۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۴۲
کد خبر: 81612189
۰ نفر
گردشگري؛ محور توسعه پايدار شهرهاي كوچك

روزنامه ايمان در شماره روز دوشنبه 28 ارديبهشت ماه مطلبي با عنوان گردشگري؛ محور توسعه پايدار شهرهاي كوچك را به قلم محمد رضا حاج اسماعيلي، رييس شوراي اسلامي شهر كهك به رشته تحرير درآورده است.

در اين مطلب مي خوانيم: شهرهاي كوچك قم امروز براي اينكه بتوانند عصاي دست قم باشند، نيازمند درآمد پايدار براي ايجاد زيرساخت ‌هاي مناسب هستند. در حال حاضر عدم وجود درآمد پايدار براي شهرهاي كوچك قم باعث شده كه شتاب توسعه‌يافتگي در اين شهرها كند باشد و مانعي بر سر راه توسعه پايدار شهرهاي كوچك است. با توجه به اينكه استان قم از نظر منابع آبي در وضعيت مناسبي قرار ندارد، بخش كشاورزي و دامداري نمي ‌تواند آن‌ چنان‌كه بايد و شايد در توسعه ‌يافتگي شهرهاي كوچك و روستاهاي قم نقش‌ آفريني كند.

معتقدم امروز گردشگري مي‌ تواند محور توسعه پايدار در شهرهاي كوچك و روستاهاي قم باشد. البته در خصوص توسعه اين صنعت در شهرهاي كوچك و روستاهاي قم بايد بسيار دقيق عمل كرد. در اينكه آب‌ و هواي معتدلي كه در اين بخش ‌ها وجود دارد، گردشگران را به اين مناطق مي ‌كشاند، شكي نيست. از سوي ديگر، اين آب ‌و هوا هم به دليل وجود باغات در اين مناطق است. پس نتيجه مي‌ گيريم كه گردشگري را نبايد به باغ ‌ها ببريم، يعني با تخريب يك باغ و قطع چندين درخت، به دنبال ايجاد يك مركز تفريحي و توريستي براي جذب گردشگران باشيم. اين رويه درستي نيست و نبايد به اين سمت حركت كنيم.

امروزه نقش گردشگري در كمك به توسعه نواحي داراي جاذبه‌ هاي گردشگري بر همگان آشكار شده است. گردشگري روستايي يكي از اشكال گردشگري است كه هر روز بر ميزان توجه و تأكيد بر آن در برنامه‌ريزي ‌هاي روستايي و منطقه‌ اي افزوده مي ‌شود. گردشگري روستايي گستره‌ اي فراگير از فعاليت ‌ها، خدمات و تسهيلات را شامل مي ‌شود كه به ‌وسيله ساكنين شهرهاي كوچك و روستاييان براي تفريح، استراحت، جذب و نگهداشت گردشگران در نواحي روستايي صورت مي‌ گيرد و مي‌ تواند گردشگري كشاورزي، گردشگري مزرعه، گردشگري طبيعي، گردشگري فرهنگي، گردشگري جنگل و اكو گردشگري را نيز در برداشته باشد؛ بنابراين بخش توريسم به ‌عنوان بخشي مولد در زمينه كسب درآمد و ايجاد اشتغال، در اقتصاد كشورها نقش بسزايي دارد. به‌ طوري‌ كه بسياري از كشورها به صنعت پوياي توريسم به ‌عنوان منبع اصلي درآمد، اشتغال ‌زايي، رشد بخش خصوصي و توسعه ساختارهاي زير بنايي نگاه مي‌ كنند. اين صنعت در دهه‌ هاي اخير به‌ سرعت در حال رشد بوده است و انواع متعدد آن، از جمله توريسم روستايي، اكو توريسم و صنايع ‌دستي كه بيشتر نمونه ‌هاي مربوط به محيط طبيعي و روستا هستند نيز، از اقبال و توجه بسياري برخوردار شده‌ اند.

آنچه مي‌ تواند در شهرهاي كوچك مورد توجه قرار گيرد، صنايع ‌دستي است. در اين شهرها و روستاهاي اطراف آن، صنايع ‌دستي منحصر به ‌فردي توليد مي ‌شود كه در صورت ساماندهي توليد و فروش آن، مي‌ تواند به يك منبع درآمد بسيار مناسب براي ساكنين روستاها و شهرهاي كوچك تبديل شود.

از سوي ديگر؛ توسعه پايدار گردشگري روستايي، به‌ مثابه بخشي ارزشمند و رو به ‌پيشرفت در زمينه‌ هاي اقتصادي مطرح است و در زمينه ‌هاي سرمايه‌ گذاري، با توجه به دسترس بودن منابع، پايين بودن قيمت ‌ها و كوچك بودن طرح‌ ها در مقايسه با ديگر طرح ‌هاي گردشگري، خطرات و هزينه‌ هاي كمتري دارد.

معمولا گردشگري روستايي اثرات مثبت اقتصادي در جامعه ميزبان بجا مي ‌گذارد، اما با تدابير اصولي بايد شناخت كافي از منابع و بنيان‌ هاي توسعه پايدار كسب نمود، زيرا با ادامه روند و تحليل منابع طبيعي، تغيير و تحول چشم اندازهاي روستايي، مهاجرت افراد بومي از روستا و تخريب محيط‌زيست، جامعه ميزبان متحمل اثرات منفي خواهد شد.

همچنان كه گردشگري مي‌تواند محور توسعه پايدار شهرهاي كوچك و روستاهاي قم باشد، در صورت عملكرد نادرست مسوولان در راهنمايي و هدايت سرمايه‌گذاران، همين موضوع مي‌تواند محور بسيار از ناهنجاري‌ ها در شهرهاي كوچك و روستاها شود. مسوولان مربوطه بايد توجه داشته باشند كه اولويت اصلي براي سرمايه‌ گذاري در بخش گردشگري در شهرهاي كوچك و روستاهاي قم بايد، افراد بومي و ساكن آن منطقه باشند. حضور سرمايه‌گذاران از ديگر مناطق در شهرهاي كوچك و روستاهاي قم به دليل عدم آشنايي آنان به بافت منطقه، مي‌ تواند منشا اثرات منفي باشد. لذا حضور سرمايه‌گذاران براي اجراي طرح‌ هاي گردشگري در اين مناطق، لزوما بايد با هماهنگي و نظارت مديريت شهري و روستايي باشد.ك/1

/2085/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها