نگاه روزنامه های ایران به نشست كمپ دیوید

تهران-ایرنا- بیانیه ی نشست كمپ دیوید كه با رنگ و بوی دخالت بیشتر آمریكا در منطقه ی خلیج فارس منتشر شد، با واكنش تندی از سوی آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب روبه رو شد؛ موضوعی كه از جمله محورهای برجسته ی روزنامه های امروز بود.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز یكشنبه 27 اردیبهشت 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی كرده است.*** نگاه ها به نشست كمپ دیوید

گزارش روزنامه ی «آفتاب یزد» از نكات مثبت و منفی بیانیه ی كمپ دیوید با حضوركشورهای خلیج فارس و «باراك اوباما» رییس جمهوری آمریكا با عنوان «برندگان و بازندگان كمپ دیوید كدام اند؟» منتشر شد. آفتاب یزد در گزارش خود نوشت: نتیجه آنچه كه در كمپ دیوید رخ داد را می‌شود در بیانیه مشتركی كه با حضور این شش كشور صادر شد دید. بیانیه ای دو پهلو كه برای ایران می‌تواند هم نشانه های مثبت و هم منفی درخود داشته باشد.

به نوشته ی این روزنامه، نكته مثبت بیانیه كمپ دیوید آن است كه گویی كشورهای خلیج فارس ناچار شده اند كه تا حدی با بحث توافق هسته‌ای با ایران كنار بیایند؛ آن طور كه 'تمیم بن احمد' امیر قطر در ارتباط با این بیانیه در نشست خبری می‌گوید: همه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج‌فارس از توافق هسته‌ای با ایران، استقبال می‌كنند.بیانی كه بیش از هر چیز نشان از آن دارد كه گویی اوباما توانسته است موضع كشورهای عربی خلیج فارس را تا حد قابل توجهی نرمتر كند. اما این همه آنچه كه در بیانیه كمپ دیوید مطرح شده نیست. بلكه این بیانیه روهای نه چندان خوش هم به ایران نشان داده است. چرا كه در آن بار دیگر ایران متهم به برهم زدن ثبات منطقه شده است.

«فروش میلیاردی توافق هسته‌ای به عرب‌ها» هم عنوان گزارش روزنامه ی «جوان» از نشست كمپ دیوید بود. بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور امریكا برخی اعضای شورای همكاری خلیج فارس را در كمپ دیوید گردهم آورد و به آنها وعده ایجاد یك سیستم دفاع ضد موشكی مشترك برای مقابله با آن چیزی كه تهدید ایران می‌خوانند، داد. اوباما با این كار چارچوب‌های فروش تسلیحاتی چند میلیاردی به عرب‌ها را پایه‌گذاری كرد، آن هم به صرف این وعده كه استفاده از نیروی نظامی را هم برای دفاع از عرب‌ها مد نظر خواهد داشت.

به گزارش جوان، همه اینها بخشی از همان چیزی است كه برخی آن را به كارگیری مجدد دكترین نیكسون به دست اوباما می‌نامند كه مبتنی بر افزایش تعهدات كشورهای عرب خلیج فارس است.

«كمپ‌دیوید، اوباما و نمایش اسب» به قلم «حسین دهشیار» استاد دانشگاه، عنوان یادداشت منتشر شده در روزنامه ی «فرهیختگان» بود. به اعتقاد نویسنده این یادداشت، كشورهای منطقه و بالاخص عربستان سعودی در كثیری از شرایط در سال‌های اخیر سیاست‌های مستقل از آمریكا را درپیش گرفتند كه محققا مذاكرات عبدالفتاح السیسی با ولادیمیر پوتین و معامله تسلیحاتی با روسیه، سیاست‌های مماشات‌گرایانه تركیه درباره عملكرد داعش در مرزهای تركیه و عراق و یكه‌تازی عربستان سعودی در بحران یمن را باید نمونه‌های برجسته پشت سر گذاشتن آمریكا ذكر كرد. اجلاس كمپ‌دیوید از یك‌سو نشان داد كه متحدین عرب آمریكا باراك اوباما را بیش از این ناتوان می‌یابند كه نادیده انگاشتن دعوت او را خطرساز بیابند و از سوی دیگر ضعف رهبری منطقه‌ای آمریكا را فرصت مناسبی یافته‌اند تا تمایز شفاف‌تری میان منافع خود و آمریكا قائل شوند و سیاست‌های مستقلانه را مطلوب بیابند. بنابراین تعجب‌برانگیز نیست كه حضور در نمایش اسب پراهمیت‌تر از حضور در اجلاس كمپ‌دیوید محسوب شود.

