اعلام جزییات تسهیلات جدید مسكن/ میزان اقساط ماهانه

تهران- ایرنا-مدیركل اعتبارات بانك مركزی با تشریح جزئیات دو مصوبه جدید شورای پول و اعتبار درباره تسهیلات خرید و ساخت مسكن گفت: اقساط ماهانه حداكثر 12 ساله برای وام 80 میلیون تومانی یك میلیون و 150 هزار تومان، وام 60 میلیون تومانی 862 هزار تومان و برای وام 40 میلیون تومانی، 575 هزار تومان است.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی اصغر میرمحمدصادقی در جمع خبرنگاران افزود: با تلاش بانك مركزی برای رونق و خروج مسكن از ركود ، شورای پول و اعتبار در جلسه شب گذشته خود دو مصوبه را در این باره تصویب كرد.

وی افزود: مصوبه نخست ایجاد حساب صندوق پس انداز مسكن یكم برای خانه اولی هاست و كسانی می توانند از تسهیلات این صندوق استفاده كنند كه از تسهیلات بانك مسكن و سایر بانكها جهت خرید یا احداث مسكن استفاده نكرده باشند و همچنین از امكانات دولتی برای تهیه مسكن استفاده نكرده باشند ضمن اینكه زمین، واحد مسكونی یا تسهیلات یارانه ای برای خرید یا احداث مسكن و همچنین از مسكن مهر نیز استفاده نكرده باشند.

میرمحمدصادقی گفت: شرایط سپرده گذاری در حساب صندوق پس انداز یكم به این صورت است كه دوره سپرده گذاری حداقل یك سال باشد و به ازای هر شش ماه یك برابر سپرده گذاری تسهیلات پرداخت می شود یعنی اگر فردی 10 میلیون تومان سپرده گذاری كند در مدت یكسال می تواند 20 میلیون تومان تسهیلات دریافت كند كه با احتساب 10 میلیون سپرده خود فرد ، 30 میلیون تومان می شود.

وی با بیان اینكه به این سپرده سود تعلق نمی گیرد، افزود: اگر سپرده گذار به هر نحوی انصراف دهد سود سپرده كوتاه مدت كه فعلاً 10 درصد بوده و ممكن است در آینده تغییر كند ، به وی تعلق می گیرد.

مدیركل اعتبارات بانك مركزی گفت: سقف تسهیلات مسكن برای خانه اولی ها در تهران 80 میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر 60 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون تومان و نرخ سود این تسهیلات 14 درصد با بازپرداخت حداكثر 12 سال است.

میرمحمدصادقی افزود:دیگر سپرده گذارانی كه درصندوق سپرده گذاری ممتاز بانك مسكن حساب دارند به هیچ وجه نمی توانند از مزایای آن صندوق در حساب صندوق پس انداز یكم استفاده كنند.

وی گفت: با توجه به بررسی های بانك مركزی قرار است منابع اجرای این طرح از محل وصولی اقساط مسكن مهر در هفت سال آینده تأمین شود ، از این رو بانك مسكن باید منابع خود را در این باره مدیریت كند و حق ندارد از محل منابع وصولی پرقدرت بانك مركزی در این خصوص استفاده كند.

میرمحمدصادقی افزود: با بررسی هایی كه انجام شده حداقل افرادی كه می توانند از تسهیلات حساب صندوق پس انداز یكم استفاده كنند 84 هزار نفر است كه باید توزیع این تعداد در كل كشور انجام شود.

میرمحمدصادقی با بیان اینكه، مصوبه این تسهیلات تا فردا به بانك مسكن ابلاغ می شود، اظهار داشت:اگر در هفته آینده بانك مسكن دستورالعمل مربوط را به بانك مركزی منعكس كند پیش بینی این است كه تا آخر هفته آینده ،‌ تأیید دستورالعمل را ابلاغ كنیم.

این مقام مسوول در بانك مركزی افزود: مصوبه دوم شورای پول و اعتبار ، اعطای وام خرید و ساخت مسكن از جانب بانك های تجاری دولتی و خصوصی به جز بانك های تخصصی به متقاضیان بود كه از سال 90 ارائه این گونه از تسهیلات بجز بانك مسكن در بقیه بانك ها ممنوع شده بود.

میرمحمدصادقی افزود: بر اساس این مصوبه، بانك های تجاری دولتی و خصوصی به جز بانك های تخصصی می توانند به متقاضیان در تهران 60 میلیون تومان، در شهرهای بالای 200 هزار نفر 50 میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان وام خرید و ساخت مسكن پرداخت كنند.

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود این گونه تسهیلات برای خرید مسكن 21 درصد و برای مشاركت در ساخت مسكن حداكثر 24 درصد است كه در فروش اقساطی به 21 درصد می رسد.

میرمحمدصادقی افزود: این بانك ها می توانند حداكثر تا 80 درصد در ساخت مسكن مشاركت داشته باشند البته مدت بازپرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسكن این بانكها به تفاهم میان متقاضی و بانك بستگی دارد.

وی گفت: كسانی كه نتوانند در حساب صندوق پس انداز یكم ثبت نام كنند این امكان را دارند كه بدون سپرده گذاری از تسهیلات وام مسكن بانك های تجاری استفاده كنند.

مدیر كل اعتبارات بانك مركزی افزود: با محاسبات انجام شده تسهیلات جدید فقط رونق بخش مسكن، ساخت و ساز و مشاغل پایین دستی آن را را در پی دارد و به هیچ وجه اثر تورمی نخواهد داشت.

اقتصام(3) 9141**1601**