۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۵
کد خبر: 81612171
۰ نفر
سنگینی بار ندامتگاه ها بر دوش البرز نوپا

كرج - ایرنا - استقرار 4 ندامتگاه در استان نوپای البرز بارمضاعفی بر دوش استانی است كه تنها چهار سال از تشكیل آن می گذرد و خود با مشكلات فراوان زیرساختی مواجه است و بر این اساس مسوولان البرز بر ضرورت ساماندهی این موضوع در سریع ترین زمان تاكید دارند.

به گزارش ایرنا، استان البرز در سال 89 در حالی تشكیل شد كه پیشاپیش با مشكلات و مسایلی فرااستانی و ملی از جمله مجاورت با پایتخت، استقرار صنایع بزرگ و آلاینده، عبور شاهراه های پرتردد و مسایل زیرساختی مواجه بود كه این مشكلات فارغ از معضل حضور 4 ندامتگاه استانی و ملی در استان، بارسنگینی بر دوش البرز نوپا محسوب می شد.

هر كدام از این مشكلات كه بیشتر آنها مختص به استان نبوده و جنبه ملی دارد، به تنهایی می تواند مشكلات اساسی در روند پیشبرد امور ایجاد كند و ضرورت دارد مسایل مربوط به استان البرز نیز با توجه به این مشكلات بررسی شده و از لحاظ تخصیص اعتبارات و امكانات نیز مطابق با موضوعات منطقه ای و ملی كه به این استان تحمیل شده، اقدام شود.

امروز استان البرز به دلیل مجاورت با پایتخت، بخشی از بار مشكلات تهران را نیز در حوزه های مختلف بر دوش می كشد و میزبان 3 هزار و 500 واحد صنعتی است كه به گفته استاندار و دیگر مسوولان استان بیشتر نیروهای آن از افراد غیربومی جذب شده اند و این در حالی است كه استان البرز با مشكل بیكاری دست و پنجه نرم می كند.

میزبانی از ندامتگاه مسایلی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای مردم البرز ایجاد كرده است و خواسته امروز مردم و مسوولان استان كاهش بخشی از این بار به ویژه در حوزه ملی است. برخی از خانواده ها كه برای دیدار با زندانیان به این استان سفر می كنند با مشكلاتی نظیر سكونت و مسایل دیگر مواجه می شوند كه مسوولان استان با موضوع درگیر می شوند. از سویی استقرار دائمی برخی از خانواده های زندانیان كه از شهرهای دیگر می آیند نیز باعث شده روند افزایش جمعیت در این استان بالا باشد.

سید حمید طهایی استاندار البرز نیز با تاكید بر مشكلات ناشی از این موضوع و با بیان اینكه این استان نوپا به نوبه خود به دلیل شرایط ویژه دارای مشكلات فراوان است، گفت: 4 زندان باری مضاعف بردوش مدیران و مسوولان اجرایی استان است.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: البرز نوپا از حداقل امكانات مدیریتی برخوردار است و نیازهای كمی و كیفی بسیاری دارد كه امروز مساله زندان ها نیز مشكلات آن را مضاعف كرده است.

وی ادامه داد: اتفاقات و مسایلی كه در این زندان می افتد به نوعی شرایط استان را تحت شعاع قرار داده و مسوولان استان را درگیر می كند، درحالی كه مسوولیت آن با اداره كل زندان های كشور است، بنابراین باید تدابیر جدی در این زمینه اندیشیده شود.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه كرج نیز با تایید مشكلات موجود در این زمینه در البرز، با اشاره به وجود 4 زندان در استان و مسایل و مشكلات اجتماعی ناشی از آن، گفت: این موضوع حساسیت حوزه اجتماعی را دراین استان بیشتر كرده و تمام نیرو را از البرز گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی حسینی همدانی افزود: براساس منویات مقام معظم رهبری باید هرچه بیشتر به سمت بومی سازی پیش رفت در حالی كه این استان با مشكلات و مسایل خاص اجتماعی مواجه است.

وی ادامه داد: وجود چهار زندان كه دو زندان آن كشوری است و یكی از این دو زندان نیز در منطقه خاورمیانه مطرح است، توجه بیشتری را در حوزه اجتماعی می طلبد.

حسینی همدانی اضافه كرد: این زندان ها تمام نیروی استان را می گیرد و مسایل مرتبط با آن، سبب نابسامانی اجتماعی و اقتصادی نیز شده كه باید در اولویت كاری مدیركل دادگستری قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز گفت:استان نوپای البرز به تعبیرمقام معظم رهبری استانی ویژه در ابعاد قومیتی، فرهنگی و عقاید است كه مهاجرپذیری و نزدیكی به پایتخت مزید برعلت شده تا مشكلات آن روز به روز بیشتر شود. شرایط ویژه استان البرز فرصتی برای بزهكاران و طمع كاران شده و این مسایل از باب تذكر است.

افروز بهرامی مدیركل بهزیستی استان البرز با تاكید بر اینكه 80 درصد زندانیان كشور در ندامتگاه های این استان نگهداری می شوند، گفت:‌ این زندان ها زمینه را برای افزایش تعداد سكونتگاه های غیررسمی و افزایش آسیب های اجتماعی در البرز به وجود آورده اند.

وی، مهاجرت بی رویه، سرازیر شدن آسیب های اجتماعی تهران به سمت البرز و وجود مكان های خاص مانند باغات را از دیگر علل افزایش مشكلات اجتماعی دراستان البرز عنوان كرد.

بهرامی گفت: اعتیاد، طلاق و خشونت خانوادگی از آسیب های اجتماعی البرز به شمارمی رود به طوری كه البرز را در ردیف سه استان نخست كشور در بحث طلاق قرار داده است.

محمد جواد كولیوند نماینده مردم كرج درمجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوع افزایش جمعیت و درصد رشد بالای جمعیت این استان، گفت كه زیرساخت های كم البرز جوابگوی رشد بالای نزدیك به 3.7 درصدی جمعیت این استان نیست.

وی افزود: رشد متوسط جمعیت دركشور 1.2 درصد است، این درحالی است كه البرز از این رشد متوسط كشوری جلو افتاده و همین امر زمینه حاشیه نشینی در شهرهای اشتهارد، محمد شهر، گرمدره و بروز مشكلات دیگری را فراهم كرده است.

كولیوند در ادامه از اتخاذ تصمیماتی برای موضوع زندان های استان البرز خبر داد و گفت: زندان كچویی این استان باید به یك منطقه آموزشی تبدیل شود و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به جد پیگیر این موضوع هستند.

وی خاطرنشان كرد: استان البرز به واسطه شرایط ویژه جغرافیایی و جمعیتی مقصد جرم محسوب می شود و مبدا جرم نیست، باتوجه به اینكه كمربند امنیتی تهران هستیم، توسعه زیرساخت ها در آن ضروری است.

1535

سرخط اخبار استان‌ها