در همین راستا، رهبر انقلاب در خجسته سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص)، در دیدار با جمعی از مسوولان و كارگزاران نظام، سفرای كشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم بر ادعاهای دروغین آمریكا درخصوص امنیت منطقه خلیج فارس تاكید كردند؛ كه در روزنامه های امروز بازتاب گسترده یی داشت.

روزنامه ی «ایران» در گزارشی با عنوان «ایران مقابل تروریسم و حامی مظلومان است» مهمترین محورهای سخنان مقام معظم رهبری را این گونه آورد: اگر منطقه خلیج فارس امن باشد، همه كشورهای منطقه از این امنیت بهره‌مند خواهند شد، اما اگر خلیج فارس ناامن شود، برای همه كشورهای منطقه ناامن خواهد بود/ امریكایی‌ها از رژیم جعلی صهیونیستی كه فلسطینی‌ها را در غزه و ساحل غربی مورد فشار قرار داده است، حمایت می‌كنند اما در شعارهایشان به دروغ مدعی مبارزه با تروریسم هستند/ امروز یمن به صحنه كشتار كودكان و زنان بی‌گناه تبدیل شده است كه عامل آن كشورهای به ظاهر مسلمان هستند اما طراح و عامل اصلی آن، امریكا است/ ملت ایران با تروریسمی كه با پول و حمایت امریكا در داخل كشور سربلند كرده بود، قاطعانه مقابله كرد/ ما با تروریسم مخالف هستیم و با آن مبارزه و از هر مظلومی نیز حمایت خواهیم كرد/ ملت ایران با همه كسانی كه در عراق، سوریه، لبنان و سرزمین‌های اشغالی در مقابل خطرناك‌ترین تروریست‌ها و صهیونیست‌های تروریست ایستاده‌اند، همكاری خواهد كرد.

روزنامه ی «ابتكار» هشدار رهبر انقلاب مبنی بر این كه «خلیج فارس ناامن برای همه ناامن خواهد بود» را عنوان نخست قرار داد و به نقل از ایشان نوشت: امنیت خلیج فارس مربوط به كشورهای این منطقه است كه دارای منافع مشترك هستند و نه آمریكا. بنابراین امنیت منطقه خلیج فارس باید به وسیله كشورهای همین منطقه تامین شود. اگر منطقه خلیج فارس امن باشد، همه كشورهای منطقه از این امنیت بهر ه مند خواهند شد اما اگر خلیج فارس ناامن شود، برای همه كشورهای منطقه ناامن خواهد بود.***قهرمانی در اصفهان، شادی در تبریز!

فصل چهاردهم لیگ برتر فوتبال با قهرمانی سپاهان به پایان رسید اما این پایان به واسطه ی یك دروغ، با جنجال ها، حاشیه ها و اشك های بسیاری همراه بود؛ موضوعی كه روزنامه های امروز از آن به عنوان جمعه ی تلخ فوتبال ایران نام بردند.

