۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۴۰
کد خبر: 81612184
۰ نفر
چرایی كاهش قیمت خودرو

تهران-ایرنا-به نظر می رسد استقبال كمرنگ مردم از خرید خودرو طی ماه های گذشته، تسلیم خودروسازان و كاهش قیمت را بدنبال داشته است تا جایی كه خودروهای داخلی از 100 هزار تا بیش از 6 میلیون و خودروهای خارجی از 2 تا 10 میلیون تومان كاهش قیمت داشته اند. این یكی از موضوعات مورد توجه روزنامه های امروز ایران بود.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی كرده است.*** قیمت خودرو در سرازیری

كاهش قابل توجه قیمت خودرو امروز در روزنامه های صبح كشور بازتاب گسترده یی داشت. روزنامه ی «ایران» در گزارشی در این خصوص با عنوان «بازار خودرو در سراشیبی قیمت»، نوشت: روند نزولی قیمت خودرو در حالی است كه خودروسازان درخواست افزایش قیمت محصولات خود را به شورای رقابت داده‌اند به رغم آنكه بازار خودرو وارد سیر نزولی قیمت شده است خودروسازان برخلاف سال گذشته پیش فروش‌های خود را شروع كرده اند.

ایران در ادامه با بیان اینكه «نهِ» مردم به بازار خودرو در كنار ركود بازار، باعث این كاهش قیمت شد افزود: از آنجا كه مردم روی خوش به بازار نشان نمی‌دهند احتمال این وجود دارد كه قیمت خودرو بیش از عدد ذكر شده كمتر شود.

«بالاخره خودرو ارزان شد» نیز عنوان گزارش صفحه ی نخست «ابتكار» بود. این روزنامه نیز با اشاره به اصرار خودرو سازان بر افزایش قیمت با وجود پایین آمدن آن زیرتاثیر ركود بازار نوشت: ركود بازار، افت 100 هزار تا 6 میلیون تومانی قیمت برخی خودورهای داخلی و همچنین كاهش 2 تا 8 میلیون تومانی قیمت برخی خودروهای خارجی را به همراه داشته است.

ابتكار در ادامه لیستی از خودروهای داخلی كه قیمت آن ها كاهش داشته ارایه كرد. این روزنامه همچنین به خودروهای خارجی نیز اشاره كرد و نوشت: در مورد وضعیت خودروهای خارجی نیز باید به افت یك میلیون تومانی قیمت كرولا فول مدل 2015 در بازار اشاره كنیم كه این روزها به قیمت 134 میلیون تومان به بازار عرضه می شود. قیمت یاریس هاچ بك نیز در بازار با افت 2 میلیون تومانی به 115 میلیون تومان رسیده است. اپتیما مدل 2015 نیز با كاهش قیمت 2 میلیون تومانی، این روزها به قیمت 163 میلیون تومان به مشتریان عرضه می شود.

در این میان، روزنامه ی «دنیای اقتصاد» در گزارشی در خصوص تاثیر ركود بر بازار خودرو نوشت: با وجود آنكه بسیاری از فعالان بازار و نمایشگاه‌داران خودرو، از ركودی عمیق در این بازار خبر می‌دهند، اما خودروسازان با رد این موضوع روند موجود خرید و فروش را عادی توصیف می‌كنند.

این گزارش در ادامه به دلیل های بی میلی مردم به خرید خوردو طی ماه های اخیر اشاره كرد و نوشت: ركود در بازارحالا به محل اختلاف میان خودروسازان و نمایشگاه‌داران پایتخت تبدیل شده است؛ به‌طوری‌كه فعالان بازار برخلاف تولید‌كنندگان، بر این باورند كه مشتریان تمایلی به خرید و فروش خودرو ندارند.

به نوشته ی دنیای اقتصاد، فعالان خودرو عقیده دارند بازار خودرو در حالی وارد ركود فصلی شده كه شرایط انتظاری پس از انتشار «بیانیه لوزان» این بازار را غیرفعال كرده است. از سوی دیگر مشتریان هنوز با قیمت فعلی خودروها نیز كنار نیامده‌اند. دلایل فعالان نمایشگاهی در باب ركود بازار در حالی است كه تولید‌كنندگان نگاه دیگری به بازار خودرو دارند.

