۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۱
کد خبر: 81611259
۰ نفر
روشی جدید در درمان نابینایی ؛ هیدوژل و سلول های بنیادی

تهران-ایرنا- محققان كانادایی موفق به ابداع هیدروژلی شدند كه به سلول های بنیادی در درمان نابینایی و ترمیم آسیب های مغزی ناشی از سكته مغزی كمك می كند.

به گزارش ایرنا از هلث، دانشمندان تاكنون در پیوند ارگان هایی كه از سلول های بنیادی درست شده اند، موفق بوده اند اما تزریق مستقیم سلول های بنیادی برای درمان به اندازه زیادی با شكست روبرو شده است زیرا این سلول ها اغلب پس از تزریق در بدن ، می میرند.

اما در این مطالعه محققان دانشگاه تورنتو، سلول های بنیادی را با استفاده از یك هیدروژل به بدن موش های نابینا و موش هایی كه بر اثر سكته مغزی به آسیب های مغزی مبتلا شده بودند، تزریق كردند و متوجه شدند كه این سلول های بنیادی موجب بازگردانده شدن بینایی به چشم موش های نابینا و ترمیم آسیب های مغزی ناشی از سكته مغزی شدند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد كه درمان با سلول های بنیادی اثر بخش است.

این هیدروژل كه در دانشگاه تورنتو توسط پروفسور مولی شویچت ابداع شده از هیالورونان (hyaluronan) و متیل سلولز ساخته شده است.

هیالورونان ماده ای است كه سلول های بنیادی را زنده نگاه می دارد و متیل سلولز، نیز یك تركیب شیمیایی حلال را می سازد كه سلول های بنیادی را در كنار هم نگاه می دارد.

در اصل از این هیدروژل برای در كنار هم نگاه داشتن سلول های بنیادی در زمان تزریق به محل پیوند استفاده می شود؛ این كار به ترمیم و پذیرش ارگان های جدید توسط بدن كمك می كند.

اما این مطالعه یك گام جلوتر می رود و نشان می دهد كه هیدروژل ها كاری بیش از در كنار هم نگاه داشتن صرف سلول های بنیادی انجام می دهند و می تواند موجب ترغیب بقا و ادغام سلول های بنیادی نیز بشود.

این موضوع درمان مبتنی بر سلول های بنیادی را یك گام به حقیقت نزدیكتر می كند.

در این مطالعه محققان سلول های نورگیر (Photoreceptors) را كه از سلول های بنیادی درست شده اند با استفاده از این هیدروژل به چشمان موش های نابینا تزریق كردند.

محققان متوجه شدند، این سلول ها كه چشم از آنها برای تشخیص نور استفاده می كند موجب بازگرداندن حدود 15 درصد عملكرد مردمك ها شدند.

محققان همچنین سلول های بنیادی را با كمك این هیدروژل به مغز موش های مبتلا به سكته مغزی تزریق كردند و متوجه شدند كه این سلول ها با ترمیم آسیب های مغزی ناشی از سكته مغزی در موش ها، عملكرد حركتی آنها را بازیابی كردند.

محققان با توجه به موفقیت آمیز بودن این تزریق های سلولی در دو بخش مختلف سیستم عصبی، تصور می كنند كه استفاده از این هیدروژل در سایر بخش های بدن نیز موثر است.

این مطالعه در مجله Stem Cell Reports منتشر شده است.

علمی(6)**2038**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش