پیاده شود.

--- معاون وزیر آموزش و پرورش: استكبار برای تعلیم و تربیت ما برنامه ریزی كرده است

كرج- ایرنا- معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشاركت های مردمی آموزش و پرورش گفت: امروز دنیای استكبار برای تعلیم و تربیت نسل آینده ساز جامعه اسلامی برنامه ریزی كرده است.

به گزارش ایرنا، مرضیه گرد روز دوشنبه در هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان البرز كه در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر كرج برگزار شد، افزود: قدرت های سلطه گر جهانی، تمام ظرفیت ها، نظیر نرم ابزارهای كوچك، تاثیرات فناوری و فضای اجتماعی و فرهنگی را برای به انحراف كشاندن اذهان جوانان جامعه اسلامی به كار گرفته اند.

وی اظهار داشت: اگر از تربیت فرزندانمان غافل شویم به خطا رفته ایم.

-- نوبخت: برنامه ششم توسعه متفاوت با سایر برنامه ها خواهد بود

كرج- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با اعلام اینكه بندهای محقق نشده برنامه پنجم درحال بررسی و جمع بندی است، گفت: برنامه ششم توسعه متفاوت با سایر برنامه ها خواهد بود.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت روز دوشنبه در حاشیه بازدید از پارك علم و فناوری استان البرز درجمع خبرنگاران افزود:مشتمل بر235 ماده و یك هزار و140 حكم برای برنامه ششم توسعه پیش بینی شده كه تعدادی از آیین نامه های اجرایی آن هنوز تعیین نشده است.

وی گفت: درسال 93 شاهد رشد چهار درصدی اقتصادی كشور بودیم اما هنوز به هشت درصد نرسیده ایم، میزان اشتغال و نرخ بیكاری اكنون 10.5 درصد است كه دراین زمینه نیاز به رویكرد ویژه ای در تدوین برنامه ششم داریم.

نوبخت خاطرنشان كرد: امسال 90 هزارمیلیارد ریال برای بخش تحقیقات و پژوهش كشور اختصاص یافته كه از افزایش 34 درصدی نسبت به پارسال برخوردار است.

-- سوادآموزی در كشور با توجه به هدف گذاری های انجام شده باید بهبود یابد

انزلی - ایرنا - معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: وضعیت سوادآموزی در كشور با توجه به اقتضائات و جامعه هدف، باید به سمت بهبود پیش رود.

به گزارش ایرنا، علی باقرزاده روز دوشنبه در جشنواره تجلیل از دستگاه های برتر در امر سوادآموزی استان گیلان اظهار كرد: با وجود هزینه ها و زمانی كه صرف سوادآموزی در كشور شده ، این بخش وضعیت مطلوب ندارد.

--- معاون وزیر نفت : استانداردسازی محصولات نفتی به طور جدی دنبال می شود

كرج - ایرنا - معاون وزیر نفت با اشاره به جدیت این وزارتخانه برای استاندارد سازی محصولات نفتی، گفت: اندازه گیری نفت خام در پایانه های نفتی باید از سوی سازمان استاندارد مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا مشخص شود كه شاخص اندازه گیری با شاخص های استاندارد مطابقت داشته باشد.

به گزارش ایرنا، عماد حسینی روز دوشنبه در هفتمین همایش روز جهانی اندازه شناسی كه با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان ملی استاندارد در این سازمان برگزار شد، با اشاره به دغدغه های موجود در این خصوص، افزود: سیاست گذاری و اندازه شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در لایه های مختلف صنایع وارد شود.

-- سند یك میلیون و 135 هزار هكتار از اراضی ملی صادر شد

جیرفت - ایرنا - معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: تاكنون برای یك میلیون و 135 هزار هكتار از اراضی ملی سند صادر شده است كه باید این اسناد در سیستم كاداستر ثبت شود.

به گزارش ایرنا، مسعود منصور روز دوشنبه در نشست شورای حفاظت از حقوق بیت المال جنوب استان كرمان در جیرفت افزود: ما برای ثبت سند در كاداستر امسال عدد 30 میلیون هكتاری را هدف گذاری كردیم كه تاكنون هشت میلیون هكتار زمین در این سیستم ثبت شده و راه دشواری را در پیش داریم.

-- وزیر ورزش و جوانان: بعد فرهنگی ورزش و نقش آن در سلامت جامعه مغفول مانده است

گرگان - ایرنا - وزیر ورزش و جوان گفت: نقش ورزش به عنوان عنصری كاملا فرهنگی و پیش نیاز سلامت جامعه، از گذشته تاكنون در كشور مورد غفلت قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، محمود گودرزی روز دوشنبه در دیدار با آیت الله سیدكاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان افزود: باید طوری برنامه ریزی كنیم تا مردم دارای فرهنگ ورزش كردن شوند و از سوی دیگر ورزش ما نیز فرهنگی و اخلاقی شود.

-- معاون وزیر بهداشت : بودجه فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت 70 درصد افزایش یافت

ساری- ایرنا- معاون فرهنگی، دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از افزایش 70 درصدی بودجه فرهنگی دانشجویی این وزارتخانه در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان افزایش با وجود محدودیت مالی دولت با موافقت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی صورت گرفت.

محمدرضا داوودی فراهانی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری همایش سراسری دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشكی در ساری در گفت و گو با خبرنگاران بودجه فرهنگی، دانشجویی وزارت بهداشت در سال جاری را یكهزار و 700 میلیارد ریال اعلام كرد.

بودجه فرهنگی، دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی سال 93 یكهزار میلیارد ریال بود.

-- اداره خوابگاه ها به دانشجویان واگذار می شود

ساری-ایرنا- مدیر كل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از ایجاد شرایطی برای تحویل مدیریت خوابگاه ها به دانشجویان خبر داد .

نبی مطلبی روز دوشنبه در آیین اختتامیه همایش سراسری دبیران و اعضای شورای صنفی دانشجویان علوم پزشكی كشور در ساری گفت: به اعتقاد برخی افراد واگذاری مدیریت و اداره خوابگاه ها به دانشجویان خواسته بزرگ و گاهی در تعارض با تحصیل و زمان آنان است ولی برخلاف این اعتقاد، اجرای این روند مطمئنا وضعیت مطلوبی را ایجاد خواهد كرد.

-- مدیركل طیور جهادكشاورزی: ایران رتبه هفتم تولید گوشت مرغ جهان را دارد

كاشان- ایرنا- مدیركل دفتر امور طیور وزارت جهادكشاورزی گفت: ایران در زمینه تولید صنعت مرغ گوشتی در رتبه هفتم جهان قرار دارد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی جهاد كشاورزی كاشان، حبیب امینی در همایش مدیریت تولید در كاشان اظهار داشت: با توجه به خودكفایی در تامین گوشت مرغ مورد نیاز كشور با زیرساخت های موجود، صنعت مرغ گوشتی كشور قادر به افزایش تولید به میزان 1.5 تا دو برابر میانگین فعلی را دارد.

-- مدیركل استانهای وزارت ارشاد : اصالت بخشی به فعالیت فرهنگی هنری شهرستانها سیاست جدی وزارت ارشاد است

سمنان - ایرنا - مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصالت دادن به فعالیت های فرهنگی هنری استانها و شهرستانها سیاست جدید این وزارتخانه است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، محمدمهدی احمدی در نشست با هنرمندان شهرستان مهدیشهر در این استان افزود: این سیاست در دوران وزارت دكتر علی جنتی عملیاتی شده است و این امر سبب شده تا هنرمندان شهرستانی بدانند كه به فعالیت های آنها توجه شده است.

-- گودرزی: وزارت ورزش از هیچ كاندیدایی درانتخابات فدراسیون ها حمایت نمی كند

گرگان - ایرنا - وزیر ورزش و جوانان گفت: حمایت وزارت از كاندیدایی خاص در انتخابات فدراسیون ها شایعه ای بیش نیست و صراحتا اعلام می كنیم كه از هیچ كاندیدایی حمایت نمی كنیم.

محمود گودرزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گرگان با اشاره به انتخابات فدراسیون بسكتبال افزود : این فدراسیون هم مانند سایر فدراسیون هاست وافرادی كاندیدا شدند وتائید صلاحیت آن ها انجام شد و آماده حضور در مجمع می شوند.

-- وزیر ورزش وجوانان : خانواده ها فرزندانشان را به سمت فعالیت های ورزش سوق دهند

گنبدكاووس - ایرنا - وزیر ورزش و جوانان برگسترش ورزش در جامعه تاكید كرد و گفت: خانواده ها، فرزندانشان را به سمت انجام فعالیت های ورزشی سوق دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دكتر محمود گودرزی عصر دوشنبه در آیین افتتاح ورزشگاه 5 هزار نفری گنبدكاووس افزود: هدف دولت گسترش فعالیت های ورزشی در جامعه است و تلاش می شود تا در این زمینه امكانات خوبی برای ورزشگاران در جامعه فراهم شود.

-- 40 هزار مدرسه در كشور هوشمندسازی شده است

یزد - ایرنا - معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: هوشمندسازی تمام مدارس كشور از برنامه های این وزارتخانه بوده و تاكنون یكصد هزار كلاس درس در قالب 40 هزار باب مدرسه هوشمند شده است.

علی زرافشان دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یزد با بیان اینكه اواخر سال گذشته 230 میلیارد ریال برای هوشمندسازی مدارس و تجهیز پایه ششم تخصیص داده شد، افزود: علاوه بر این در بودجه سال جاری نیز اعتباراتی به همین منظور اختصاص یافته است.

*****سه شنبه 29 اردیبهشت

--- معاون وزیر آموزش و پرورش : معلم شخصیتی آرام بخش دارد

یزد - ایرنا- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پروش گفت : یك معلم خوب و مقتدر معلمی است كه شخصیت او آرام بخش باشد.