با وجود این، دنیای اقتصاد از تكذیب خبر ركود توسط تولیدكنندگان خبر داد و افزود: خودروسازان از خرید و فروش خودروها در نمایندگی‌ها می‌گویند و معتقدند كه به دلیل كم شدن حاشیه سود در بازار مشتریان ترجیح می‌دهند كه از نمایندگی خودروسازان به‌طور مستقیم خرید كنند. خودروسازان همچنین معتقدند كه عرضه خودرو با توجه به تقاضای بازار صورت می‌گیرد حال آنكه اگر تقاضایی نباشد عرضه توسط خودروسازان به‌صرفه نخواهد بود. در هر صورت بازار خودرو این روزها شرایط متفاوتی را تجربه می‌كند؛ چراكه «ركود» حاكم بر بازار به محل اختلاف خودروسازان و تولید‌كنندگان تبدیل شده است.

روزنامه ی «صبح اقتصاد» نیز در گزارش خود در این خصوص به ركود بازار و بی میلی مردم و در نتیجه افت قیمت تا سقف 6 و 8 میلیون در خودروهای داخلی و خارجی اشاره كرد. صبح اقتصاد در خصوص برخی از خودروهای داخلی كه قیمت آن ها كاهش محسوسی داشته نوشت: پژوپارس دوگانه سوز 200 هزار تومان، پژو پارس سال 400 هزار تومان، تندر 90 پانصد هزار تومان و رانا 200 هزار تومان كاهش قیمت داشته است.

البته این كاهش قیمت، متوجه همه ی نمونه های داخلی نبوده است. به گزارش صبح اقتصاد، خودروی وانت پیكان به این دلیل كه آخرین روزهای حضور خود در بازار را تجربه می كند(تولید این خودرو سال گذشته متوقف شد)، افزایش قیمتی معادل 600 هزار تومان داشته.

«جهان صنعت» نیز در گفتگو با «احمد نعمت‌بخش» دبیر انجمن خودروسازان، ركود خرید و فروش خودرو را بیشتر به بزرگنمایی و هیاهویی تشبیه كرد كه از سوی نمایشگاه‌داران و دلالان خرید و فروش خودرو دامن زده می‌شود.

به گزارش جهان صنعت، نعمت‌بخش در این خصوص گفت: سال گذشته صنعت خودروی كشور افزون بر 50 درصد افزایش تولید داشت و تمام تولیدات خود را نیز به بازار عرضه كرد به گونه‌ای كه تمام این محصولات به‌‌فروش رفته و در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

این گزارش همچنین از قول دبیر انجمن خودروسازان، شایبه ی ركود خرید و فروش خودرو در بازار را نزدیك شدن قیمت بازار و كارخانه به یكدیگر دانست و افزود: از زمانی كه تولید و عرضه خودرو افزایش پیدا كرد به طور طبیعی قیمت كارخانه و بازار به یكدیگر نزدیك شد و این موضوع حذف دلالی و واسطه از بازار را رقم زد به‌گونه‌ای كه دیگر برای كسی صرف نمی‌كند تا خودرو را از كارخانه بخرد و آن را در بازار آزاد بفروش برساند.***برخورد با خاطیان حوادث تبریز

باوجود گذشت چند روز از پایان لیگ برتر و اهدای جام قهرمانی به تیم سپاهان اصفهان، تلخی حادثه های تبریز و گمانه زنی در خصوص چرایی و چگونگی وقوع آن هنوز ادامه دارد. روزنامه ی «آفتاب یزد» امروز از دستور «حسن روحانی» رییس جمهوری برای برخورد جدی مدیریتی با مسببان این حادثه خبر داد. آفتاب یزد نوشت: رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت پس از گزارش وزیر ورزش وجوانان درباره رویداد ورزشگاه تبریز دستور داد: موضوع را مورد رسیدگی دقیق و جدی قرار دهید و درصورت ثبوت تخلف یا تقصیر ، برخورد جدی مدیریتی صورت پذیرد.

روزنامه ی «اعتماد» نیز امروز در گزارشی اختصاصی در صفحه ی ورزشی خود در این خصوص با عنوان «ورود دولت به جنجال هشت دقیقه» ضمن اشاره به ورود شخص رییس جمهوری و وزیر ورزش و جوانان به این ماجرا نوشت: محمود گودرزی نه تنها دستور داده است تا مسوولان مربوطه در سریع‌ترین زمان ممكن اقدامات لازم برای شفاف‌سازی پیرامون حوادث ورزشگاه یادگار امام(ره) را داشته باشند، بلكه تاكید كرده است كه گزارش كامل از حوادث روز آخر لیگ را به دولت ارایه خواهد داد. وزیر ورزش طی مذاكراتی كه با وزیر اطلاعات و وزیر كشور داشته است، مدیركل حراست وزارت ورزش و همچنین مدیران ورزش و جوانان استان آذربایجان را مامور كرده است كه به صورت ویژه پیگیری‌های لازم را برای روشن شدن دلیل حوادث جنجالی اخیر داشته باشند.

«كیهان» نیز با اشاره به ورود وزیر ورزش و جوانان به ماجرا از قول او نوشت: تیم ما در حال انجام كار است و بدیهی است كه به دنبال احقاق حق هستیم. اگر حقی از تیمی ضایع شده باشد، حتما این حق استیفا خواهد شد.

همچنین روزنامه ی «شرق» به بازتاب این حادثه در رسانه های خارجی پرداخت. به گزارش شرق، حادثه ی تبریز در رسانه هایی نظیر پایگاه آلمانی زبان «تی آنلاین»، پایگاه های معتبر ورزشی آمریكایی، خبرگزاری فرانسه (AFP)، پایگاه «دویچه وله»، «گاردین» و همچنین وب‌سایت رسمی رادیو و تلویزیون دولتی تركیه (TRT) بازتاب داشت.

شرق همچنین در گزارشی دیگر با اشاره به حاشیه های این اتفاق در مجلس و اعتراض شدید نمایندگان آذری زبان به آن، در گفتگو با «كمال‌الدین پیرمؤذن»، نماینده ی مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین نوشت: ما دو اعتراض داریم؛ اول اینكه تمام كارشناسان داوری هم گفتند كه حركت آقای آندو در حد كارت نبود و مهم‌تر، اتفاق ١٠ دقیقه پایانی است كه مسئولان به‌خاطر باورهای امنیتی‌شان كه سلیقه‌ای و فراقانونی بوده، آمدند و آن دروغ را گفتند.

به گزارش شرق به نقل از پیرموذن، مسوولان ورزشی استان برای اجتناب از هجوم تماشاگران مرتكب این اشتباه بزرگ شده اند.

در این میان، روزنامه ی «قانون» از احتمال كناره گیری تیم فوقبال تراكتورسازی از لیگ برتر خبر داد و از قول «احتشام حاجی پور» رییس شورای استان آذربایجان شرقی نوشت: بهتر است تراكتورسازی از لیگ برتر كناره‌گیری كند. دیگر بس است، نمی گذارند ما قهرمان شویم، خود من بعد از بازی داروی آرام بخش مصرف كردم، دیگر نمی‌خواهیم مردم به خاطر مسائل فوتبالی سكته كنند.

«كار به دولت و رئیس‌جمهوری كشید!» نیز عنوان گزارشی اختصاصی از روزنامه ی «شهروند» در این خصوص بود.***توكلی در دادگاه

ماجرای شكایت چند تن از مسوولان دولت گذشته از «احمد توكلی» نماینده ی اصولگرای مردم تهران و مدیر پایگاه خبری «الف»، امروز در روزنامه های كشور بازتاب یافت. «آرمان» در گزارشی با عنوان «از رفاقت تا شكایت» با اشاره به ورود اتهام هایی نظیر فعالیت علیه نظام، توهین به نمایندگان مجلس، توهین به رئیس‌جمهور وقت، توهین به قضات و رئیس قوه قضائیه و نشر مطالب خلاف واقع به توكلی از سوی مدیران دولت پیشین نوشت: پرونده‌های مطبوعاتی معمولا در سكوت برگزار می‌شوند اما این بار نمایندگان دوستدار توكلی همان طور كه وعده داده بودند آمدند تا احمد توكلی را همراهی كنند. یك نفر هم در میان جمع بود كه جلب توجه می‌كرد؛ صادق زیباكلام، استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب.

