۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۲
کد خبر: 81612843
۰ نفر
اولین تانكر نفت كش خارجی به منظور تعمیرات وارد بندرعباس شد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شركت صنایع كشتی سازی عظیم گسترش هرمز گفت: برای نخستین بار تانكر نفت كش قاره پیما (چینی) بمنظور تعمیرات وارد حوضچه (یارد) این شركت شد.

مهدی سیف دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: كشتی 160متری 'چا او شنگ' وابسته به شركت كشتیرانی 'یانگ چائو شنگ' با سه میلیون تن ظرفیت جابجایی سالانه، بعنوان یكی از مهم ترین شركتهای كشتیرانی(نفتی) كشور چین است.

وی یادآورشد: این كار از آن جهت اهمیت دارد كه با گذشت پنج ماه از بهره برداری داك شركت كشتی سازی عظیم گسترش و تعمیر12 فروند شناور با ظرفیت های مختلف، اولین كشتی (تانكر نفت كش) خارجی برای تعمیرات، یك شركت ایرانی را انتخاب كرده است.

وی اضافه كرد: تانكر30 هزار تنی 'چا او شنگ' به طول 160 متر و عرض 25 متر اولین كشتی خارجی است كه در زمان تحریم ها، این شركت را برای تعمیر انتخاب كرده است.

سیف تصریح كرد: كارشناسان شركت كشتیرانی 'یانگ چائو شنگ' با سفر به ایران و بازدید یك هفته ای از یارد این شركت در بندرعباس اقدام به امضای موافقت نامه های لازم كردند كه این نشان از استاندارد بودن فعالیت های این شركت دارد.

وی زمان در نظر گرفته شده برای تعمیرات این تانكر مخصوص حمل فرآورده های نفتی و مواد شیمیایی را 20 روز اعلام و بیان داشت: این درحالی است كه تاكنون 12 شناور ورودی به داك این شركت زودتر از موعد مقرر در قراردادهای منعقده تحویل شده اند.

امضای قرارداد با شركت 'یانگ چائو شنگ' دارای اهمیت های فراوانی است كه از جمله آن می توان به ورود اولین تانكر خارجی بعد از پنج ماه از زمان بهره برداری داك این شركت اشاره كرد كه اهمیت این شركت در خصوص انجام و رعایت مسائل ایمنی و دقت بالای تعمیرات مورد نیاز در نفت كش ها را نشان می دهد.

وی در ادامه ابراز امیدواری كرد با این گام بزرگی كه برداشته شده نه تنها شركتهای بزرگ خارجی دیگری را جذب كنیم بلكه شاهد سفارش از سوی شركتهای ایرانی نیز باشیم.

مدیران شركتهای بزرگ دارای شناور قبل از هر اقدامی تیم فنی خود را برای بررسی های فنی و ایمنی لازم به محلی كه داك در آن قرار دارد اعزام می كنند كه در صورت مناسب بودن و رعایت استانداردهای بین المللی اقدام به بستن قرارداد و اعزام كشتی می كنند.

سیف در ادامه گفت: امیدواریم با توجه به سرمایه گذاری صورت گرفته از سوی سازمان گسترش(ایدرو) بتوان به نحو مناسبی این شركت مورد بهره برداری قرار بگیرید و كشتیرانی های بزرگ و كوچك نیز شناورهای قاره پیمای 300 هزارتنی خود را برای تعمیر وارد این داك كنند.

وی از تأمین نیازمندی های داخلی در حوزه ساخت و تعمیر انواع شناورها و همچنین جذب بازارهای بین المللی بعنوان بخشی از مهم ترین اهداف این شركت نام برد و ابراز امیدواری كرد با همكاری شركتهای داخلی بتوان كار تعمیر شناورهای بزرگ تر را در این مجموعه افزایش داد.

وی با بیان اینكه هم اكنون 400 نفر در قالب 17 شركت پیمانكاری در این مجتمع فعالیت دارند ابراز داشت: با استناد به مطالعات صورت گرفته از سوی شركت مشاور، با بهره برداری از حوض خشك دوم، لایروبی حوضچه آرامش و پذیرش شناورهای نفت كش 300 هزار تنی، تعداد شاغلان در این مجموعه به چهارهزار نفر افزایش خواهد یافت.

سیف خاطرنشان كرد: در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، پیشنهاد مشاركت در یارد به شركت ملی نفت كش داده شده تا بتوانیم نسبت به تعمیر شناورهای بزرگ با ظرفیت 300هزارتنی اقدام كنیم.

وی گفت: تا این مرحله حدود هفت هزار میلیارد ریال برای راه اندازی این شركت سرمایه گذاری شده كه در صورت اعتماد شركتهای بزرگ می توان گامهای بزرگ تری در زمینه ایجاد اشتغال، صرفه جویی ارزی، عمران سواحل خلیج فارس و در مجموع 'اقتصاد دریا محور' كه از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید است، برداشت.

وی تصریح كرد: برای جلب اعتماد بیشتر مشتریان با تعدادی از شركت های صاحب نام بین المللی مورد تایید آنها برای انجام تعمیر شناورهای 300 هزار تنی وارد مذاكره شده ایم كه دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.

هر فروند شناور نفت كش طی دو و نیم سال كار نیاز به تعمیر پیدا می كند كه یك میلیون و 500 هزار دلار هزینه در بردارد؛ كه تعمیر24 فروند از شناورهای شركت ملی نفت كش در داخل كشور می تواند علاوه بر ایجاد چند هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم، سالانه از خروج 36 میلیون دلار ارز نیز جلوگیری كند.

در اطلاعات منتشره با اشاره به عبور سالانه 50 هزار فروند كشتی از تنگه هرمزآمده است: در صورتی كه بتوانیم خدمات لازم شامل سوخت رسانی، تامین آب آشامیدنی، مواد غذایی و میوه، فروش قطعه و به خصوص تعمیر اساسی را به مالكان آنها ارائه كنیم بیشترین درآمد را خواهیم داشت، بازار بزرگی كه هم اكنون برخی از كشورهای رقیب برای افزایش سهم خود از آن تلاشهای فراوانی در دست انجام دارند.

از دو حوض تعمیرات و حوض نوسازی بعنوان بزرگترین حوضچه های خشك تعمیر و نوسازی انواع شناور تا حداكثر 300 هزارتن نام برده شده كه مجهز به پیشرفته ترین و قوی ترین پمپ های تخلیه و آبگیری آب (با 3 پمپ 16هزار كیلوولت و2 پمپ فرعی 250KW) و دیگر تجهیزات ضروری است.

شركت كشتی سازی عظیم گسترش هرمز بعنوان یكی از شركتهای زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است. حوض تعمیرات با 375 متر طول ، 80 متر عرض و حوض نوسازی با 475 متر طول، 80 متر عرض و 14 متر ارتفاع ساخته شده است.

شركت صنایع كشتی سازی عظیم گسترش هرمز بعنوان یكی از شركتهای فعال در منطقه ویژه اقتصادی كشتی سازی خلیج فارس در 37 كیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد.

6149/ 6048/1772