به گزارش ایرنا ؛ علی زرافشان و مهدی نوید ادهم ؛ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پروش و دبیر كل شورای عالی این وزارتخانه دوشنبه شب طی مراسمی در یزد با بوسه بر دستان 'حسن پور روستا' معلم دوران دبیرستان درس شیمی خود در سال 50 تا 53، از این معلم فرهیخته قدردانی كردند.

-- معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید كشور: ارتقا خدمات بیمارستانهای روانپزشكی از اولویتهای بنیاد شهید كشور است

یاسوج -ایرنا-معاون بهداشت و درمان رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی كشور گفت: ارتقا سطح خدمات بیمارستانهای روانپزشكی از اولویت های این سازمان در ارایه خدمات به جانبازان دوران دفاع مقدس است.

به گزارش خبرنگارایرنا، عبدالرضا عباسپور روز سه شنبه در سومین همایش سراسری روسای بیمارستانهای روانپزشكی بنیاد شهید كشور با تجلیل از ایثارگری های شهدا و جانبازان سرافراز انقلاب اسلامی افزود:ارتقای كیفیت خدمات درمانی به جانباران از مهمترین اهداف برگزاری این همایش است.

-- بازدید وزیر علوم از دستاوردهای شركت های دانش بنیان اصفهان

اصفهان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه از دستاوردهای شركت های دانش بنیان مستقر در شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان دیدن كرد.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی امروز از فناورهای شركت های دانش بنیان فراتك ، كاراپالایه و پارسیان پویا پلیمر در حوزه محیط زیست بازدید كرد.

-- ستاری: طرح های تجاری قابل اجرا تسهیلات دریافت می كنند

خرم آباد - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: چنانچه طرح های تجاری قابل اجرا و مفید باشد هیچگونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات كم بهره به این طرح ها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری روز سه شنبه در فرودگاه خرم آباد در جمع خبرنگاران افزود: برنامه ریزی و آموزش از اصلی ترین نیاز فعالیت های علمی و تحقیقاتی است.

وی اظهار داشت: برنامه حمایت از شركتهای دانش بنیان مشخص و هدفمند است كه تسهیلات سربازی، معافیت های مالیاتی و گمركی و وام كم بهره از جمله این برنامه ها است.

-- فرهادی:وزارت علوم به حوزه ی فناوری توجه جدی و جامع تری می كند

اصفهان-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه توسعه كمّی آموزش عالی ، دانشگاهی و تولید مقاله های علمی را به اندازه كافی در كشور داشتیم گفت: اكنون نوبت این است كه بیش از پیش به حوزه ی فناوری به طور جدی و جامع تر توجه شود.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی روز سه شنبه در جمع مدیران شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان افزود: اكنون یك و نیم درصد از تولید علم دنیا متعلق به ایران است در حالیكه در اوایل انقلاب یك دهم درصد بود ،در عرصه تحقیقات خوب عمل كرده ایم اما لازم است كه این تحقیقات به محصول تبدیل شود.

-- قائم مقام وزیر:ایران برای همكارهای علمی ودانشگاهی بامنطقه قفقاز هیچ محدودیتی ندارد

تبریز- ایرنا- قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مركز همكاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران برای تبادل استاد و دانشجو و همچنین همكاری های مختلف علمی و دانشگاهی با كشورهای حوزه قفقاز هیچ محدودیتی ندارد.

حسین سالارآملی روز سه شنبه در پنجمین همایش اتحادیه دانشگاه های قفقاز در تبریز، افزود: توسعه همكاری های دو و چند جانبه با دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی كشورهای این منطقه جزو اولویت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است و در این زمینه هر آنچه لازم باشد از سوی طرف های ایرانی قابل انجام است.

-- ستاری: اساس اقتصاد دانش بنیان، نیروی انسانی است

خرم آباد - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: اساس اقتصاد دانش بنیان در تمام كشورها نیروی انسانی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سورنا ستاری روز سه شنبه در بازدید از پارك علم و فناوری لرستان افزود : در كنار اقتصاد دانش بنیان و توسعه علوم و فناوری استفاده از ایده و تفكر نیروی انسانی حائز اهمیت است.

وی با بیان اینكه اقتصاد نفتی اخلاق نفتی ایجاد می كند و این تفكر در دانشگاه ها و مراكز علمی نیز نمود یافته است تصریح كرد : اقتصاد نفتی در جامعه باور اعتبارات 100 درصدی و اشتغال دولتی را ایجاد كرده است.

-- یك مسوول وزارت بهداشت:آموزش همگانی در بسته تحول سلامت محیط پیش بینی شده است

آبادان- ایرنا- رییس اداره بهداشت و آب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: تجهیز آزمایشگاه ها، آموزش همگانی و كیفی سازی نیروی انسانی در بسته تحول سلامت محیط پیش بینی شده است.

غلامرضا شقاقی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری كارگاه كشوری مدیریت بیماری های قابل انتقال از آب و غذا با اولویت وبا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در طرح تحول سلامت، اعتبارات لازم برای تجهیز آزمایشگاه ها اختصاص داده شده است.

-- فرهادی : دانشگاههای نسل سوم محور شاخص علم وفناوری در برنامه ششم توسعه است

اصفهان- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حركت به سمت ایجاد و شكل گیری دانشگاههای نسل سوم و كارآفرین، شاخص ترین برنامه حوزه علم و فناوری در برنامه ششم توسعه كشور است.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در اصفهان افزود: مهمترین اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه ششم توسعه كشور در حوزه فناوری، تبدیل علم به ثروت، توسعه مراكز رشد و پارك های علم و فناوری و جهت گیری به سمت دانشگاههای كارآفرین خواهد بود.

-- مشاور وزیر ارشاد بر استفاده از ظرفیتهای فرهنگی برای توسعه گردشگری تاكید كرد

مشهد - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید با برنامه ریزی لازم از ظرفیتهای فرهنگی برای توسعه كمی و كیفی صنعت گردشگری كشور بیشتر استفاده كرد.

حجت الاسلام محمد علی امینیان روز سه شنبه در ادامه همایش ملی فرهنگ، هویت شهری و گردشگری در مشهد افزود: ایران به رغم داشتن ظرفیت های فراوان در صنعت گردشگری نتوانسته است در ردیف های اول تا سوم جهان در این زمینه جای بگیرد و باید سهم این بخش در سطح ملی و بین المللی ارتقا یابد.

-- ستاری: عدم مشاركت مردم در حوزه های اقتصادی سبب ركود این بخش شده است

خرم آباد - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: عدم مشاركت مردم در حوزه های اقتصادی سبب ركود در این حوزه و بالا رفتن انتظار مردم از دولت شده است.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری عصر سه شنبه در نشست با نخبگان علمی و روسای دانشگاه های لرستان با اشاره به اینكه اقتصاد مبتنی بر نفت خام و بچه پولداری نمی تواند كار آفرینی ایجاد كند، افزود: اقتصاد خام خواری، اقتصادی بی هویت است در حالی كه پایه اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر مزایای ذاتی و تولید خود جوش است.

-- حوادث ورزشگاه امام (ره) تبریز بررسی می شود،

تبریز - ایرنا - محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان برای بررسی حوادث و اتفاقات ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز دقایقی پیش وارد تبریز شد.

دیدار تیم های تراكتورسازی تبریز و نفت تهران كه نتیجه آن در سرنوشت قهرمان چهاردهمین دوره لیگ برتر تعیین كننده بود، به دلیل نوع داوری، حوادث دقایق آخر و اینكه در كنار زمین مسابقه نتیجه دیدار همزمان سپاهان و سایپا اشتباه به كادر فنی و سرپرستی دو تیم اعلام شد، لیگ برتر را تحت تاثیر قرار داد.

-- معاون سازمان تامین اجتماعی:

اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان نیازمند بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار است

بندرعباس- ایرنا- معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: امسال برای اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان از شش به 9 ماه، نیازمند سه هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدحسن زدا روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز به كار شعبه سه تامین اجتماعی بندرعباس در جمع خبرنگاران با بیان اینكه در حال مذاكره با دولت برای دریافت این اعتبار هستیم، افزود: به محض دریافت اعتبار، این طرح در كشور اجرایی می شود.

-- قائم مقام وزیر كشور: دولت در پی استفاده بهینه از ظرفیت دریا است

ساری- ایرنا- قائم مقام وزیر كشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: در آستانه برنامه ششم، دولت در پی استفاده بهینه از ظرفیت دریا و سواحل است و تلاش دارد تا بودجه ای پایدار برای این موضوع مهم تخصیص دهد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، مرتضی میرباقری روز سه شنبه در جلسه ستاد ساماندهی طرح های دریای استان با بیان این كه یكی از بركات دولت تدبیر و امید، بهره گیری از تجربیات مختلف در كشور است، عنوان داشت: در زمان فعالیت دولت یازدهم، در وزارت كشور بر آن بودیم تا موضوع سواحل را به عنوان یك مساله ملی جا بیندازیم و در این مسیر توفیق یافته ایم.

-- مدیر امورعمرانی وزارت بهداشت:دولت به دنبال ارایه خدمات بهتر در حوزه بهداشت و درمان است

شیراز - ایرنا - مدیر توسعه منابع فیزیكی و امور عمرانی و تجهیزاتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گفت : نگاه دولت این است كه در حوزه بهداشت و درمان خدمات بهتری را در اختیار مردم قرار دهد و با توجه به برنامه ریزی های این حوزه و همچنین برنامه ای كه برای مشاركت بخش خصوصی تنظیم شده ، اتفاقی كه رخ خواهد داد ، كم نظیر است.

