40 ميليارد ريال براي مبارزه با آفت زنجره خرما درنظر گرفته شد

كرمان – ايرنا – فرماندار شهرستان بم گفت: بر اساس مصوبه دو هفته پيش هيئت وزيران، حدود 40 ميليارد ريال براي مبارزه با آفت زنجره خرما از محل اعتبارات حوادث ماده 10 و 12 اختصاص پيدا مي كند.

رضا اشك روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه هنوز اين مقدار اعتبار داده نشده است، افزود: مي بايست مراحل تخصيص اعتبار طي شود.

وي خاطرنشان كرد: اعتباراتي هم در سال گذشته مصوب شد كه اين اعتبارات به دلايل زيادي واصل نشده است اما مديران استان و شهرستان در سالجاري با استفاده از امكانات خود، چند دستگاه سمپاشي به اين منطقه اعزام كرده اند.

وي اظهار كرد: با توجه به تاكيدات استاندار كرمان، پيگيري هاي انجام شده توسط مسوولين استان و شهرستان بم مبارزه با زنجره خرما در سالجاري وارد مرحله گسترده تري شده است.

وي يادآور شد: براي مبارزه با زنجره خرما از مهرماه گذشته تا كنون جلسات متعددي با حضور استاندار كرمان، كارشناسان جهاد كشاورزي و اساتيد دانشگاه برگزار شده است.

فرماندار بم بيان كرد: مبارزه با آفات از جمله آفت زنجره خرما همراهي و همكاري مردم را مي طلبد و دولت در جهت توان افزايي، مشورت و ترويج مبارزه، اقداماتي را انجام مي دهد.

اشك ادامه داد: هم اكنون در سه هزار هكتار از باغات شهرستان بم مبارزه با آفت زنجره خرما انجام شده و 20 نفر از كارشناسان سازمان نظام مهندسي كشاورزي در قالب چهار كلينيك حفظ نباتات در شهرستان فعال هستند و بر نحوه مبارزه و انجام آن نظارت مي كنند.

فرماندار شهرستان بم از اقدامات ديگر را تشكيل ستاد مبارزه با زنجره در محل جهادكشاورزي شهرستان بم دانست و گفت: اين ستاد هر روز گزارشات و پيگيري هاي لازم را انجام مي دهد.

آفت زنجره هر سال در ماه هاي ارديبهشت و شهريور طغيان و به نخل ها و محصولات آنها خسارات زيادي را وارد مي كند.

شرق استان كرمان از جمله شهرستان بم يكي از قطب هاي توليد خرما محسوب مي شود.

/1860/7439