روزنامه ی «اعتماد» در گزارشی با عنوان « معمای آن هشت دقیقه» به سراغ پاسخ این سوال كه تبریز چگونه از جشن قهرمانی به اندوه از دست دادن جام پرتاب شد؟ رفت و نوشت: همه‌چیز از یك شایعه بزرگ شروع شد؛ شایعه‌ای كه به گفته علیرضا منصوریان، هشت دقیقه كثیف تاریخ فوتبال ایران را رقم زد.

به نوشته ی اعتماد، در دقایق پایانی فینال لیگ، به بازیكنان و اعضای كادر فنی تراكتورسازی گفته شد بازی سپاهان مقابل سایپا با نتیجه مساوی به پایان رسیده است و تراكتوری‌ها با همان نتیجه مساوی ٣-٣ هم قهرمان لیگ برتر هستند، آن هم در شرایطی كه واقعیت غیر از این بود. سپاهان با دو گل سایپا را شكست داد و با توجه به نتیجه بازی نفت تهران و تراكتورسازی عملا فاتح چهاردهمین دوره از مسابقات لیگ برتر (جام خلیج فارس) شده بود و امروز آنهایی كه مناسبات جمعه تلخ فوتبال ایران را با خود مرور كنند تنها به یك نتیجه تاسف‌بار می‌رسند؛ «فاجعه».

«فوتبال سیاسی و معمای تبریز» هم عنوان روزنامه ی «تعادل» بود كه در این گزارش به بازتاب این واقعه در رسانه ها پرداخت و نوشت: خبرگزاری فارس، بلافاصله پس از پایان بازی «تراكتور» و «نفت» نوشت «شایعه در ورزشگاه تبریز، باعث شادی اشتباهی تراكتوری‌ها شده؛ شایعه‌یی كه وقتی لو رفت، درگیری و خسارت‌های سنگینی در ورزشگاه به‌جا گذاشت.» ازسوی دیگر، ایسنا نوشت «بلندگوی ورزشگاه خبر قهرمانی تراكتور را اعلام كرده است و...» حتی این مساله از دید برخی سایت‌ها نظیر «انتخاب» به سفر آتی رییس‌جمهوری به تبریز ارتباط داده شده است. اما در میان تمام این اخبار و تحلیل‌های متفاوت و در برخی موارد متضاد، نكته قابل‌توجه اینكه هیچ مقام مسوولی توضیح قانع‌كننده‌یی را برای روشن كردن ابعاد پنهان ماجرا ارایه نمی‌كند.

در این پیوند، روزنامه ی «آرمان» از دریچه ی دیگری به تحلیل «معمای جمعه تبریز» پرداخت و نوشت: روز جمعه برخی در فضای مجازی با سوءاستفاده از فضای ورزشی و بازی فوتبال خواستند اتفاقات بازی تراكتورسازی و نفت تهران را بهانه‌ای كنند تا مسیر هموار سفر روحانی به تبریز را ناهموار كنند. این تندروها اطلاعات غلط را در سایت‌های خودشان منتشر می‌كردند اما تماشاگران تبریزی به این اقدام كودكانه خندیدند و خود را برای استقبال از رئیس‌جمهور آماده كردند تا بار دیگر تیر تندروی به سنگ میانه‌روی بخورد. كسانی كه از احساسات پاك جوانان برای رسیدن به اهداف سیاسی خود سوءاستفاده می‌كنند بدانند كه جوانان تبریزی مسائل ورزشی به‌ویژه بازی روز جمعه تراكتورسازی و نفت را با مسائل كلان كشور و استان خود مخلوط نخواهند كرد و آنها اگر انتقاد و اعتراضی دارند از راه قانون آن را پیگیری خواهند كرد.

سرمقاله ی روزنامه ی آفتاب یزد هم «اگر بخواهند می شود» نوشته ی «سید علیرضا كریمی» بود كه نگارنده به این نكته مهم كه قبح دروغ و دروغگویی در جامعه ما ریخته شده تا آن جا كه با یك دروغ ساده 70 هزار نفر گمراه شده و آنان را به ناكجاآباد می برد، تاكید كرد و نوشت: یقینا تا چند ماه دیگر بسیاری فراموش خواهند نمود كه یك دروغ صرفنظر از آنكه برنامه ریزی شده بود یا خیر چگونه یك تیم ورزشی را از قهرمانی دور ساخت اما باید در انتظار وقایع مختلف دیگری بود. چه بسا طی ماه های آینده یك دروغ دیگر مطرح و فاجعه ای عظیم رخ دهد!

به اعتقاد كریمی، یك جایی باید مقابل این جریان «دروغ» ایستاد و به راحتی از كنار آن رد نشد. به نظر می رسد برای آغاز یك اقدام اساسی در این خصوص می‌توان از مسئولان شروع كرد. از آنجا كه مردم آیینه مسئولان خود هستند مطمئنا این حركت می‌تواند مثمرثمر باشد. مردم اگر بدانند و قانع شوند كه حاكمان شان صدیق هستند آنان نیز سعی می كنند در رفتار خود تجدید نظر نمایند.این موضوع فرمول پیچیده ای ندارد و به راحتی قابل دسترس است.اگر بخواهند می شود!***خانه تكانی دولت

روزنامه های امروز با استناد به سخنان «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت مبنی بر این كه «طبیعی است كه رییس جمهوری در مقام ارزیابی عملكرد و برای تقویت كابینه خود، تغییراتی اعمال كند» از احتمال خانه تكانی دولت خبر دادند.

روزنامه ی «سیاست روز» در گزارشی با عنوان «زنگ تغییرات در پاستور برای كه به صدا در می‌آید» به سراغ این خبر رفت و نوشت: با نزدیك شدن به 22 خرداد سالگرد به قدرت رسیدن حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور، به نظر می‌رسد زنگ تغییرات نیز در پاستور زده خواهد شد و مردم در سطوح مختلف دولت شاهد حضور چهره‌های جدیدی خواهند بود.

سیاست روز در ادامه به حوزه های آسیب پذیر و نیازمند به تغییر اشاره كرد و نوشت: به نظر می‌رسد اگر دولت خود را ملزم به پوست‌اندازی می‌بیند لازم است تا بازیكنان ضعیف را كنار بگذارد. مردم از كارهای انجام شده در سه حوزه مسكن، اشتغال و صنعت احساس رضایتی ندارند و به نظر می‌رسد احتمال تغییرات سه حوزه زیاد باشد و ربیعی، نعمت‌زاده و آخوندی نامزدهای محتمل خداحافظی از دولت به شمار می‌روند و در نهایت جابجایی حداكثر 3تن از وزرا، بعنوان كلیدی برای باز شدن دروازه‌های رضایت مردمی از عملكرد دولت یازدهم باشد. همچنین دوكارته‌های دولت از جمله طیب‌نیا وزیر اقتصاد، فانی وزیر آموزش و پروش و... نیز در معرض تغییرات قرار دارند.

در این پیوند، روزنامه ی اعتماد هم با عنوان قرار دادن «نامزدهای پیاده‌شدن از قطار روحانی» نوشت: این سخنان نوبخت پس از موضع‌‌گیری‌های حسن روحانی، سخنان معاون اول او و اظهارات اخیر حسا‌م‌الدین آشنا احتمال تغییرات را تقویت می‌كند. همزمان بر اساس اخباری كه اعتماد از آن اطلاع پیدا كرده است، بحث‌هایی تقریبا جدی برای جابه‌جایی دو وزیر و یك معاون رییس‌جمهور در جریان است.

به نوشته ی اعتماد، هرچه هست حالا دو نكته مهم در مورد این اظهارات وجود دارد؛ اول اینكه زمان این تغییرات چه وقت است و دوم اینكه كدام یك از وزرا باید با صندلی خود خداحافظی كنند. این همه در شرایطی است كه خیلی‌ها هم در انتظار جابه‌جا شدن مدیران بر‌جای‌مانده از دولت قبل هستند؛ مدیرانی كه شاید جابه‌جایی آن به بعد از تغییرات عمده‌تر در بدنه دولت و تیم استانداران حسن روحانی موكول شود. احتمالی كه با سخنان روز جمعه محمدباقر نوبخت چند قدمی بیشتر به واقعیت نزدیك شده است.

روزنامه ی آرمان هم با عنوان نخست قرار دادن « تغییر‌در‌پاستور حتمی‌است» از علت این تغییرها گفت و نوشت: تغییر در تركیب كابینه نه برای زیر سوال بردن عملكرد نزدیك به دو ساله دولت است بلكه امید به تحقق وعده‌های باقی‌مانده دكتر حسن روحانی در ابتدای آغاز حضور در پاستور باید تعبیر شود. دلسوزان دولت بر این اعتقاد هستند كه حضور افكار جدید برای تنوع‌بخشی و ارائه پیشنهادات جدید منافی با متخصص و كاردان بودن افرادی نیست كه در ابتدا از سوی روحانی معرفی شدند.

آرمان در ادامه، از نارضایتی مخالفان به این تغییرها و دلیل این نارضایتی یاد كرد و نوشت: دلیل مخالفت با تغییر كابینه تلاش برای ناكارآمد جلوه‌دادن عملكرد پاستورنشینان است به نحوی كه مخالفان تغییر می‌خواهند در برنامه‌ها و عملكردهای دولت تغییری حاصل نشود كه در نتیجه دولت از تحقق وعده‌های خود باز بماند تا بتوانند در مرحله نخست برای انتخابات مجلس لیست حامیان دولت را تضعیف كرده و در مرحله بعد كه سال 96 است از محبوبیت روحانی بكاهند و از همه مهم‌تر اینكه بخشی از مخالفان تغییر منتسب به دولت قبل هستند و هر ضعف در دولت یازدهم سبب توجیه اشتباهات دولت دهم برای آنها خواهد شد اما مشخص است كه روحانی تصمیم خود را برای تغییر در كابینه گرفته و بر آن تاكید دارد.«صادق زیباكلام» استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در یادداشتی با عنوان «روحانی و اصلاح كابینه» كه در همین روزنامه منتشر شد، نوشت: ایرادی وارد نیست كسی در زمان آقای احمدی‌نژاد سمت گرفته، اكنون نیز در پست خود ابقا شود اما ابقا بر پست باید مشروط بر این‌ باشد كه شخص توان اجرایی داشته باشد. این موارد باعث شده كه برخی فعالان اصلاح‌طلب و ستادهای آقای روحانی خواهان تغییر رویكرد وزارت كشور باشند.آقای روحانی باید دقت كند اگر می‌خواهد دو سال آینده بدون مشكل رأی اكثریت مردم را به دست آورد از وزرای كارآمدی استفاده كند كه بتوانند رضایت فعالان سیاسی و بدنه‌ اجتماعی حامی دولت را كسب كنند.*** زنگ پایان نمایشگاه یارمهربان به صدا درآمد

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران دیروز با معرفی برگزیدگان به كار خود پایان داد؛ موضوعی كه صفحه ی فرهنگی روزنامه های امروز را به خود اختصاص داد.

روزنامه ی «اطلاعات» در این باره نوشت: در این مراسم كه عصر 26 اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران برگزار شد علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمدباقر قالیباف (شهردار تهران) و سیدعباس صالحی (معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و رییس بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران) سخنرانی كردند.

به گزارش اطلاعات، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبت‌هایش به بحث تاثیر فروش نمایشگاه كتاب در صنعت نشر اشاره كرد و گفت: براساس آخرین آماری كه تا این لحظه به من رسیده است، با تراكنش‌های بانك صادرات 66 میلیارد و 400هزار تومان از طریق دستگاه‌های كارت‌خوان خرید شده است. این در حالی است كه در سال گذشته كل تراكنش مالی 46 میلیارد تومان بوده است. به طور كلی می‌توان گفت با در نظر گرفتن تورم 15 درصدی، افزایش فروش 50 درصدی در كتاب‌ها داشتیم و اقتصاد نمایشگاه رو به جلو بوده است.