به گزارش ایرنا، مهندس امیر سالكی روز سه شنبه در آیین گشایش یازدهمین پودمان علمی مدیران دفاتر فنی دانشگاه های علوم پزشكی كشور به میزبانی شیراز، از ایجاد و توسعه 252 كلینیك ویژه داخل و خارج بیمارستانی در كشور خبر داد .

-- معاون اجرایی رییس جمهوری: تلاش دولت فراهم كردن شرایط برای توسعه سرمایه گذاری است

تبریز- ایرنا - معاون اجرایی و جانشین رییس جمهوری در شورای عالی امور ایرانیان خارج از كشور با تاكید بر ضرورت كاهش بروكراسی اداری و تسهیل مقررات، گفت: تلاش دولت حل مشكلات سرمایه گذاری خارجی در كشور است.

محمد شریعتمداری عصر روز سه شنبه در نشست تخصصی آذری های مقیم خارج از كشور در تبریز با اشاره به نقش ایرانیان مقیم خارج در رونق اقتصادی كشور افزود: به دلیل استحكام نظام و روند مناسب مذاكرات هسته ای، با عزت مداری در مسیر دستیابی به موفقیت گام برمی داریم.

*** چهارشنبه 30 اردیبهشت

-- ورود رییس جمهوری به تبریز/ هفدهمین سفر داخلی كاروان تدبیر و امید

تبریز- ایرنا - رییس جمهوری به همراه كاروان تدبیر و امید دقایقی پیش برای انجام هفدهمین سفر داخلی وارد تبریز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح چهارشنبه در بدو ورود به فرودگاه شهید مدنی تبریز مورد استقبال اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، آیت الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه استان و سایر مقامات محلی قرار گرفت.

رییس دولت تدبیر و امید در این سفر دو روزه، ابتدا با حضور در ورزشگاه تختی تبریز در جمع مردم سخنرانی خواهد كرد و سپس در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان شركت و در ادامه با جمعی از ایثارگران، علما و نخبگان آذربایجان شرقی دیدار می كند.

-- معاون سازمان میراث فرهنگی: تراز گردشگری در ایران مثبت است

یاسوج - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تراز مثبت صنعت گردشگری در ایران در سال های 92 و 93 و بهبود این روند در سال جاری خبر داد.

مرتضی رحمانی موحد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یاسوج بدون اشاره به آمار افزود: بررسی آمارهای ورودی و خروجی گردشگران خارجی در ایران و تاثیرات اقتصادی ناشی از آن نیز نشان می دهد كه این وضعیت مثبت همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد.

-- رییس جمهوری: پایان مذاكرات، افتخار ملت خواهد بود/ كسی حق ندارد از جیب و جانب مردم شعار دهد

تبریز- ایرنا- رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت با قدرت تمام با مقصران حادثه ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز كه با احساسات پاك مردم قهرمان آذربایجان بازی كردند، به شدت برخورد می كند.

حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در جمع مردم تبریز در ورزشگاه تختی (باغشمال)، افزود: سلام من بر مردم قهرمان و بزرگ آذربایجان و تبریز و فهیم و ورزش دوست این خطه.

وی با اشاره به حوادث ورزشگاه یادگار امام (ره)، اظهار كرد: تراكتورسازی متعلق به مردم آذربایجان نیست، بلكه این تیم مردمی متعلق به ایران است و تیمی است كه آرزوی قهرمانی آن را در آسیا خواهیم داشت.

-- رییس مركز فناوری اطلاعات وزارت جهاد كشاورزی : ایران رتبه 105 دولت الكترونیك جهان را دارد

نوشهر ـ ایرنا ـ رییس مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد كشاورزی گفت: بنا بر آمارهای معتبر بین المللی سال 2014 میلادی، ایران در شاخص توسعه دولت الكترونیك با امتیاز 0.4508 ، رتبه 105 را در جهان دارد حال آنكه میانگین شاخص جهانی 0.4712 است.

به گزارش ایرنا، كریم احمدی روز چهارشنبه در گردهمایی مسوولان تحول اداری و فناوری اطلاعات اداره های كل منابع طبیعی و آبخیزداری كشور در مجتمع كریم ساعی كلارآباد، افزود: این رتبه در سال های 2010 و 2012 به ترتیب 102 و 100 بود.

-- پنج هزار سازمان مردم نهاد ایجاد می شود

بجنورد - ایرنا - مدیركل مشاركت های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: هم اكنون 400 تشكل مردم نهاد در كشور وجود دارد كه این میزان تاسال 96 به پنج هزار تشكل افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا رضا حجتی روز چهارشنبه در نخستین دوره دانش افزایی سازمان های مردم نهاد جوانان كشور در روستای گردشگری رویین اسفراین بر ضرورت تشكیل و افزایش سازمان های مردم نهاد بویژه در حوزه جوانان در كشور تاكید كرد.

وی تعداد كم تشكل های مردم نهاد را نشانه عدم تمایل مشاركت جامعه و منزوی بودن آنان دانست و افزود: باید به ازای هر پنج هزار نفر جوان یك تشكل مردم نهاد تشكیل شود.

-- وزیر علوم خواستار حمایت بیشتر دولت و مجلس از قطب های علمی كشور شد

اصفهان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: قطب های علمی، ارزان ترین مسیر تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است كه لازم است دولت و مجلس بیش از پیش چتر حمایتی خود را بر این قطب ها، دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی و فناوری بگسترانند.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی روز چهارشنبه در پیامی به سومین همایش قطب های علمی كشور در دانشگاه اصفهان افزود: با توجه به جاری بودن فرایند تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه از دولت و مجلس شورای اسلامی می خواهم كه این چتر حمایتی را گسترش دهند و اطمینان داشته باشند كه توسعه علمی كشور منجر به توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می شود.

-- مدیركل دفتر برنامه ریزی سازمان جنگل ها : رویكرد مهم سازمان جنگلها حفظ آب، خاك و ترسیب كربن است

قزوین - ایرنا - مدیركل دفتر برنامه ریزی، بودجه و هماهنگی طرح ها در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: مهمترین رویكرد و سیاست این سازمان در برنامه ششم حفظ آب، خاك و ترسیب كربن جنگل ها و مراتع است.

به گزارش ایرنا، كوروش قنبری روز چهارشنبه در اولین گردهمایی مسوولین طرح و برنامه منطقه 3 كشور كه با حضور مدیران كل برنامه ریزی و بودجه سازمان جنگل ها در سالن اجتماعات اداره كل دامپزشكی قزوین برگزار شد، افزود: برای تحقق این رویكرد باید مشاركت عمومی در موضوعات خاص افزایش یابد.

گودرزی: افزایش ظرفیت ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز صلاح نیست

تبریز- ایرنا - وزیر ورزش و جوانان گفت: افزایش ظرفیت صندلی های ورزشگاه 70 هزار نفری یادگار امام (ره) تبریز، صلاح نیست.

محمود گودرزی روز چهارشنبه در بازدید از این ورزشگاه ، با بیان اینكه ورزشگاه یادگار امام (ره) یكی از زیباترین ورزشگاه های ایران است، افزود: ما تجربه توسعه مجدد استادیوم های فوتبال را در ورزشگاه نقش جهان اصفهان داشتیم كه می خواستند ظرفیت را افزایش دهند اما هنوز پس از سپری شدن سالها عملیات اجرایی آن به اتمام نرسیده است.

-- با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی/

پنج سینمای دیجیتالی در آذربایجان شرقی افتتاح شد

تبریز- ایرنا - پنج سینمای دیجیتالی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت همزمان و نمادین از شهرستان شبستر در آذربایجان شرقی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا ، در سفر روز چهارشنبه علی جنتی به شهرستان شبستر، مجموعه فرهنگی و هنری چند منظوره این شهرستان و سینماهای دیجیتالی شهرستان های میانه، بناب، مراغه، مرند و شبستر به طور همزمان به بهره برداری رسید.

علی اكبر صفی پور مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: برای تجهیز این سینماها نزدیك به پنج میلیارد ریال هزینه شده است.

-- معاون سازمان میراث فرهنگی:

افزایش گردشگران و استفاده از فناوری راهبرد مهم در توسعه گردشگری است

یاسوج - ایرنا- معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: افزایش تعداد گردشگران خارجی، توسعه و ساماندهی گردشگری داخلی و استفاده از فناوری های نوین مهمترین راهبردهای این سازمان برای رسیدن به افق 1404 است.

به گزارش ایرنا، مرتضی رحمانی موحد روز چهارشنبه در نشست ستاد خدمات سفر كهگیلویه وبویراحمد افزود: توسعه صنعت هتل داری و ایجاد سایر زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی و مراكز اقامتی از دیگر برنامه های اساسی این سازمان است.

-- معاون وزیر علوم: نقش دیپلماسی قطبهای علمی مغفول مانده است

اصفهان- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یكی از مهمترین نقشهای قطبهای علمی كشور، دیپلماسی علمی كه این مهم ازسالهای گذشته تاكنون مغفول مانده است.

به گزارش ایرنا، دكتر وحید احمدی روز چهارشنبه در آیین آغاز بكار سومین همایش سراسری قطبهای علمی در دانشگاه اصفهان بر ضرورت توجه به نقش دیپلماسی علمی در دوره جدید و چهارم فعالیت این قطبها و برنامه ششم توسعه تاكید كرد و افزود : مغفول ماندن این نقش یكی از چالشهای حوزه علم و فناوری كشور است .

-- وزیر ارتباطات:پیاده سازی دولت الكترونیك نیازمند همراهی همه وزارتخانه هاست

تبریز- ایرنا- وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات با اشاره به آماده بودن زیرساخت های دولت الكترونیك در كشور، گفت: برای پیاده سازی نیازمند همراهی سایر وزارتخانه ها هستیم.

