اصالت بخشی به فعالیت فرهنگی هنری شهرستانها سیاست جدی وزارت ارشاد است

سمنان - ایرنا - مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصالت دادن به فعالیت های فرهنگی هنری استانها و شهرستانها سیاست جدید این وزارتخانه است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، محمدمهدی احمدی در نشست با هنرمندان شهرستان مهدیشهر در این استان افزود: این سیاست در دوران وزارت دكتر علی جنتی عملیاتی شده است و این امر سبب شده تا هنرمندان شهرستانی بدانند كه به فعالیت های آنها توجه شده است.

وی اظهار كرد: این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب شد تا هنرمندان شهرستانی كه زمانی آرزو داشتند آثار آنها در تهران ارائه شود، اكنون متوجه شوند كه می توانند در عرصه های جهانی نیز آثار خود را ارائه كنند.

وی گفت: در این قالب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرمندان شهرستانی و استانی را به جشنواره ها و برنامه های فرهنگی هنری خارج از كشور اعزام می كند و در نوروز امسال از 17 استان هنرمندان به خارج از كشور اعزام شدند.

احمدی خاطرنشان: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان استانی و شهرستانی تغییر كرده و این نگاه مبتنی بر اصالت دادن به هنرمندان شهرستانهاست.

وی با اشاره به وجود سالن ها و ظرفیت های خالی در شهرستانها و استانها گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای تعطیل كردن نیست، بلكه به معنای استفاده مناسب از ظرفیت های هر شهر و منطقه است.

وی با بیان اینكه بر اساس واقعیت ها باید تصمیم گیری كرد نه احساس و آرمان، بیان كرد: فضاهای خالی در شهرستانها و استانها باید شناسایی و مدیریت شوند.

مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طرحهای متعدد نیمه تمام فرهنگی هنری در كشور گفت: تمركز دولت بر تكمیل پروژه های نیمه تمام است.

وی برگزاری جشنواره ها را یكی از راههای انتقال هویت فرهنگی تاریخی به نسل جدید دانست و با اشاره به برگزاری جشنواره ایل سنگسری در مهدیشهر استان سمنان، اضافه كرد: اینگونه جشنواره ها بهترین مسیر انتقال فرهنگ‌های اصیل گذشته است.

وی با تاكید بر لزوم انتقال الگوهای ایرانی اسلامی به جوانان اظهار كرد: اینكه جوانان الگوهای خود را از پیشینه تاریخی و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی بگیرند، بهترین راهكار برای مقابله با الگوهای وارداتی از دنیای غرب است.

احمدی گفت: هدایت جوانان به سمت فرهنگ ایرای اسلامی باید هدف جشنواره های استانی باشد.

وی گفت: در جشنواره ها باید ظرفیت های فرهنگی هنری و علمی هر منطقه را تبیین و آداب و رسوم و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را منتقل كنیم و سبك زندگی ایرانی اسلامی را برای جوانان تبیین كنیم.

مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه امروز حرف اصلی را در دنیا فرهنگ می زند و نه قدرت اقتصادی و نظامی، تاكید كرد: فرهنگ می تواند افكار عمومی را مدیریت كند.

وی تاكید كرد: الگوی متناسب با مسایل فرهنگی را باید آگاهانه از گذشته فرهنگی خودمان برداشت كنیم.

مدیركل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان مهدیشهر استان سمنان، از روند تكمیل 40 درصدی پروژه كتابخانه این شهر بازدید كرد.ك/1

6103/1772

سرخط اخبار فرهنگ