مهاجران افغان در سال های پایانی حضور خود در ایران قرار دارند

تهران-ایرنا- وزیر امورمهاجرین و عودت كنندگان جمهوری اسلامی افغانستان گفت: حضور مهاجرین افغان در جمهوری اسلامی ایران طولانی نخواهد بود و مهاجران ما در سال های پایانی حضور خود در ایران قرار دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید حسین عالمی بلخی روز دوشنبه بعد از دیدار با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری كرد كه ملت بزرگ ایران كه بیش از سه دهه مهماندار مهاجران افغان بودند در سال های آخر این حضور، مهمانداریشان را كامل كنند.

وی خاطرنشان كرد: به طور قطع، شاهد روزی خواهیم بود كه همه اتباع كشورمان در سرزمین خودشان زندگی كنند.

این مقام افغان در ادامه ضمن تشكر از مهمان نوازی وزیر كشور ایران، گفت : از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران كه بیش از سه دهه مهماندار مهاجران ما بودند ، قدردانی می كنم.

عالمی بلخی افزود: در سفر قبلی رییس جمهوری افغانستان به ایران توافق كردیم كمیته های مشتركی را در زمینه های اقتصادی، امنیتی، قضایی و امور مهاجران فعال كنیم.

وزیر امور مهاجرین و عودت كنندگان جمهوری اسلامی افغانستان ادامه داد: در مجموع ، ما تصمیم داریم كه طرح های مشتركی را در همه عرصه های مورد علاقه ایران و افغانستان تهیه كنیم و در دو ماه آینده این طرح ها نهایی شود تا بتوانیم در بخش های مختلف به عنوان دو كشور دوست و همسایه كه بیش از هر كشور دیگری در منطقه مشتركات داریم ، با یكدیگر همكاری كنیم.

وی گفت: در كمیته امور مهاجرت به پرونده كسانی كه در جمهوری اسلامی ایران دارای كارت هستند و همچنین كسانی كه غیرقانونی زندگی می كنند رسیدگی می شود.

عالمی بلخی یادآور شد: كسانی كه در ایران به صورت غیرقانونی حضور دارند، ابتدا باید حضورشان قانونمند شود و ما و جمهوری اسلامی ایران بدانیم كه این افراد غیر مجاز چند نفر هستند.

وی ادامه داد: به طور طبیعی آنچه كه برای ما اولویت دارد این است كه همه مردمان ما در سرزمین خودشان زندگی كنند.

این مقام افغان خاطرنشان كرد: دولت وحدت ملی در افغانستان بازگرداندن مهاجرین را در اولویت های ملی خود قرار داده است و روی این موضوع بطور اساسی كار می كنیم .

عالمی بلخی با بیان این كه طرح های متعددی در این مورد در دست داریم گفت: مشوق هایی مانند اسكان، اشتغال و مشوق های دیگری برای بازگرداندن مهاجرین به كشور در نظر گرفته شده است و این موضوع را امروز با آقای رحمانی فضلی وزیر كشور ایران به طور جدی مورد گفت و گو قرار دادیم كه به مرحله اجرایی برسد.

وزیر امور مهاجرین و عودت كنندگان جمهوری اسلامی افغانستان افزود: مساله حضور مهاجرین در ایران را موضوع و مشكل مربوط به هر دو كشور ایران و افغانستان می دانیم؛ بنابراین برای حل آن هم هر دو كشور باید با هم به تفاهم و راه حل مشترك برسند.

سیام**1058**9136 /1449

سرخط اخبار سیاست