محمود واعظی روز چهارشنبه در آیین افتتاح مجتمع ' آی.سی.تی' (ICT) آذربایجان شرقی، راه اندازی 31 كارگروه استانی را در راستای بسترسازی دولت الكترونیك عنوان كرد و افزود: از شورای عالی فناوری ارتباطات هم مصوبات لازم در این خصوص گرفته شده است.

-- رییس انجمن ژنتیك: علم سلولهای بنیادی در ایران همطراز با دنیا است

مشهد - ایرنا - رییس انجمن ژنتیك ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در عرصه علم سلولهای بنیادی همطراز با دنیا در حال حركت است زیرا تاكنون در این زمینه پیشرفتهای خوبی داشته ایم.

دكتر مختار جلالی روز چهارشنبه در 'كنگره بین المللی سلولهای بنیادی و پزشكی بازساختی' در مشهد افزود: هم اكنون در زمینه بیوتكنولوژی، نانوتكنولوژی و سلولهای بنیادی دستاوردهای خوبی در ایران حاصل شده است.

-- جنتی: عدالت فرهنگی با تلاش مردم و فعالان این عرصه در كشور محقق می شود

تبریز - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عدالت فرهنگی با تلاش مردم بلند همت ایران، فعالان فرهنگ، هنر و خادمان فرهنگی در كشور تحقق می یابد.

علی جنتی روز چهارشنبه در آیین افتتاح سینمای دیجیتال در شهرستان شبستر، افزود: حمایت مادی و معنوی از اصحاب و فعالان فرهنگ، هنر، قرآن و مطبوعات رویكرد اصلی این وزارتخانه است و در شهرستان ها هم این سیاست با رویكرد تحقق عدالت فرهنگی بیشتر دنبال می شود.

-- ضعف مدیریتی مهمترین عامل كاهش بهره وری در كشور

بجنورد - ایرنا - مدیركل دفتر تشكیلات و بهبود روش های وزارت كشور، مهمترین عامل كاهش شاخص های بهره وری در كشور را ضعف مدیریت دانست.

به گزارش ایرنا ژاله فرامرزیان ظهر روز چهارشنبه در نشست شورای اداری خراسان شمالی در بجنورد اظهار كرد: ضعف مدیریت باعث شده تا ما برای شاخص های توسعه در همه استانها از یك الگو استفاده كنیم و حال آنكه باید شاخص های توسعه متناسب با امكانات و چالش های هر منطقه در دستور كار قرار گیرد.

-- معاون رییس جمهوری از روند اجرایی پروژه بزرگراه شهید همت دیدن كرد

كرج -ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی روز چهارشنبه از روند اجرایی ادامه پروژه بزرگراه شهید همت دیدن كرد و در جریان فعالیت ها برای تكمیل این پروژه قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، در این دیدار كه سید حمید طهایی استاندار البرز، نماینده مردم كرج در مجلس، مدیركل راه و شهرسازی و شماری از مسوولان استان البرز حضور داشتند، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری با حضور در محل این پروژه ملی، روند اجرایی و پیشرفت فیزیكی آن را از نزدیك مورد بررسی قرار داد.

-- ربیعی: تامین مسكن اقشار كم درآمد از اولویت های كاری دولت است

تبریز - ایرنا - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان اینكه یكی از آرزوهای هر شهروند ایرانی داشتن مسكنی مناسب است، گفت: رفع معضل كمبود مسكن و تامین آن برای اقشار كم درآمد از اولویت های كاری این وزارتخانه است.

علی ربیعی روز چهارشنبه در مراسم واگذاری واحدهای مسكن مهر پروژه نصر در شهرك اندیشه تبریز افزود: دولت برای تامین مسكن دهك های پایین جامعه تلاش مضاعفی دارد و مصمم است به این آرزوی مردم جامه عمل بپوشاند.

-- پروژه های برق تبریز با 145میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید

تبریز - ایرنا - همزمان با سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به تبریز، پروژه های شركت توزیع نیروی برق این شهر با اعتبار هزینه شده 145میلیارد ریال توسط مدیر عامل شركت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شركت توانیر روز چهارشنبه در مراسم بهره برداری از این پروژه ها با اشاره به منحصر به فرد بودن خدمت رسانی صنعت برق نسبت به سایر خدمات تاكید كرد: در این صنعت آینده نگری ضرورت تصمیم گیری است.

-- اعتبار امسال صندوق نوآوری و شكوفایی 10 هزار میلیارد ریال است

اصفهان- ایرنا- معاون توسعه و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اعتباری كه امسال برای صندوق نوآوری و شكوفایی جهت حمایت از شركت های دانش بنیان در نظر گرفته شده معادل 10 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش ایرنا، علی وطنی روز چهارشنبه در آیین آغاز به كار سومین همایش سراسری قطب های علمی كشور در دانشگاه اصفهان افزود: پارسال نیز همین میزان اعتبار برای صندوق نوآوری و شكوفایی در نظر گرفته و فقط دو هزار میلیارد ریال آن جذب شد.

-- حجتی: یكپارچه سازی اراضی در دستور كار وزارت جهاد كشاورزی است

تبریز - ایرنا - وزیر جهاد كشاورزی گفت: تجهیز، نوسازی و یكپارچه سازی اراضی كشاورزی در كشور در دستور كار این وزارتخانه قرار دارد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی استان آذربایجان شرقی، محمود حجتی در حاشیه بازدید از طرح نهضت پهنه بندی اراضی كشاورزی درمراكز جهادكشاورزی شهرستان هریس، افزود: اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یكپارچه سازی اراضی كشاورزی ضمن تراكم كشت محصولات و افزایش درآمد كشاورزان می تواند در مدیریت بهینه مصرف آب كشاورزی با آبیاری تحت فشار نقش اساسی ایفا كند.

-- مشاور فرهنگی رییس جمهوری: دریافت نظرات نخبگان، مورد تاكیددكتر روحانی است

تبریز - ایرنا - مشاور فرهنگی رییس جمهوری گفت: دریافت نظرات نخبگان، مورد نظر و تاكید دكتر روحانی است.

حسام الدین آشنا روز چهارشنبه در جمع اعضای اتاق فكر آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز، اظهار كرد: انتظار داریم نخبگان و مدیران استان ها در این نشست ها مسایلی را كه احساس می كنند به عنوان نیازها و كمبودهای استانی به گوش مسوولان ارشد نرسیده، بیان كنند.

-- رییس سازمان امور عشایری: عشایر نیازمند نگاه حمایتی و توسعه ای هستند

اردبیل - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: نگاه مسوولان به جامعه عشایری نباید صدقه ای و ترحم آمیز باشد بلكه نگاه حمایتی و توام با توسعه ای باید نهادینه شود.

كرمعلی قندالی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح همایش مدیران امور عشایری كشور در شهر توریستی سرعین استان اردبیل افزود: نگرانی های مسوولان ذیربط باید این باشد كه عشایر تولید كننده و بی توقع با تاثیر پذیری از رنگ و ظواهر و فناوری كنونی حضور خود را در طبیعت و كوه ها برای تولید كمتر كرده و رفته رفته با مهاجرت به شهرها به جمع جمعیت رفاه طلب پیوند یابند.

-- بازدید معاون رییس جمهوری از 2 مركز درمانی و خط 2 مترو كرج

كرج - ایرنا - محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری در ادامه سفر یك روزه خود به استان البرز عصر چهارشنبه از بیمارستان شهید مدنی و بیمارستان و زایشگاه كمالی و خط 2 مترو شهرستان كرج مركز استان البرز دیدن كرد.

به گزارش ایرنا، حمید درفشی رییس دانشگاه علوم پزشكی استان البرز در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت: بیمارستان كمالی با ضرب اشغال تخت 23 درصد بیشترین آمار مراجعان را دارد و سه چهارم زایمان های استان در این بیمارستان صورت می گیرد.

-- معاون وزیر آموزش و پرورش: انگیزه یادگیری در دانش آموزان ابتدایی تقویت شود

ساری- ایرنا- معاون دفتر دبستانی وزیر آموزش و پرورش گفت: انگیزه یادگیری باید در دانش آموزان مقطع ابتدایی تقویت شود.

مرتضی شكوهی روز چهارشنبه در جشنواره الگوی مناسب تدریس ویژه معلمان دوره ابتدایی مازندران در بابل افزود : مهم ترین عاملی كه در تعلیم و تربیت دانش آموزان ابتدایی موثر است انگیزه یادگیری است كه اگر این امر محقق نشود دانش آموز در یادگیری دچار چالش خواهد شد.

-- نعمت زاده: ایجاد شهرك صنعتی مشترك ایران و تركیه در دست بررسی است

تبریز - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت از بررسی طرح ایجاد شهرك مشترك صنعتی ایران و تركیه خبر داد.

به گزارش ایرنا از اداره كل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، محمدرضا نعمت زاده روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح چند واحد صنعتی و تولیدی در آذربایجان شرقی، گفت: مقدمات لازم در این خصوص فراهم شده و نقاطی چون شهرك بعثت در آذربایجان شرقی و نیز مكان هایی در آذربایجان غربی برای این مهم پیشنهاد شده اند.

-- وزیر تعاون از مجموعه ورزشی كارگران مراغه بازدید كرد

مراغه- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در جریان سفر رییس جمهوری به استان آذربایجان شرقی از مجموعه ورزشی كارگران مراغه بازدید كرد.

علی ربیعی روز چهارشنبه در سفر به مراغه علاوه بر بازدید از این مجموعه با نمایندگان جامعه كارگری این شهرستان از نزدیك دیدار و در جریان خواسته های آنان قرار گرفت.

-- وزیر نیرو: صنعت برق آذربایجان شرقی نیازمند سرمایه گذاری است

تبریز- ایرنا- وزیر نیرو با اشاره به سرمایه گذاری نامطلوب در تولید برق آذربایجان شرقی در طول سال های گذشته، افزایش سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در این استان در زمینه توسعه نیروگاه ها را امری ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی برق منطقه ای آذربایجان، حمید چیت چیان روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از پروژه های صنعت برق آذربایجان با تاكید بر تامین برق واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: پروژه های بخش خصوصی از جمله نیروگاه یكهزار مگاواتی هریس هم باید هر چه سریعتر وارد مدار شود.

--- وزیر اطلاعات: هدف دولت نهادینه سازی وحدت ملی است

تبریز - ایرنا - وزیر اطلاعات با بیان اینكه دولت بدون هرگونه نگاه تبعیض آمیز به فعالیت جناح های سیاسی و دوری از هیاهو بدنبال تحقق همدلی برای خدمت عزتمندانه است، هدف دولت تدبیر و امید را نهادینه سازی وحدت ملی عنوان كرد.

حجت الاسلام سید محمود علوی روز چهارشنبه در جمع مردم منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا، با اشاره به بیانات رهبری 'جذب حداكثری و دفع حداقلی'، افزود: اگر فرمایش رهبری برعكس عمل شود، عامل آن باید بر انقلابی بودن و ایرانی بودن خود شك كند.

-- معاون سازمان مدیریت: سامانه رصد آمایش، برنامه ریزی كشور را هوشمند می كند

یزد- ایرنا- معاون امور آمایش و توسعه منطقه ای سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: سامانه ارزیابی توسعه و رصد آمایش (ساترا) رصدی از توسعه كشور در سطوح مختلف به كشور داده و برنامه ریزی ها را به سمت هوشمندسازی می برد.

علیرضا رحمت نیا روز چهارشنبه در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا پیرامون سامانه ساترا افزود: این سامانه ابزاری برای پیاده سازی نظام ملی شاخص های توسعه كه دولت به تدوین منظومه ملی سند مكان محور با هدف ساماندهی نظام تولید و اشتراك گذاری اطلاعات و تحلیل و استفاده از آنها مكلف شده است.

-- اختصاص اعتبار ویژه برای اتمام قطعات 2 و 3 بزرگراه شهید همت

كرج - ایرنا - محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی روز چهارشنبه در جریان بازدید از پروژه ملی بزرگراه شهید همت گفت كه در نخستین تخصیص های عمرانی، اعتبار ویژه ای جهت اتمام قطعات 2 و 3 پروژه بزرگراه شهید همت اختصاص می یابد.

به گزارش ایرنا، نوبخت در جریان بازدید از این بزرگراه كه در نهایت به جاده چالوس متصل خواهد شد و استاندار البرز، نمایندگان مردم در مجلس، معاونان استاندار و جمعی از مسوولان استان نیز در آن حضور داشتند، البرز را یكی از استان هایی دانست كه شاهراه ارتباطی شمال و غرب كشور به پایتخت است و اظهار داشت: باید برای رفع معضل ترافیك دراین استان به خصوص بزرگراه تهران -كرج دولت نگاه ویژه ای داشته باشد.

-- سازمان میراث فرهنگی درصدد آغاز فصل جدیدی در حوزه امورعشایر استانها است

یاسوج - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این سازمان درصدد آغاز فصل جدیدی در حوزه امور عشایر استان های مختلف كشور است و این مهم با جدیت پیگیری می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مرتضی رحمانی موحد عصر چهارشنبه در آیین افتتاح سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین (كوچ عشایر) در یاسوج و در نشست با جمعی از خبرنگاران كهگیلویه و بویراحمد افزود: هدف از اتخاذ چنین تصمیمی معرفی هر چه بیشتر آداب، رسوم و فرهنگ های عشایر و توسعه روزافزون مزیت های فرهنگ بومی عشایر نقاط مختلف كشور به ویژه كهگیلویه و بویراحمد است.

-- بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان افتتاح شد

تبریز- ایرنا - بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان به صورت ویدئو كنفرانس توسط رییس جمهوری در خانه تاریخی پروین اعتصامی تبریز افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی عصر روز چهارشنبه در آیین افتتاح این نهاد فرهنگی گفت: با افتتاح بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان وعده ای كه در سفر استان به مردم داده شده بود، جامه عمل پوشید.

-- طرح هایی كه رییس جمهوری در آذربایجان شرقی افتتاح كرد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری عصر روز چهارشنبه، در سفر استانی كاروان تدبیر و امید به آذربایجان شرقی، تعدادی از طرح ها و پروژه های بزرگ عمرانی، فرهنگی و آموزشی را از طریق ویدئو كنفرانس افتتاح كرده و یا دستور آغاز عملیات اجرایی آنها را صادر كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، دیتا سنتر استان، مركز خدمات آموزشی و رفاهی فرهنگیان، ساختمان آموزشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی از جمله طرح هایی بودند كه توسط روحانی در این سفر افتتاح شد.

-- بزرگترین مركز رفاهی و آموزشی در تبریز افتتاح شد

تبریز - ایرنا - بزرگترین مركز رفاهی و آموزشی و باشگاه فرهنگیان منطقه شمالغرب كشور روز چهارشنبه طی آیینی توسط رییس جمهوری در تبریز افتتاح و به بهره برداری رسید.

این مركز به طور همزمان با شروع عملیات اجرایی و افتتاح پنج طرح دیگر عمرانی و رفاهی در آذربایجان شرقی از طریق ویدئو كنفرانس توسط رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

-- عملیات اجرایی آزاد راه تبریز- بازرگان با دستور رییس جمهوری آغاز شد

تبریز- ایرنا - عملیات اجرایی آزاد راه تبریز- بازرگان به طول 253 كیلومتر با دستور رییس جمهوری به صورت ویدئو كنفرانس آغاز شد.

به گزارش ایرنا، وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه در آیین افتتاح این آزادراه كه به صورت ویدئو كنفرانس و با حضور رییس جمهوری برگزار شد، گفت: این آزادراه به طور مشاركتی و به نسبت 65 درصد شركت تركیه ای و 35 درصدی ایران ساخته می شود.

-- نماینده رییس جمهوری: ظرفیت اقتصادی روستاها باید افزایش یابد

تبریز- ایرنا - نماینده ویژه اعزامی رییس جمهوری به شهرستان جلفا و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، افزایش ظرفیت اقتصادی روستاها برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان را خواستار شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی منطقه آزاد ارس، اكبر تركان در شورای اداری شهرستان هوراند، گفت: این مهم عاملی برای كاهش معضل حاشیه نشینی در شهرها و كلان شهرها خواهد بود.

-- رییس جمهوری از مقبره الشعرا تبریز بازدید كرد

تهران – ایرنا- رییس جمهوری با حضور درمجموعه فرهنگی – تاریخی مقبره الشعرای تبریز، بر مزار شاعر نامور آذربایجان محمدحسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار حاضر شد و با قرائت فاتحه یاد و خاطره این شاعر پرآوازه را گرامی داشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در دفتر یادبود این شاعر بزرگ نوشت: احترام به شعرا و فرهیختگان این مرز و بوم جزو ارزش ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی ماست، چه خوب كه مقبره جمع بزرگی از شعرا و عرفا در یك جا جمع شده است به امید آنكه ملت فرهنگ دوست ما بتوانند به فرهنگ این مرز و بوم تعالی ببخشند.

-- 40 هزار میلیارد تومان اعتبار به پروژه های عمرانی در سال 94 پرداخت می شود

كرج -ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با بیان اینكه در سال گذشته اعتبارات عمرانی 32 هزار میلیارد تومان بود، گفت: امیدواریم امسال 40 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای طرح های عمرانی كشور پرداخت كنیم.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت شامگاه چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان البرز، با تاكید بر اینكه پیش بینی دولت برای اعتبارات عمرانی 50 هزار میلیارد تومان بوده است، افزود: رییس جمهوری در جلسه هیات وزیران ابلاغیه ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور برای تزریق شش هزار میلیارد تومان دیگر از اعتبارات جاری غیرقابل اجتناب، به اعتبارات عمرانی ارایه كرده است.

-- حجتی: بهره وری پایین مشكل جدی بخش كشاورزی است

تبریز- ایرنا - وزیر جهادكشاورزی گفت: مشكل جدی ما بهره وری پایین در بخش كشاورزی از جمله بهره وری پایین در مصرف آب است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی، محمود حجتی در بازدید از دو شركت كشت و صنعت در شهر زرنق از توابع شهرستان هریس افزود: در راستای راهبرد جهاد كشاورزی در افزایش عملكرد تولید به اتكای بهره وری، از فعالیت ها و اقدامات كشاورزان در بهبود بهره وری پشتیبانی و حمایت می شود.

-- رییس جهاد دانشگاهی: كشور چاره ای جز اتكا به دانش ندارد

تبریز- ایرنا - رییس جهاد دانشگاهی گفت: كشور ما در شرایط كنونی چاره ای ندارد جز اینكه به صورت دانش بنیان اداره شده و از اقتصاد متكی به نفت فاصله بگیرد.

حمیدرضا طیبی روز چهارشنبه در آیین افتتاح مجتمع آموزشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی اظهار كرد: تمام تلاش ما این است كه جهاد دانشگاهی را در تمام ابعاد علمی، پژوهشی فرهنگی و آموزشی ارتقا دهیم.

