۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۴۸
کد خبر: 81612866
۰ نفر
خانه تاریخی بروجردی های كاشان انتخاب برتر 2015 یونسكو

كاشان - ایرنا - دبیركل كنوانسیون عمومی یونسكو رتبه بین المللی انتخاب برتر سال 2015 را به خانه تاریخی بروجردی كاشان اعطا كرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان، سرپرست این اداره اظهار كرد: این اثر تاریخی در بازدید سال گذشته دبیركل كنوانسیون عمومی یونسكو و معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به عنوان كاندیدای دریافت مدال زیباترین خانه تاریخی كشور آسیایی انتخاب شد.

مهران سرمدیان افزود: در این نامه آمده است، پس از دریافت بازخوردهای مثبت بازدیدكنندگان و گردشگران آسیایی كه منجر به دریافت صلاحیت موفقیت آمیز شما در سیستم طبقه بندی انتخاب برتر بنابر محبوبیت جاذبه توریستی شده، خانه تاریخی بروجردی كاشان به عنوان انتخاب برتر در سال 2015 انتخاب شده است كه اطلاعات آن از طریق رسانه ها به شكل شبكه، ویدئو، كتاب و راهنمای گردشگری ارائه خواهد شد.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان كاشان ادامه داد: در ادامه این نامه به سیستم طبقه بندی انتخاب برتر اشاره شده است كه شامل چهار مقوله ارزیابی مستقل، جاذبه های توریستی، هتل ها، مغازه ها و رستوران هاست و برای هر مقوله یك مدال طراحی شده كه یك بار در سال اهدا می شود.

وی با تاكید بر اهمیت این انتخاب از سوی كنوانسیون عمومی یونسكو و لزوم توجه هرچه بیشتر به این بنای ارزشمند تاریخی اذعان داشت: هر سال تمام افراد یا بناهایی كه به آنها این مدال تعلق می گیرد مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرد و به دیگر كاندیداهای صلاحیت یافته در سال جدید ملحق می شوند و در این نامه خانه تاریخی بروجردی ها مفتخر به دریافت مدال انتخاب برتر شده است.

سرمدیان گفت: در سال 2014 این كنوانسیون به 80 هزار و 85 نفر مدال هایی با عنوان رستوران دار برتر، پنجهزار و 430 مدال به عنوان هتل برتر، سه هزار و 736 مدال به عنوان مغازه برتر در بین یكهزار و 580 شهر از 83 كشور اهدا كرده است كه خانه تاریخی بروجردی بر اساس ارزشیابی نقطه نظرات و مصاحبه هایی كه در وب سایت www.lianorg.com صورت گرفته، مدال انتخاب برتر محبوبیت جاذبه توریستی در سال 2015 را با افتخار بر گردن آویخت.

این بنای تاریخی در سال 1354 به شماره 1083 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

حدود 330 اثر از یكهزار و 600 اثر تاریخی كاشان ثبت ملی است.

3009/6021 /1596