دولت اردن با پیشنهاد اسكان یا تابعیت دادن به پناهندگان  مخالفت كرد

تهران - ایرنا - دولت اردن به دلیل نگرانی از كشیده شدن بحران سوریه به این كشور، با پیشنهاد سازمان های حمایت كننده از پناهندگان سوری برای دادن اقامت، تابعیت و مجوز خرید ملك به آنها، مخالفت كرد .

به گزارش روزنامه اردنی العرب الیوم، محمد المومنی سخنگوی دولت اردن گفت: ما با هرگونه پیشنهاد درباره اسكان یا تابعیت دادن به پناهندگان مخالف هستیم .

وی با اشاره به درخواست سازمان های بین المللی و منطقه ای از اردن در باره آوارگان سوری، افزود: این امر به طور كلی منتفی است.

المومنی با پرداختن به طرح های سازمان ملل برای اسكان پناهندگان سوری در اردن گفت: ما هرگز اجازه اسكان به آنها نخواهیم داد و پناهندگان سوری دیر یا زود باید به كشورشان باز گردند و اردن برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران این كشور تلاش می كند تا پناهندگان به سوریه باز گردند.

سازمان ملل اخیرا طرح ساخت 30 هزار واحد مسكونی برای افراد كم درآمد در اردن را مطرح كرده است .

به گفته كمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، اردن از ابتدای بحران سوریه تاكنون بیش از 640 هزار سوری را در خاك خود اسكان داده است. این در حالی است كه مقامات اردنی شمار پناهندگان سوری را یك میلیون و400 هزار نفر اعلام كرده، زیرا 750 هزار سوری قبل از شروع بحران سوریه، در اردن اقامت داشتند كه به آنها پناهنده اقتصادی می گویند.

اردن به دلیل 378 كیلومتر مرز مشترك با سوریه در مقایسه با دیگر كشورهای همسایه این كشور، بیشترین میزان پناهندگان سوری را در خود جای داده است.

سوریه از مارس ( اسفند) 2011 تاكنون با بحران ورود تروریست های خارجی مواجه شده است.

خاورم** 1453**1651

سرخط اخبار جهان