-- یونسی: ایجاد بزرگراه بین المللی برای توسعه منطقه ارسباران ضروری است

تبریز- ایرنا- نماینده ویژه اعزامی دولت به شهرستان اهر و دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: ایجاد بزرگراه اهر- تبریز به عنوان جاده ای استاندارد و بین المللی در جهت توسعه راهسازی استان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

حجت الاسلام علی یونسی چهارشنبه شب در اجتماع مردم و مسوولان شهرستان اهر، تسریع در راه اندازی این پروژه را نیازمند همدلی دولت و ملت ذكر كرد و افزود: نزدیكی ارسباران به مناطق مرزی و وجود پتانسیل های معدنی و كشاورزی نیاز این منطقه به این پروژه را ضروری می كند.

-- حجتی: خط اعتباری 10هزار میلیارد ریالی برای حمایت از بخش كشاورزی اختصاص یافت

تبریز - ایرنا - وزیر جهاد كشاورزی گفت: امسال خط اعتباری 10هزار میلیارد ریالی برای حمایت از بخش كشاورزی اختصاص داده شده است.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز چهارشنبه در حاشیه بهره برداری از طرح آبیاری تحت فشار در 50 هكتار از اراضی روستای اشتلق علیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با برنامه ریزی های انجام شده توفیقات خوبی در صنایع حاصل و نیاز كشاورزان تامین شده و توانسته ایم در بحث مكانیزاسیون به خوبی پیشرفت كنیم.

-- 60 هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در استان ها وجود دارد

كرج -ایرنا - معاون امور مجلس، استان ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور گفت كه 60 هزار پروزه عمرانی نیمه تمام در استان ها وجود دارد.

به گزارش ایرنا، علیرضا صالح شامگاه چهارشنبه درنشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان البرز كه با حضور نوبخت معاون رییس جمهوری برگزار می شد، افزود: درسال 84 درحدود یك هزار و 300 طرح عمرانی داشتیم كه جمع تعهدات بین 60 تا 70 هزار میلیارد تومان بود اما وقتی در سال 92 دولت تحویل داده شد، براساس بررسی های سازمان مدیریت و برنامه ریزی دو هزار و500 طرح نیمه تمام با 200 هزار میلیارد تومان تعهدات به قیمت ثابت بود.

-- خادم: وزارت ورزش دخالتی درواگذاری سرخ آبی ها ندارد

اردبیل - ایرنا - معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان گفت: نتیجه نهایی مزایده سهام سرخ آبی های پایتخت طی هفته آینده اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، امیر رضا خادم چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران استان اردبیل افزود: در دور چهارم مزایده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سه خریدار جدی پیش قدم شدند كه سازمان خصوصی سازی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع رسانی می كند.

-- تركان از الحاق جنگل های ارسباران به منطقه آزاد ارس خبر داد

تبریز - ایرنا - مشاور عالی رییس جمهوری اسلامی ایران از الحاق بخشی از جنگل های ارسباران به منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در آینده نزدیك خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی منطقه آزاد ارس، اكبر تركان با اشاره به ظرفیت گردشگری این جنگل ها افزود: ساحل سازی حاشیه رود ارس در كنار جنگل های زیبا و درهم تنیده ارسباران در شهرستان كلیبر می تواند جذابیتی بی نظیر برای گردشگران به شمار رود.

-- رییس جمهوری:

تلاش دولت معرفی چهره صلح طلب و متمدن ایرانیان به جهانیان است/باید جلوی موسسات مالی غیرمجاز را بگیریم

تهران – ایرنا- رییس جمهوری روز چهارشنبه در جلسه توسعه و سرمایه گذاران استان آذربایجان شرقی تصریح كرد كه تلاش دولت، معرفی چهره صلح طلب و متمدن ایرانیان به جهانیان است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی، تقویت روابط با همسایگان را ضروری دانست و گفت: ایران هرگز آغازگر تخاصم و دشمنی با هیچ كشوری نبوده ، نیست و نخواهد بود.تاریخ هم همین را می گوید و ملت ایران خواهان همزیستی مسالمت آمیز با همه همسایگانش است.

-- مجموع بودجه وزارت ورزش برابر 10 درصد اعتبارات مورد نیاز است

اردبیل - ایرنا - معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان مجموع اعتبارات این وزارتخانه را برابر با تنها 10 درصد از اعتبارات مورد نیاز برای تكمیل پروژه های نیمه تمام حوزه ورزش در سطح كشور عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امیررضا خادم چهارشنبه شب در نشستی با مسوولان ورزشی و نهادهای غیردولتی فعال استان اردبیل در حوزه ورزش و جوانان گفت: هم اكنون سه هزار و 500 پروژه ورزشی نیمه تمام در سطح كشور وجود دارد كه با توجه به اعتبارات موجود امكان فعال سازی همه آنها نیست.

-- توسعه توریسم عشایری رویكرد جدید سازمان میراث فرهنگی كشور است

یاسوج -ایرنا- معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاكید كرد: زندگی و زیبایی های كوچ جامعه عشایری ایران به عنوان یك برنامه راهبردی و هدف گذاری جدی در دستور كار این سازمان و بخشی مهمی از نظام گردشگری كشور قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، مرتضی رحمانی موحد عصرچهارشنبه درسومین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین(كوچ عشایر) در یاسوج افزود: استان كهگیلویه وبویراحمد با داشتن بیشترین تعداد جمعیت عشایری و ظرفیت های متنوع در این راستا به عنوان پایلوت و استان هدف توریسم عشایری انتخاب شده است.

-- نگاه ویژه دولت، تدبیر امیدآفرین برای البرز

كرج - ایرنا - محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی روز چهارشنبه سفر یك روزه ای به استان البرز داشت و در جریان بازدید از برخی پروژه های عمرانی این استان تاكید كرد كه دولت نگاه ویژه ای به این استان به ویژه رفع معضل ترافیك آن دارد.

-- ربیعی: بالا بردن كرامت انسانی در جامعه از برنامه های اصلی دولت است

مراغه - ایرنا - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: بالا بردن كرامت انسانی در جامعه و ارزش گذاشتن به كرامت اخلاقی از برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید است.

علی ربیعی چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری شهرستان چاراویماق استان آذربایجان شرقی با بیان اینكه با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید در جامعه نشاط و روحیه مردم بالا رفته است، افزود: دولت با اجرای طرح نظام سلامت در جامعه گام نخست را در این زمینه برداشته است.

-- ربیعی: تورم 25 درصدی سال 92 به 15درصد رسیده است

مراغه - ایرنا - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان اینكه اولین حركت دولت مهار تورم بود، گفت: تورم 25 درصدی سال 92 اكنون به 15 درصد رسیده است.

علی ربیعی شامگاه چهارشنبه در شورای اداری شهرستان هشترود افزود: دولت متعهد شده بود كه این رقم را تا پایان سال 93 به 15درصد برساند كه به تعهد خود عمل كرده است.

-- وزیر ورزش: 350 مورد از 2526طرح مصوب در4سفر دولت قبل به آذربایجان شرقی اجرا شده است

تبریز- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان از اجرایی شدن 350 طرح از 2 هزارو 526 طرح مصوب در 4 سفر دولت قبل به آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: با اجرای این طرح ها فقط 15 درصد تعهدات عملی شده است.

به گزارش ایرنا، محمود گودرزی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان میانه با اشاره به عملیاتی شدن 30 درصد از تعهدات دولت در كشور افزود: دولت تدبیرو امید بنا ندارد قولی بدهد كه نتواند به آن عمل كند.

*** پنجشنبه 31 اردیبهشت

-- سلطانی فر:كاهش تورم وطرح تحول سلامت موجب حل مشكلات اقتصادی شد

مراغه - ایرنا - نماینده رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: كاهش تورم و اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب حل بسیاری از مشكلات اقتصادی كشور شده است.

مسعود سلطانی فر شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان عجب شیر با اشاره به تلاش دولت در مبارزه با تورم افزود: تورم 44 درصدی كشور كه موجب بی ثباتی و التهاب روزمره، افزایش روزانه قیمت ارز و بی ارزشی پول ملی شده بود، با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تدابیر دولت یازدهم در كمتر از دو سال به 15 درصد كاهش یافت.

- رییس سازمان بهزیستی: طرح شناسایی آسیب های اجتماعی بزودی آغاز می شود

ساری-ایرنا- رییس سازمان بهزیستی با بیان اینكه شیب صعودی آسیب های اجتماعی، جامعه را دچار چالش كرده است، گفت: با همكاری حوزه رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، طرح شناسایی آسیب های اجتماعی از خرداد امسال آغاز می شود.

انوشیروان محسنی بندپی چهارشنبه شب در حاشیه آیین بدرقه 80 تن از مددجویان بهزیستی مازندران به مشهد مقدس در بابلسر در گفت و گو با خبرنگاران افزود: یكی از برنامه های اصلی بهزیستی كاهش آسیب های اجتماعی است.

-- معاون وزیر ورزش:فدراسیون درباره اتفاقات بازی تراكتورسازی و نفت تهران حكم صادر می كند

همدان- ایرنا- معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: اتفاقات بازی تیمهای تراكتورسازی تبریز و نفت تهران بررسی شده و منتظر صدور حكم از سوی فدراسیون فوتبال هستیم.

-- دانشگاه های ایران مهد دین پروری هستند

بیرجند - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه به بركت انقلاب اسلامی امروز دانشگاه های ما مهد دین پروری هستند، گفت: میزبانی 16 دانشگاه كشور در برپایی جشنواره های فرهنگی و هنری امام رضا(ع) گواه این ادعاست.

به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی چهارشنبه شب در مراسم پایانی جشنواره شعر و مشاعره رضوی در بخش دانشگاهی از سیزدهمین دوره جشنواره فرهنگی هنری و بین المللی امام رضا (ع) در بیرجند افزود: دانشگاه بیرجند در برپایی این جشنواره فاخر معنوی سنگ تمام گذاشت.

-- قائم مقام وزیر راه: بزرگترین مشكل طرح مسكن مهر خدمات زیربنایی است

تبریز- ایرنا- قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسكن مهر، بزرگترین مشكل طرح مسكن مهر در كشور را خدمات زیربنایی اعلام كرد.

احمد اصغری مهرآبادی چهارشنبه شب در نشست شورای مسكن شهرستان بناب گفت: 260 هزار واحد مسكن مهر آماده تحویل در كشور، به دلیل كمبود اعتبارات با مشكل تامین زیر ساخت های آب، برق و گاز مواجه هستند.

-- وزیر دادگستری: مبارزه با فساد اداری با جدیت ادامه دارد

تبریز - ایرنا - وزیر دادگستری تاكید كرد: مبارزه با فساد اداری در اولویت كار دولت تدبیر و امید قرار دارد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی شامگاه چهارشنبه در شورای اداری شهرستان ملكان افزود: این مبارزه از دو سال قبل شروع و با جدیت ادامه دارد.

-- 459 تشكل مردمی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در كشور فعال هستند

بوشهر- ایرنا- مدیركل دفتر امور مجامع و تشكل های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هم اینك 459 تشكل مردم نهاد در سه بخش صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی در كشور فعال هستند.

-- نوبخت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی متولی اعتبارات استانی است

تبریز - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در تبریز گفت: مسوولیت بودجه ای استانها به سازمان مدیریت و برنامه ریزی هر استان واگذار می شود.

محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در جمع كاركنان سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با تبریك احیای این سازمان اظهار كرد: همه وظایف و اختیارات سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور به مدیریت استان ها تفویض شده و این سازمان در استان ها از اختیارات رییس جمهوری در زمینه اعتبارات و برنامه ریزی برخوردار است.

-- رییس دفتر رییس جمهوری: شرایط داخلی و خارجی برای رونق اقتصادی فراهم است

تبریز- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری گفت: با تدابیر دولت یازدهم شرایط داخلی و خارجی برای جهش اقتصادی و بازگشت رونق به اقتصاد كشور فراهم است.

محمد نهاوندیان روز پنج شنبه در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینكه پرچم مقابله با تروریسم و خشونت و افراطی گری در دست جمهوری اسلامی است، افزود: با رویكرد سیاسی دولت، نگاه بیرونی از ما متفاوت و شرایط روحی اجتماعی داخل كشور هم برای حركت پرشتاب در مسیر توسعه آمادگی دارد.

-- رییس دفتر رییس جمهوری: شرایط داخلی و خارجی برای رونق اقتصادی فراهم است

تبریز- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری گفت: با تدابیر دولت یازدهم شرایط داخلی و خارجی برای جهش اقتصادی و بازگشت رونق به اقتصاد كشور فراهم است.

محمد نهاوندیان روز پنج شنبه در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینكه پرچم مقابله با تروریسم و خشونت و افراطی گری در دست جمهوری اسلامی است، افزود: با رویكرد سیاسی دولت، نگاه بیرونی از ما متفاوت و شرایط روحی اجتماعی داخل كشور هم برای حركت پرشتاب در مسیر توسعه آمادگی دارد.

-- وزیر ارتباطات: دولت بدون حضور بخش خصوصی موفق نمی شود

زنجان - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت یازدهم به ویژه رییس جمهوری بر این اعتقاد است كه بدون حضور بخش خصوصی دولت موفق نمی شود.

محمود واعظی روز پنجشنبه در دیدار با شماری از مسوولان استان زنجان با اشاره به اینكه ممكن است این سخنان برای عده ای تازگی نداشته باشد چراكه همه دولت های گذشته نیز آن را بیان كرده اند، افزود: دولت یازدهم به طور جدی این باور را دارد كه توسعه كشور با مشاركت مردم امكان پذیر است.

-- آخوندی: آزاد راه تبریز- بازرگان شبكه آزاد راهی آسیا به اروپا را تكمیل می كند

تبریز- ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: آزاد راه تبریز- بازرگان نقش مهمی در تقویت ترانزیت و توسعه تجارت در مسیر شرق به غرب دارد و شبكه آزاد راهی آسیا به اروپا را تكمیل می كند.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، عباس احمد آخوندی در مراسم كلنگ زنی آزاد راه تبریز- بازرگان، در باره مشخصات این پروژه اظهار داشت: این آزاد راه به طول 253 كیلومتر و در سه باند رفت و برگشت، با مشاركت دولت جمهوری اسلامی ایران و شركت برگیز تركیه احداث می شود كه 65 درصد از هزینه های آن بر عهده شركت تركیه ای و 35درصد دولت است.

-- واگذاری امور به استان ها موفقیت بیشتری به دنبال دارد

زنجان - ایرنا - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: واگذاری امور به استان ها علاوه بر كاهش مشكلات، موفقیت بیشتری را به دنبال دارد.

نصرالله جهانگرد روز پنجشنبه در دیدار با جمعی از مسوولان استان زنجان افزود: تهیه برش استانی در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه خدمات دولت الكترونیك می تواند اثر گذاری بهتری در این بخش داشته باشد.

-- 800 میلیارد ریال برای توسعه جنگل های كشور اختصاص یافت

جیرفت - ایرنا - قائم مقام معاونت جنگل و رییس مركز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: 800 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه جنگل های مناطق خشك و نیمه خشك كشور در سال جاری اختصاص یافت.

رضا احمدی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از جنگل های انار شیطان دهستان دلفارد از توابع شهرستان جیرفت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به موقعیت خشك و نیمه خشك كشور، اولویت سازمان جنگل ها این است كه پوشش سبز گونه های بومی در سطح كشور افزایش یابد.

-- ثبت نام 350 هزار هنرمند در سامانه صنایع دستی

كاشان- ایرنا- معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 350 هزار هنرمند در سامانه صنایع دستی ثبت نام شده اند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، بهمن نامور مطلق در بازدید از كارگاههای صنایع دستی اردستان در استان اصفهان اظهار داشت: ثبت نام این تعداد در حالی است كه بیش از یك میلیون هنرمند فعال در عرصه صنایع دستی كشور حضور دارند.

-- دولت 900 میلیارد ریال به پروژه های ناتمام خیرین مدرسه سازاختصاص داد

بوشهر- ایرنا- معاون مشاركت های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور گفت: دولت امسال برای تكمیل پروژه های نیمه تمام مشاركتی دولت و خیرین مدرسه ساز 900 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده است.

یافته است.

به گزارش ایرنا، محمد باقر مسلمی روزپنجشنبه درجمع خبرنگاران افزود: هم اكنون یكهزارو100 پروژه نیمه تمام مدرسه سازی به صورت مشاركت خیرین و دولت در كشور وجود دارد كه به دلیل كمبود اعتبار؛ دولت نتوانسته سهم خود را دراین بخش پرداخت كند.

-- واعظی: وحدت بزرگترین سرمایه نظام برای رفع مشكلات داخلی و خارجی است

زنجان - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در شرایط فعلی، وحدت و انسجام بزرگترین سرمایه نظام برای رفع مشكلات داخلی و خارجی است.

محمود واعظی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان زنجان، نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی را كمك بزرگی برای دولت خواند و افزود: رفع تمام مشكلات موجود در جامعه نیازمند تعامل بیش از پیش مردم و مسوولان است.

-- دولت به دنبال تامین منافع زنان به بهترین شكل ممكن است

تبریز - ایرنا - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت تدبیر و امید برای تامین منافع زنان به بهترین شكل ممكن به دنبال اجرای عدالت جنسیتی است.

شهیندخت مولاوردی روز پنجشنبه در كارگروه تخصصی امور بانوان آذربایجان شرقی در تبریز افزود: عدالت جنسیتی به دور از افراط و تفریط ، وضعیت زنان را بهبود می بخشد و برای اینكه این موضوع به عنوان الگویی جهانی تبدیل شود باید در عمل به آن پرداخت و تنها در گفتار و شعار خلاصه نشود.

-- راه اندازی دروازه واحد صادراتی در مرزهای رسمی كشور ضروری است

ارومیه - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه صادرات كشور گفت: راه اندازی دروازه واحد صادراتی در مرزهای رسمی كشور ضروری است و می تواند در بهبود و تسهیل صادرات تاثیرگذار باشد.

ولی الله افخمی راد روز پنجشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان غربی افزود: روشی كه در واردات و صادرات مرزها وجود دارد پایدار نیست و در این خصوص نیازمند برنامه ریزی بلندمدت و هماهنگ در مركز هستیم.

-- تعامل با بخش خصوصی در طرح های گردشگری رویكرد دولت است

تبریز - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تعامل با بخش خصوصی یكی از اولویت های دولت برای توسعه گردشگری است.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مسعود سلطانی فر در دومین روز سفر هیات دولت به این استان، در مراسم افتتاح فاز اول مجتمع خدماتی، تفریحی و ورزشی هلیا در شهرستان تبریز بر ایجاد چنین مجموعه هایی برای افزایش جذب گردشگر تاكید كرد.

-- ظرفیت ذخیره سازی گندم كشور از 15 روز به هفت ماه افزایش یافته است

ایلام - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران از افزایش ظرفیت ذخیره سازی گندم كشور به هفت ماه خبر داد.

به گزارش ایرنا، علی قنبری در نشست ستاد تنظیم بازار استان ایلام اظهار كرد: شركت بازرگانی دولتی ایران در زمینه تامین، ذخیره سازی و توزیع كالاهای اساسی و بویژه گندم نقش خطیر و حساسی برعهده دارد.

