۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۱۱
کد خبر: 81616692
۰ نفر
دولت كل هزینه ثبت اختراع استادان و دانشجویان را پرداخت می كند

تهران-ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پرداخت كل هزینه ثبت پتنت (سند ثبت اختراع ) استادان و دانشجویان از برنامه های امسال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سورنا ستاری روز پنج شنبه در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره ملی زیست فناوری در محل سالن همایش خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران گفت: معاونت فناوری سال جاری دو برنامه در دستور كار دارد كه یكی مرجعیت علمی شامل چاپ مقاله در 50 مجله اول جهان و دیگری حمایت از ثبت پتنت است.

ستاری گفت: پیش از این برنامه هایی در صندوق نوآوری و شكوفایی برای حمایت از ثبت پتنت بود اما امسال معاونت در نظر دارد تا كل هزینه ثبت پتنت اساتید و دانشجویان را پرداخت كند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان كرد: در حال حاضر آشنایی زیادی با ثبت پتنت وجود ندارد و اكنون به ازای هر 800 مقاله یك ثبت پتنت داریم كه عدد قابل قبولی نیست.

ستاری با بیان اینكه وظیفه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد زیر ساخت های مناسب در حوزه زیست فناوری است، افزود: در حال حاضر اولویت ما NBIC است كه شامل نانو، بایو، فناوری اطلاعات (ICT) و علوم شناختی می شود. در آینده اقتدار ملی تلفیقی از این چهار فناوری خواهد بود كه زیست فناوری یكی از پایه های علمی آن است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در زمینه زیست فناوری در حوزه تجاری سازی پیشرفت خوبی نداشیم اما در حوزه دارو وضعیت خوبی داریم .

ستاری با اشاره به اینكه در حوزه اجرای قانون حمایت از شركت های دانش بنیان پیشرفت های خوبی حاصل شده ، گفت: اعمال حمایت های قانونی از شركت ها مانند معافیت های گمركی و مالیاتی و استقرار شركت ها در شعاع 120 كیلومتری شهرها از اقداماتی است كه در این راستا انجام شده است .

وی خاطر نشان كرد: از لحاظ اجرای قانون حمایت از شركت های دانش بنیان پیشرفت مناسبی داشته ایم اما از لحاظ فرهنگی در این زمینه عقب هستیم زیرا در كشوری كه پایه نفتی دارد جا انداختن اقتصاد دانش بنیان بسیار دشوار است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پایین آمدن قیمت نفت گفت: سهم درآمدهای دولت از حوزه نفت به حدود 20 درصد رسیده است كه باعث شده وضعیت مالی دولت خوب نباشد ولی زمینه خوبی برای توجه به موضوع اقتصاد دانش بنیان ایجاد شده كه اجرای آن به یك مكانیزیم دو طرفه نیاز دارد.

ستاری اعلام كرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد در حوزه تجاری سازی و حركت در مرزهای دانش همكاری كند .

سومین جشنواره و نمایشگاه ملی زیست فناوری ایران تا شنبه دوم خرداد ادامه دارد.

علمی**2038**1601**