آرمان به نام هایی نظیر اسفندیار رحیم‌مشایی، محمدرضا رحیمی، علی‌اكبر جوانفكر، حمید بقایی، سعید مرتضوی، صالحی‌امیری، خرم‌آبادی رییس كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان كل كشور و همچنین دادستانی كشور به عنوان شاكیان توكلی اشاره كرد و در خصوص روند دادگاه نوشت: از حدود 54 پرونده علیه توكلی برای 37 مورد قرار منع‌تعقیب صادر شده و چند مورد هم در مرحله بازپرسی مفتوح است كه جلسه دوم رسیدگی به 9پرونده صبح دیروز برگزار شد.

آرمان در ادامه با ذكر اینكه برخی از این شاكیان از دوستان دیروز توكلی و اصولگرایان بودند نوشت: كسانی كه یك زمانی در دولت‌های نهم و دهم از حمایت امثال توكلی برخوردار بودند و حتی توكلی می‌گفت كه هنگام زیارت، احمدی‌نژاد را دعا می‌كند، حالا در برابر حامیان خود صف كشیده و مدعی بودند كه پایگاه خبری الف به مدیرمسئولی توكلی آنها را در طول سال‌های گذشته به انواع و اقسام دروغ‌ها متهم كرده است.

«خراسان» نیز با اشاره به ارایه ی توضیح های توكلی و صرف نظر برخی شاكیان نظیر مشایی و بقایی از شكایت خود، با اشاره به سخنان توكلی بعد از دادگاه در میان خبرنگاران نوشت: س از پایان دادگاه احمد توكلی در جمع خبرنگاران گفت: اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی خواهد ماند و مانند دمل های چركین سر باز می كند.خدا را شكر می كنم كه این دادگاه با حضور اعضای هیئت منصفه مطبوعات و هیئت قضایی برگزار شد و به نصف دفاعیات هم در این دادگاه توجه كردند، البته گفته های زیادی باقی مانده كه در جلسه سوم خرداد آنها را بازگو خواهم كرد.

به گزارش خراسان توكلی همچنین گفت: وی تصریح كرد: من فقط به عنوان نماینده مجلس به نظرات مردم احترام می گذارم. اگر می خواهیم كشور را اداره كنیم حتما باید آزادی را قدر بدانیم و آزادی مطبوعات را تقویت كنیم و اجازه دهیم رسانه ها حرف بیشتری بزنند و مسئولین در معرض اظهار نظر مردم قرار گیرند.توكلی گفت: جوانفكر من را به دادگاه عدل الهی سپرده است. مشایی و بقایی نیز به علت طولانی شدن زمان رسیدگی و اینكه گفتند امیدی نداریم، رضایت دادند.

روزنامه ی «رسالت» وابسته به جناح راست نیز در گزارش خود به برخی اظهارات توكلی اشاره كرد و از قول او نوشت: اگرمی‌خواهیم كشور را اداره كنیم حتما باید آزادی را قدربدانیم وآزادی مطبوعات را تقویت كنیم.

شكایت دادستانی از توكلی بیش از همه بدلیل انتشار كامنت های مردمی در پایگاه الف است. به گزارش رسالت، توكلی در این خصوص به خبرنگاران گفت: اگرمی‌خواهیم آزادی مردم را تأمین كنیم باید اجازه دهیم كه اظهارنظركنند، البته اظهارنظرها همیشه درست نیست، اما اگرآزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی می‌ماند وچون دمل‌های چركین سر بازمی‌كند.توكلی گفت: ازتمامی اتهامات تبرئه خواهم شد زیرا كارخلافی انجام نداده‌ام.***عزل بدلیل حمایت از مطهری

هنوز زمان زیادی از حادثه ی حمله به «علی مطهری» و حاشیه های بعد از آن نگذشته كه خبر عزل فرماندار شهر جهرم بدلیل حمایت از مطهری خبرساز شد. موضوعی كه امروز بازتاب گسترده یی در روزنامه های كشور داشت.

روزنامه ی قانون در گزارشی در این خصوص با عنوان «عزل یك سرپرست و حاشیه‌های آن» نوشت: اعتراض‌های مدنی در همه جای جهان با هدف تغییر در سیاست غلط صورت می‌گیرد و معترضان در راستای قانون آن‌قدر بر خواسته خود پافشاری می كنند تا موضوع مورد مناقشه به نتیجه برسد. ولی در ایران برخی اوقات این خواسته ها به هدف كه نمی رسد،بلكه نتیجه عكس می دهد.

