۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۰۶
کد خبر: 81615811
۰ نفر
11 تا 17 شهریور هفته ملی علوم و فناوری چاپ نامگذاری شد

تهران - ایرنا - رییس انجمن علمی و فناوری چاپ از برگزاری هفته ملی علوم و فناوری چاپ در اواسط شهریور خبر داد و گفت: برای درج این روز در تقویم رسمی كشور با شورای فرهنگ عمومی نیز هماهنگی شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد بیطرفان روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: هرچند شهریور‌ ماه به دلیل تعطیلی دانشگاه ها زمان مناسبی برای نامگذاری این هفته نبود، اما به دلیل احترام به روز ملی چاپ این هفته را در اواسط شهریور انتخاب كردیم.

وی به نامگذاری روزهای این هفته اشاره كرد و گفت: 11 شهریور به نام علوم و فناوری چاپ، همدلی دانشگاه، صنعت و دولت، 12 شهریور علوم و فناوری چاپ، اقتصاد مقاومتی، صادرات غیرنفتی و ارتقاء برند ملی، 13 شهریور علوم و فناوری چاپ، زنجیره تامین و زنجیره مصرف، 14شهریور علوم و فناوری چاپ، پژوهشگران، صنعتگران، دانشجویان، كارآفرینان و دستاورد‌های ملی نامگذاری شده است.

رییس انجمن علمی و فناوری چاپ ادامه داد: روز 15 شهریور به نام علوم و فناوری چاپ، تجربیات ملی و تجلیل از پیشكسوتان، 16 شهریور علوم و فناوری چاپ، تدوین و اجرای راهبرد‌های ملی، راهكار‌ها و چالش‌ها و روز 17 شهریور علوم و فناوری چاپ، همزبانی متولیان، تشكل‌های مردم نهاد و ذی‌نفعان نامگذاری شده است.

بیطرفان عنوان شعار سال 1394 چاپ را «علوم و فناوری چاپ، برای همه و همیشه» معرفی كرد و گفت: ظرفیت‌های مناسبی در صنعت چاپ كشور ایجاد شده كه امیدواریم این ظرفیت جهانی شود.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه ظرفیت چاپ صنعتی استراتژیك است اما شناخته و معرفی نشده است، گفت: صنعت چاپ در كشور ما از جایگاه شایسته ای برخوردار نبوده در حالی كه در بسیاری از كشور‌های دنیا چاپ به عنوان صنعت دوم تا پنجم در اقتصاد آن ها نقش آفرینی می‌كند.

این فعال صنعت چاپ اظهار كرد: زمانی صنعت چاپ تك محصولی بود اما امروزه هیچ بخش و حوزه‌ای را نمی‌توان پیدا كنید كه با صنعت چاپ در ارتباط نباشد.

بیطرفان نبود رشته چاپ در مقطع كارشناسی ارشد را نیز یكی از خلا‌های اساسی این حوزه عنوان كرد و افزود: درسال جاری تحصیلی با برخی از دانشگاه‌های مهم كشور رایزنی‌هایی شده است كه مقطع كارشناسی ارشد در رشته چاپ را در این دانشگاه‌ها ایجاد كنیم.

حمایت و همكاری تنگاتنگ با انجمن‌های اسلامی دانشجویان و راه‌‌اندازی سایت انجمن به آدرس isapt.ir از دیگر موضوعاتی بود كه بیطرفان به آن اشاره كرد.

به زودی شورای راهبردی و برنامه ریزی و همچنین ستاد نكوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با مشاركت همه متولیان ، دست اندركاران و ذینفعان و تشكل های صنعت چاپ تشكیل خواهد شد.

فراهنگ**9246**1569

سرخط اخبار فرهنگ