۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۴۱
کد خبر: 81612684
۰ نفر
تبادل برقي ايران، گرجستان و ارمنستان

تهران - ايرنا - معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: در آينده نزديك همكاري سه‌جانبه بين جمهوري اسلامي ايران، جمهوري گرجستان و جمهوري ارمنستان جهت مبادله برق ايجاد خواهد شد.

به‌گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو، هوشنگ فلاحتيان در ديدار خانم مريم واليشويلي معاون وزير انرژي گرجستان در ساختمان وزارت نيرو، با بيان اينكه وزارت نيرو آماده است همكاري‌هاي خود را در زمينه برق با گرجستان گسترش دهد، افزود: وزارت نيرو آماده است در صورت نياز، نسبت به سرمايه‌گذاري و احداث نيروگاه و خطوط انتقال برق در گرجستان اقدام كند.

وي با بيان اينكه در بحث مبادله برق با آذربايجان و ارمنستان و گرجستان مشكلي نداريم، ادامه داد: با همكاري ارمنستان مي‌توانيم بين گرجستان و ايران از طريق ارمنستان مبادله انرژي داشته باشيم.

معاون وزير نيرو با اشاره به احداث خط انتقال 170 كيلومتري در خاك ارمنستان و تامين اعتبار مالي آن ازطريق بانك‌هاي ايراني كه به‌صورت وام در اختيار ارمنستان قرار خواهد گرفت، گفت: اين پروژه در زمان حاضر با 10 درصد پيشرفت فيزيكي در حال احداث است و حدود دو سال به طول خواهد انجاميد كه با اتصال جديد بين ارمنستان و ايران،‌ تبادل انرژي با تاجيكستان نيز ميسر خواهد شد.

فلاحتيان اظهار داشت: در صورتي كه تاجيكستان در امر احداث خط ارمنستان بخشي از اعتبار اين پروژه را تامين كند و تسهيلات لازم را در اختيار ارمنستان قرار دهد، عمليات اجرايي پيشرفت سريعتري خواهد داشت، در غير اين صورت نيز ظرف دو سال آينده اين خط به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با ارايه پيشنهاد تشكيل كارگروه مشترك سه‌جانبه بين جمهوري اسلامي ايران، جمهوري تاجيكستان و جمهوري آذربايجان و تشكيل نشستي در تفليس پايتخت گرجستان، گفت: كارگروه ديگري نيز بايد بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري گرجستان و جمهوري ارمنستان تشكيل شود تا راه‌هاي توسعه برقي و همكاري‌هاي فيمابين بررسي و تصميم‌هاي نهايي اتخاذ شود.

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي با بيان اينكه وزارت نيرو آمادگي دارد در گرجستان نيروگاه برق‌آبي و خطوط انتقال ايجاد كند، تاكيد كرد: در صورت بررسي كارشناسان گرجي و اعلام پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي نيروگاه‌هاي برق‌آبي از سوي گرجستان و همچنين پيشنهاد قيمت فروش برق و شرايط آن به جمهوري اسلامي ايران، ‌وزارت نيرو آمادگي هرگونه مراوده و مبادله برقي با جمهوري گرجستان را دارد.

معاون وزير انرژي گرجستان نيز ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار، با بيان اينكه درباره احداث نيروگاه‌هاي برق‌آبي در اين كشور، وزارت انرژي گرجستان هيچ مشاركتي ندارد و اين نيروگاه‌ها توسط شركت‌هاي مختلف احداث مي‌شوند، گفت: متاسفانه تاكنون شركت‌هاي ايراني در اين مناقصه‌ها حضور نداشته‌اند كه اميدواريم از اين پس اين حضور پررنگ‌تر شود و شاهد فعاليت بيشتر شركت‌هاي ايراني در گرجستان باشيم.

مريم واليشويلي ضمن ابراز تمايل از تشكيل كارگروهي به‌منظور تسهيل در ايجاد گسترش همكاري‌هاي برقي با جمهوري اسلامي ايران، ابراز اميدواري كرد: هيات ايراني هرچه زودتر به گرجستان سفر كرده و ضمن آشنايي با ظرفيت‌هاي گرجستان و پتانسيل‌سنجي و برآورد ميزان فروش برق، راه‌هاي عملياتي‌كردن پروژه‌هاي اجرايي را بررسي و ارايه كنند.

وي با استقبال از نشست سه‌جانبه بين جمهوري آذربايجان و جمهوري گرجستان و جمهوري اسلامي ايران در مردادماه سال‌جاري در شهر تفليس پايتخت گرجستان، گفت: در حاشيه نشست سه‌جانبه، فرصت خواهيم داشت تا جنس و شرايط سرمايه‌گذاري در گرجستان را بررسي و راهكارهايي براي استفاده از ظرفيت‌‎هاي موجود در آذربايجان و گرجستان ارايه كنيم.

اقتصام**1053**1558