اهداف نخست وزيرهنددر سفر به مغولستان / مهار چين يا توسعه روابط تجاري

دهلي نو-ايرنا- نارندرا مودي نخست وزير هند، در پايان ديدار سه روزه خود از چين با هدف تقويت روابط هند و مغولستان وارد اولان باتور شد و از سوي مقامات اين كشور مورد استقبال قرار گرفت .

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، مودي كه روز يكشنبه وارد مغولستان شد اولين نخست وزير هند است كه تاكنون از اين كشور ديدن مي كند ولي پيش از اين تعدادي از رهبران هند از قبيل رئيس جمهور، معاون رئيس جمهور، وزراي كابينه و رئيس مجلس نمايندگان هند (لوك سابها) از اين كشور ديدن كرده بودند.

در حكومت ائتلاف دمكراتيك ملي هند در سالهاي 1999 الي 2004 چهار نفر از وزراي كابينه از مغولستان ديدار كردند و پراتيبها پاتيل رئيس جمهور هند آخرين رهبر هندي است كه در سال 2011 از اين كشور ديدن كرد.

هند داراي روابط تاريخي و فرهنگي عميق با مغولستان است و بيشتر ساكنان اين كشور بودايي هستند.

بوديسم، در واقع توسط آشوكا، امپراتور هند باستان و شاگردان وي در مغولستان رواج يافت و بابر، يكي از پادشاهان معروف دوره مغول در هند، از نوادگان چنگيز خان، بنيانگذار امپراتوري مغول بود.

هند در 24 دسامبر سال 1955 به صورت نخستين كشور در خارج از بلوك سوسياليستي بود كه با مغولستان روابط ديپلماتيك برقرار و حتي از عضويت اين كشور در سازمان ملل و جنبش عدم تعهد حمايت كرد.

اين دو كشور در سال 1961 قرارداد همكاري فرهنگي امضا كردند.

سال 2015 شصتمين سالگرد برقراري روابط ديپلماتيك را بين هند و مغولستان رقم زد و روابط بين اين دو كشور در اين مدت سير صعودي داشت. همچنين دو كشور در زمينه نظامي همكاري گسترده اي دارند و نيروهاي مسلح دو كشور از سال 2004 تا كنون رزمايش هاي مشترك سالانه انجام مي دهند.

دولت هند سالانه 40 بورسيه تحصيلي را در اختيار دانشجويان مغولي به منظور ادامه تحصيلات خود در سطوح عالي قرار مي دهد و خيلي از شاهكارهاي ادبي هند از قبيل پانتچتنترا، رامايانا، كامسوترا و شوكونتلا به زبان مغولي منتشر شده و فيلم هاي هندي از محبوبيت زيادي در مغولستان برخوردار است . جمعيت هندي ها در مغولستان بسيار كم است و تعداد آنان به 200 نفر مي رسد.

چين، برخلاف هند، در طول تاريخ داراي روابط پر فراز و نشيبي با مغولستان بوده است و مغولستان بعد از بروز شكاف بين اتحاد جماهير شوروي و چين طرف شوروي را گرفت و روابط اين كشور با چين همچنان متشنج باقي ماند؛ ولي سال 1984 نقطه عطفي را در روابط بين چين و مغولستان رقم زد به طوريكه چين اكنون بزرگترين شريك تجاري مغولستان در جهان است.

كارشناسان معتقدند كه ديدار مودي از مغولستان فصل نويني را در روابط بين هند و مغولستان خواهد گشود.

اين كارشناسان مي گويند كه اقدام هند به واگذاري يك خط اعتباري يك ميليارد دلاري به مغولستان براي بهبود وضعيت تسهيلات زيربنايي مورد نياز براي انتقال مواد معدني اين كشور نقش مهمي را در تقويت بيش از پيش روابط تجاري بين هند و مغولستان ايفا خواهد كرد.

هند و مغولستان روز يكشنبه همچنين 14 قرارداد همكاري بين دو كشور در زمينه هايي چون انرژي هاي تجديد پذير، امنيت رايانه اي و توليد لبنيات امضا كردند.

كارشناسان، مقابله با برتري چين در آسيا را يكي از مهمترين دلايل گسترش روابط هند و مغولستان مي دانند و معتقدند بهبود هرچه بيشتر روابط هند با مغولستان مي تواند زمينه مهار نفوذ چين در منطقه را فراهم كند.

كارشناسان مي گويند نخست وزير هند تقويت روابط و مبادلات تجاري را بايد مهمترين هدف سفر خود به مغولستان قرار دهد .

ارزش مبادلات تجاري هند با مغولستان درسال 2011 به 50 ميليون دلار رسيده بود ولي اين ميزان در سال 2014 به 24 ميليون دلار تنزل كرد.

از سوي ديگر، چين در سال 2013 با افزايش ارزش مبادلات تجاري خود با مغولستان به شش ميليارد دلار به يكي از بزرگترين شريك تجاري اين كشور تبديل شد.

به گفته صاحب نظران اقتصادي بهره برداري از ذخاير عظيم معدني مغولستان كه گفته مي شود ارزش آنها به يك تريليون دلار بالغ مي شود بايد در دستوركار اقتصادي مودي قرار داشته باشد.

مودي همچنين تلاش مي كند در توسعه روابط با مغولستان بر روي روابط مذهبي و فرهنگي با اين كشور همچون نپال تاكيد كند.

آينده روشن خواهد ساخت كه مودي تا چه ميزان در توسعه روابط تجاري كشورش با مغولستان موفقيت كسب مي كند و مي تواند جايگاه پكن را در روابط اقتصادي با اولان باتور از آن دهلي سازد.

*آساق*262*1600 **1446

سرخط اخبار جهان