بنابر این گزارش،‌ محمد باقر قالیباف هم با اشاره به چالش‌های نشر و فرهنگ كتاب‌خوانی گفت: كاهش سرانه مطالعه و برخی اوقات عدم شناخت رفتار مطالعه بین مردم، مخصوصاً برای حیطه كودكان و نوجوانان، ما را دچار چالش كرده است. برای شناخت رفتار باید آن را درونی‌سازی كنیم كه آن نیز بستگی به خانواده‌ها و سیاست‌گذاران كلان كشور دارد.

اطلاعات در ادامه ی گزارش خود به برگزیدگان بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران اشاره كرد و نوشت: انتشارات فاتحان و شركت تعاونی ناشران گیلان در بخش ناشران داخلی حوزه بزرگسال، انتشارات دیباگران تهران در بخش ناشران دانشگاهی و انتشارات خوش خوان در بخش ناشران آموزشی به عنوان غرفه های برتر شناخته شدند. در بخش كودك و نوجوان، انتشارات خانه ادبیات و جمال، در بخش ناشران الكترونیك فروشگاه الكترونیكی طاقچه و در بخش ناشران بین الملل انتشارات آوند دانش درحوزه لاتین و انتشارات ویژه نشر در حوزه عرب به عنوان غرفه های برتر معرفی شدند. انتشارات پیام مشرق نیز به عنوان غرفه برتر حجاب توسط ستاد امر به معروف و نهی از منكر مستقر در نمایشگاه كتاب امسال انتخاب و معرفی شد.

روزنامه ی «مردم سالاری» هم با عكسی از نمایشگاه كتاب و گزارشی با عنوان «جنتی: نمایشگاه بیست‌وهشتم سه میلیون بازدید كننده داشت» به سراغ بازتاب خبر به پایان رسیدن این نمایشگاه و فرایندهای چند روزه ی آن از زبان «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت و نوشت: یك دوره دیگر از نمایشگاه بین‌المللی كتاب گذشت. این نمایشگاه نیز مانند چند سال اخیر در مصلی تهران برگزار شد كه همین مساله با انتقاداتی روبه رو بود. جنتی در خصوص تمهیداتی كه برای هر چه بهتر برگزار كردن نمایشگاه كتاب تهران در سال آینده اندیشیده خواهد شد، گفت «عمده مشكل ما این است كه غرفه‌های ما در فضای مناسبی نیستند و این جا هم برای نمایشگاه كتاب مناسب نیست. در عین حال جایگزینی هم برای این كار دیده نشده است. اگر شبستان‌هایی كه در حال ساخت است، تكمیل شود و به صورت آبرومندی دربیاید كه ما بتوانیم غرفه‌ها را گسترش دهیم و فضاهای بیشتری را در اختیار ناشران قرار دهیم، كمك بسیار بزرگی به حوزه نشر است.»

به نوشته ی مردم سالاری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌درباره كیفیت برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران هم گفت: هر سال كه تجربه بیشتری پیدا می‌كنیم، سعی می‌كنیم نمایشگاه را تقویت كنیم تا نمایشگاه بیشتر مورد استقبال قرار گیرد. بر اساس برآورد دقیقی كه به صورت سرشماری به دست آوردیم، نزدیك به 3 میلیون نفر ظرف 10 روز از نمایشگاه بازدید كردند و آنهایی كه از طریق كارت‌های الكترونیك خرید می‌كردند، بیش از 40 میلیارد تومان خرید كردند.

*گروه پژوهش و تحلیل خبری

پژوهشم**9294**2054