۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۰۱
کد خبر: 81613074
۰ نفر
قانون، مچ 669 زمین خوار را در خراسان شمالی گرفت

بجنورد - ایرنا - رییس كل دادگستری خراسان شمالی گفت: در راستای حفاظت از بیت المال دستگاه قضایی مچ 669 زمین خوار را در این استان گرفت.

حجت الاسلام نورالله قدرتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: پارسال 208 هكتار از اراضی ملی از ید زمین خواران خارج شد و در تملك دولت قرار گرفت.

وی اضافه كرد: در پایان سال گذشته افزون بر 669 پرونده بررسی و دست زمین خواران از زمین های ملی كوتاه شد.

وی افزود: دستگاه قضا در راستای حفاظت از بیت المال با زمین خواران برخورد می كند و در دستورالعمل جدید قضایی شعب ویژه ای در استان های برای بررسی پرونده زمین خواری و تغییر كاربری تشكیل می شود.

به گفته وی بیشترین پرونده وارده به دادگستری استان در ارتباط با زمین خواری در سال قبل مربوط به فروردین و مردادماه بود.

نماینده عالی دستگاه قضایی در خراسان شمالی گفت: در سالجاری نیز حدود 150 پرونده زمین خواری در دادسراهای استان در دست بررسی است كه به نظر می رسد آمار پرونده های زمین خواری همچنان رو به افزایش باشد.*عفو 143 مجرم در خراسان شمالی

حجت الاسلام قدرتی گفت: پارسال تقاضای عفو و تخفیف مجازات 293 مجرم در زندان های این استان به كمیسیون عفو دادگستری كل استان ارسال شد.

وی اضافه كرد: با بررسی قضات باتجربه به پرونده های درخواستی از سوی مجرمان، این كمیسیون برابر با قانون پرونده 143 مجرم را وارد دانست و مشمول عفو شدند.

به گفته وی برخی از مجرمان مورد عفو از زندان آزاد شدند و برخی نیز تخفیفی در مجازات زندانی آن ها طبق قانون انجام شده است.*آزادی 129 زندانی دیه با كمك خیرین و بلاعوض دولتی

رییس كل دادگستری خراسان شمالی گفت: پارسال 129 زندانی بدهكار مالی بخصوص دیه با تلاش ستاد دیه و كمك خیرین و تخفیف شكات و همچنین كمك های بلاعوض دولتی از زندان های استان آزاد شدند.

قدرتی مجموع بدهی این زندانیان بدهكار در بند را حدود 66 میلیارد ریال دانست كه 37 میلیارد ریال بدهی این افراد از سوی شكات طلبكار بخشیده شد.

وی اضافه كرد: مابقی مطالبات نیز در قالب دریافت تسهیلات، كمك خیرین و مساعدت مالی ستاد دیه خراسان شمالی به آغوش خانواده خود بازگشتند.

به گفته وی 47 نفر از زندانیان بدهكار استان در سال گذشته را محكومان دیه، 58 نفر محكومان مالی و 24 نفر را نفقه و مهریه دانست.

پارسال دو نوجوان زیر 18 سال، بدهكارترین زندانی و قدیمی ترین زندانی غیرعمد با كمك خیرین و ستاد دیه استان از بند رها شدند.

هم اكنون افزون بر دو هزار و 300 زندانی در سه زندان استان در شهرستان های بجنورد، اسفراین و شیروان در بند قرار دارند كه 70درصد این زندانیان در ارتباط با موادمخدر بوده و 60 درصد آن ها از نظر سطح سواد زیر دیپلم هستند. ك/3

6982/6042/5132

سرخط اخبار جامعه