-- معاون وزیر كشور: امور حمل و نقل كلانشهرها از اولویتهای دولت است

مشهد - ایرنا - معاون امور عمرانی، شهری و روستایی وزارت كشور گفت: امور حمل و نقل همه كلانشهرها به خصوص مشهد از اولویتهای دولت است لذا دست اندركاران باید برای درآمدزایی و تامین اعتبار در این خصوص سیاستهایی اتخاذ كنند كه فشار زیادی به مردم وارد نشود.

هوشنگ خنداندل روز پنجشنبه در جریان بازدید از پروژه خطوط قطارشهری مشهد در جمع خبرنگاران افزود: قطارشهری و سامانه ریلی بزرگترین نقش را در كاهش ترافیك و رفاه زندگی روزانه مردم دارد لذا سیاستهای سرعت بخشیدن به این پروژه ها باید ادامه یابد.

-- معاون وزیر علوم: دانشگاه فقط متولی تولید علم نیست

گناباد - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاهها در نظام جمهوری اسلامی فقط متولی تولید علم برای علم نیستند بلكه علاوه بر تولید علم باید در جهت بهتر شدن اقتصاد و معیشت مردم هم راهكار ارائه دهند.

سیدضیاء هاشمی روز پنجشنبه در جمع مسوولان و دانشجویان دانشگاههای گناباد با تاكید بر ترجیح كیفیت بر كمیت در دانشگاهها افزود: آموزش عالی فقط از پیشرفت كمی دانشگاهها حمایت نمی كند بلكه با قدرت از هر برنامه ای كه به افزایش كیفیت علمی و اثربخشی دانشگاه در حل مشكلات اقتصادی و اجتماعی منجر شود حمایت می كند.

-- واعظی: برای تحول در وضعیت اینترنت مصمم هستیم

زنجان - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا پایان فعالیت دولت یازدهم مصمم به تحول در وضعیت اینترنت كشور هستیم.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران زنجان با تاكید بر اینكه موضوع اینترنت و رفع مشكلات این بخش یكی از دغدغه های اساسی و مهم این وزارتخانه و دولت به شمار می رود، افزود: بر این اساس تلاش می شود سرعت اینترنت و مواردی را كه مورد نظر مردم به ویژه دانشگاهیان، مراكز عمومی كشور و واحدهای كسب كار نیاز دارند تامین شود.

-- یك سوم واحدهای صنفی كشور پروانه ندارند

مشهد - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اینك یك سوم از مجموع واحدهای صنفی فعال در سطح كشور بدون پروانه فعالیت می كنند.

سیدمحمود نوابی روز پنجشنبه در 'دومین همایش اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف كنندگان' در مشهد افزود: بر این اساس از سه میلیون واحد صنفی دایر در سطح كشور یك میلیون واحد فاقد پروانه كار هستند.

-- معاون وزیر راه: پیمانكاران آزاد راه تهران شمال با جدیت كار كنند

نوشهر - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی از مسوولان پروژه های آزاد راه تهران شمال خواست با جدیت كارها را ادامه دهند و گفت: در این زمینه مساعدت های لازم صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی، نماینده مردم نوشهر چالوس و كلاردشت و شماری از مسوولان استانی و شهرستانی، روز پنجشنبه از قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال و تونل شهری مسیر كنارگذر نوشهر به چالوس بازدید كردند.

-- مشاور وزیر آموزش و پرورش:خیرین مدرسه ساز متناسب با نیازها اقدام كنند

همدان - ایرنا - مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگان گفت: خیرین مدرسه ساز باید متناسب با نیازهای آموزشی جامعه اقدام به ساخت مدرسه كنند.

احمد صافی ظهر پنجشنبه در هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان همدان با بیان اینكه پس از مسجد، نجات بخش مردم ایران مدرسه است از خیرین خواست كه مدرسه یابی كنند و متناسب با نیازها در ساخت مدرسه مشاركت داشته باشند.

-- امیررضا خادم: خیرین برای ساخت اماكن ورزشی در نقاط محروم اقدام كنند

اردبیل - ایرنا - معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان خواستار حضور فعالانه خیرین در زمینه ساخت اماكن ورزشی به ویژه در نقاط محروم و كم برخوردار شد.

به گزارش ایرنا، امیررضا خادم روز پنجشنبه در هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان اردبیل گفت: نوجوانان و جوانان در كنار تحصیل نیاز به سرگرمی نیز دارند اما برای پر كردن اوقات فراغت خود با مشكلاتی روبرو هستند كه این امر می تواند در نهایت موجب بروز رفتارهای سوء در جامعه شود.

-- هدفگذاری امسال صادرات صنایع غذایی ایران سه میلیارد دلار است

اصفهان- ایرنا- مدیر كل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هدفگذاری امسال وزارت صنعت برای صادرات صنایع غذایی ایران حدود سه میلیارد دلار است.

به گزارش ایرنا، مهدی صادقی نیاركی روز پنجشنبه در گردهمایی سندیكای صنعت كنسرو ایران در اصفهان افزود: پارسال دو میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات صنایع غذایی داشتیم كه امسال باید به سه میلیارد برسد.

-- مشاور وزیر نیرو: فرهنگ مصرف بهینه آب در میان مردم نهادینه شود

بندرعباس - ایرنا - مشاور وزیر و مسوول امور فرهنگی وزارت نیرو با یادآوری شرایط بحرانی منابع آبی در كشور گفت: باید فرهنگ مصرف بهینه آب در میان مردم نهادینه شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علی یزدان پرست روز پنج شنبه در همایش مسوولان امور فرهنگی و دینی شركت آب و فاضلاب كشور در بندرعباس اظهار داشت: اگر بهینه سازی مصرف آب در میان مردم صورت نگیرد، به طور یقین با چالشی جدی در تامین میزان آب مورد نیاز مواجه خواهیم بود.

-- معاون وزیر ورزش وجوانان:توجه بیشتر به توسعه ورزش بانوان روستایی ضروری است

ساری – ایرنا – معاون وزیر ورزش و جوانان گفت : توجه بیشتر به توسعه ورزش بانوان روستایی ضروری ویكی ازاهداف اصلی این وزارت خانه است .

به گزارش خبرنگار ایرنا سیدمناف هاشمی روزپنجشنبه درمراسم تجلیل ازبانوان روستایی مدال آور درمسابقات قهرمانی، آسیایی وجهانی كه درسالن ورزشی سید رسول حسینی ساری برگزار شد، اظهاركرد: بانوان تشكیل دهنده نیمی از جمعیت جامعه اند ولازم است برنامه ریزی جامع ومدونی برای توسعه ورزش میان آن ها صورت گیرد .

-- معاون وزیر راه و شهرسازی: در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها با كمبود شدید تخت مواجه ایم

مهاباد - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و عمومی گفت: كشور از لحاظ تختهای آی سی یو ( مراقبت های ویژه) با كمبودهای جدی و بحرانی مواجه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدجعفر علیزاده عصر روز پنجشنبه در نشست بررسی مشكلات طرح توسعه بیمارستان بوكان كه با حضور نماینده مردم بوكان در مجلس شورای اسلامی و شماری از مسوولان در سالن اجتماعات بیمارستان شهید قلی پور این شهرستان برگزار شد، افزود: كمبود تخت بیمارستانی بویژه در بخش مراقبتهای ویژه در حال حاضر از جمله مهمترین مشكلات پیش روی وزارت بهداشت و نظام سلامت كشور است كه امید می رود امسال در راستای رفع این مشكل اقدامات خوبی انجام گیرد.

** جمعه یك خرداد

-- توسعه كشور وابسته به توسعه روستاهاست

مشهد - ایرنا - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری گفت: توسعه كشور وابسته به توسعه و تقویت روستاها است.

سید ابوالفضل رضوی شامگاه پنجشنبه در همایش 'نقش آینده پژوهی در شهرهای اسلامی' در مشهد افزود: تا زمانی كه روستای توسعه یافته نداشته باشیم كشور توسعه یافته هم نخواهیم داشت.

- معاون وزیر ورزش و جوانان

آخرین نتایج پیگیری های مربوط به تراكتورسازی توسط وزیر اطلاع رسانی می شود

اردبیل - ایرنا - معاون حقوقی ، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان گفت: آخرین نتایج پیگیری های مربوط به تراكتورسازی توسط دكتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان اطلاع رسانی می شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره كل ورزش و جوانان اردبیل ، امیررضا خادم پیش از ترك اردبیل افزود: اتفاقات رخ داده در دیدار تیم های تراكتور سازی تبریز و نفت تهران بر اساس دستور رییس جمهوری از سوی گودرزی با جدیت در حال پیگیری است.

-- قائم مقام وزیربهدشت: قرارگاه خاتم الانبیا5هزارتخت بیمارستانی برای وزارت بهداشت می سازد

یاسوج - ایرنا - قائم مقام وزیر و معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: قرارداد همكاری بین این وزارتخانه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برای ساخت پنج هزار تخت بیمارستانی در كشور منعقد شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرج حریرچی عصر جمعه در آیین كلنگ زنی بیمارستان 35 تختخوابی شهر لیكك بدون اشاره به مبلغ این قرارداد، افزود: مسوولان وزارت بهداشت به دلیل كمبود منابع مالی تصمیم دارند 70 درصد مبلغ مورد نیاز قرارداد این قرارداد را از طریق فروش املاك تهیه كنند.

-- معاون وزیر راه و شهرسازی:بیش از 100 بیمارستان نیمه تمام در كشور وجود دارد

سنندج-ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی گفت: در حال حاضر بیش از 100 بیمارستان نیمه تمام در كشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا محمد جعفر علیزاده عصر جمعه در بازدید از روند ساخت بیمارستان نیمه تمام سقز تاكید كرد: اتمام این بیمارستان ها به جد در دستور كار دولت تدبیر و امید قرار دارد.

تهرام/1484