نماينده مجلس:يكي از راههاي توسعه استان گلستان احياي بخش گردشگري است

گرگان - ايرنا- عضو كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اجراي مصوبه هيات دولت در خصوص طرح گردشگري آشوراده (تنهاجزيره ايراني خزر) گفت: يكي از راه هاي توسعه استان گلستان اجرايي شدن مصوبات دولت در بخش گردشگري است.

براساس اعلام دوشنبه ميراث فرهنگي گلستان رحمت ا.. نوروزي در نخستين هم انديشي توسعه شهرستان علي آباد از توابع استان گلستان اظهار داشت: در سفر استاني هيات دولت به گلستان در آذرماه 93 مصوبه تبديل بخشي از آشوراده به منطقه گردشگري به تصويب رسيد، اما اين طرح به علت مخالفت يكي از مشاوران رييس سازمان حفاظت محيط زيست، هنوز اجرائي نشده است.

به گزارش ايرنا آشوراده در مركز شبه جزيره ميانكاله واقع شده و تنها جزيره ايراني درياي خزر محسوب مي شود و به دليل برخورداري از جاذبه هاي منحصر بفرد، يكي از قطب هاي مهم گردشگري شمال كشور و راهكاري براي توسعه گلستان بشمار مي رود.

آشوراده با آب و هواي معتدل در حاشيه ساحل و غرب بندرتركمن از شمال به درياي خزر، از شرق به تنگه اي باريك موسوم به 'چپق اوغلي' و از غرب به كانال طبيعي خزيني و ادامه شبه جزيره ميانكاله متصل و از جنوب به خليج گرگان منتهي مي شود.

طرح گردشگري آشوراده نيز كه در توسعه اقتصادي و اجتماعي استان گلستان تاثيرگذار است در قالب تفاهمنامه اي بين دو سازمان حفاظت محيط زيست و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري امضا و اجراي آن در سفر آذر ماه 93 رييس جمهوري به استان گلستان اعلام شد.

براساس اين تفاهمنامه قرار است 10 درصد اين جزيره به منطقه گردشگري و توريستي تبديل شود.

نوروزي همچنين با اشاره به سهم كم گلستان در بخش گردشگري افزود: يكي از راه‌هاي توسعه گلستان، توجه به گسترش صنعت گردشگري است كه در همين باره طرح‌هايي براي استفاده از ظرفيت موجود در مناطق زرين گل و آبشار كبودال اين شهرستان نيز در دست طراحي مي باشد.

نماينده مردم شهرهاي علي آبادكتول، فاضل آباد، مزرعه و سنگدوين در مجلس همچنين با اشاره به نقش كشاورزي در توسعه گلستان تصريح كرد: در سال 57 حدود 157 هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي منطقه گلستان زير كشت پنبه بود و به همين علت 28 كارخانه پنبه پاك‌كني در استان فعال بود كه خود زمينه اشتغال بسياري را به صورت مستقيم و غيرمستقيم فراهم كرده بود.

وي وضعيت كنوني بخش هاي كشاورزي و گردشگري گلستان را مطلوب ندانست وگفت: لازم است كمك هاي ملي بيشتري براي رفع مشكلات اين بخش ها اختصاص يابد.

نوروزي با بيان اينكه گلستان بستر مفيد و آماده اي براي سرمايه گذاري دارد، تصريح نمود: مجلس و نمايندگان گلستان آماده هرگونه همكاري براي توسعه استان هستند.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان نيز در اين نشست گفت: دو ميليارد و 500ميليون ريال اعتبار براي بهسازي آبشار گردشگري كبودوال در حوزه علي آبادكتول اختصاص يافته است.

ابراهيم كريمي افزود: با توجه به ثبت آبشار كبودوال در فهرست آثار ملي كشور و در راستاي توسعه منطقه گردشگري آن، اعتبار اختصاصي براي بهسازي اين منطقه به عنوان ميراث طبيعي هزينه مي شود و در روزهاي آينده عمليات اجرائي آن آغاز خواهد شد.

آبشار زيبا و تمام خزه اي كبودوال كه شهرتي جهاني يافته در كنار كوه هاي پوشيده از درختان سر به فلك كشيده و آسمان خراش هاي طبيعي قرار گرفته است.

آبشار اصلي كبودوال و مجموعه آبشارهاي كوچكتر آن در داخل پارك جنگلي كبودوال در 5 كيلومتري جنوب غربي شهر علي آباد كتول و در دامنه كوه هارون قرار گرفته و گونه هاي گياهي و درختي و درختچه اي مجاور اين آبشار تماماَ بومي منطقه مي باشد.

ارتفاع آبشار 12 متر وعمق حوضچه 2 متر وعرض حوضچه 4متر و طول حوضچه8 متر بوده و وسعت منطقه قابل استفاده گردشگري آن 550 مترمي باشد.

آبشار كبودوال از چشمه هاي جنوبي تشكيل شده و درعمق دره اي كه جنگل انبوهي آن را پوشيده، واقع شده است.

آب اين آبشار زلال و شفاف بوده و زمزمه حركت آب در فضاي آرام و سكوت جنگل آرامشي خاص به انسان مي بخشد.

علي آباد با افزون بر 132هزار نفر جمعيت در حدود 40 كيلومتري شرق گرگان (مركز استان گلستان) واقع بوده و شامل چهار شهر علي آبادكتول، فاضل آباد، مزرعه و سنگدوين و 76روستا مي باشد.

كريمي همچنين افزود: بوم‌گردي يكي از عوامل توسعه استان گلستان است ومي تواند ماندگاري مسافر و گردشگر را به همراه داشته باشد.

وي در ادامه از ساخت دومين موزه بزرگ روستائي كشور در گلستان خبر داد و گفت: اجراي اين موزه از 20 خرداد ماه در زميني به مساحت 700 هكتار در گلستان آغاز مي‌شود و همچنين كلنگ ايجاد موزه بزرگ باستان شناسي به عنوان پايلوت باستان شناسي استان همزمان با اين موزه به زمين زده مي شود.

وي تبديل گلستان به مقصد گردشگري را از اهداف بلندمدت استان بيان كرد كه براي رسيدن به آن چند پروژه در برنامه كاري قرار دارد و افزود: ثبت جهاني ديوار دفاعي گرگان، ساخت موزه بزرگ باستان‌شناسي در گنبدكاووس، زيباسازي سواحل بنادر تركمن و گز با حضور سرمايه‌گذاران خارجي و داخلي و تبديل جزيره آشوراده به منطقه ويژه گردشگري از مهم‌ترين اين طرح‌ها است.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همچنين امضاي تفاهمنامه با دانشگاه فردوسي مشهد براي تدوين برنامه‌ مدون در راستاي ماندگاري مسافر در گلستان، برگزاري نشست مديران تورهاي كشور در خرداد، همايش تور ليدرهاي مطرح كشور در استان و برنامه‌ريزي براي استفاده از ظرفيت صداوسيماي استان‌هاي مجاور براي معرفي گلستان به گردشگران و اجراي برنامه هاي آموزشي را از ديگر تلاش ها در جهت افزايش ميزان ماندگاري گردشگران در گلستان بيان كرد.

استان مرزي گلستان واقع در شمال ايران از مناطق گردشگرپذير كشور است و يك ميليون و 850 هزار نفر جمعيت دارد.

1648 /1539