قانون در ادامه با اشاره به اینكه حجت‌ا... رضایی سرپرست فرمانداری جهرم پس از آن‌كه در ماجرای حمله به علی مطهری در شیراز نقش سازنده‌ای ایفا كرد، با فشار برخی از نمایندگان مجلس بركنار شد نوشت: این خبر در حالی كمتر از چند ساعت تمام فضای رسانه ای ایران را در بر گرفت كه گویی نظام و در اصل دولت تمام سعی خود را گذاشته است تا یك سرپرست فرمانداری را عزل كند!این خبر استاندار فارس را كه به نوعی مسئول مستقیم حجت ا... رضایی محسوب می شود به واكنش برانگیخت و او با رد ادعاهای مطرح شده می‌گوید: حكم رضایی در تغییر و تحولات وزارت كشور و تغییر معاون سیاسی وزارت كشور تایید نشد و باید معاون سیاسی وزیر كشور پاسخ دهد.

قانون در بخشی از این گزارش به دست عوامل دولت پیشین در این عزل اشاره كرد و از قول فرماندار جهرم نوشت: مهم‌ترین وظیفه یك فرماندار، حفظ نظم و امنیت یك شهرستان است. سوال اینجاست كه چرا نماینده جهرم در آستانه انتخابات، با فرمانداری كه لوح تقدیر از مسئولان استان و رئیس جمهور و شورای امنیت كشور، برای پیگیری حادثه «چاقو زن سریالی» دریافت كرده است مخالفت می‌كند تا شخصی از مدیران احمدی‌نژاد منصوب و برگزار كننده انتخابات شود؟

روزنامه ی اعتماد نیز در گزارشی با عنوان «داستان بی‌پایان حمله به مطهری»، به حادثه ی شیراز اشاره كرد و نوشت: شاید روزی كه علی مطهری تصمیم گرفت برای سخنرانی به شیراز برود تصور هیچ كدام از اتفاقات این روزها را نمی‌كرد. ٧٠ روز پس از آن روز، اما هنوز هم كه هنوز است پس‌لرزه‌های آن نه تنها شیراز كه در شهرهای اطراف آن هم حس می‌شود. روز چهارشنبه گذشته فرماندار جهرم به علت كمكی كه در زمان حادثه به علی مطهری كرده است حكم بركناری خود را دریافت می‌كند. فرمانداری كه می‌گوید اصلاح‌طلب است دیروز جای خود را به یك فرماندار نزدیك به دولت قبل داد.

اعتماد همچنین در گفتگویی با فرماندار جهرم، با اشاره به اینكه او مدت ها بود تهدید می شد و زیر فشار قرار داشت از قول او نوشت: چند ماهی است كه چند نماینده استان فارس طی تذكراتی به وزیر كشور خواهان این می‌شدند كه فرمانداران منتسب به جریان فتنه كه ظاهرا منظورشان من بودم بركنار شوند.

روزنامه ی «مردم سالاری» نیز در گفتگو با رضایی از قول او نوشت: از جمله دلایل اصلی بركناری بنده، تن ندادن به خواسته نماینده جهرم در انتصاب گزینه ایشان به معاونت سیاسی امنیتی فرمانداری ویژه جهرم بود به شكلی كه قبل از اینكه بنده منصوب شوم، حكم معاون بنده را از استانداری فارس گرفتند. در جای دیگری ایشان با بخشداری كه دوبار حكمش از سوی استانداری به امضا می‌رسد مخالفت می‌كند و بعد از تماس نماینده با استاندار، حكم لغو می‌شود.

به گزارش مردم سالاری، فرماندار جهرم نقش نماینده ی فارس در عزل خود را صد درصدی عنوان كرد و افزود: صد درصد نماینده دخالت كرده است. وی از امضا‌كنندگان نامه تذكر به وزیر كشور مبنی بر اینكه مدیریت استان تعدادی از فرمانداران وابسته به فتنه را بركنار كند، بود و ایشان بنده را وابسته به فتنه می‌دانستند.

احتمال استیضاح «قالیباف» شهردار تهران بدلیل تخلف هتل اسپیناس2، كاهش فرصت های شغلی برای تحصیلكردگان، مشكل های بازار بورس و سرمایه و ورود كشتی نجات ایرانی به خلیج عدن از دیگر محورهای روزنامه های امروز بود.

* گروه پژوهش و تحلیل خبری

پژوهشم**442**2054