۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۱۷
کد خبر: 81610903
۰ نفر
ثبت نام مدارس شاهد اینترنتی می شود

تهران - ایرنا - مدیر كل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: ثبت نام دانش آموزان پایه های اول ابتدایی و هفتم متوسطه اول مدارس شاهد برای سال تحصیلی 95- 94 اینترنتی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، محمدحسین كفراشی روز یكشنبه در نشست خبری اظهار داشت: دانش آموزان فرزند شهید، جانباز، ایثارگر، آزاده و رزمنده می توانند با ورود به پایگاه اینترنتی saja.medu.ir با وارد كردن مشخصات خود برای تحصیل در مدارس شاهد ثبت نام كنند.

وی ادامه داد: ثبت نام پایه هفتم (متوسطه اول) از اول تا پانزدهم خردادماه همزمان با ثبت نام مدارس سراسر كشور انجام می شود و نتیجه نهایی پذیرش دانش آموزان نیمه دوم خرداد اعلام می شود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی نیز از اول تا پانزدهم تیرماه انجام و نتایج پذیرش نیمه دوم تیرماه اعلام می شود، یادآورشد: از آنجا كه امسال پایه اول متوسطه دوم نداریم ظرفیت پذیرش برای پایه های اول ابتدایی و اول متوسطه اول بین 60 تا 65 هزار نفر است.

كفراشی توضیح داد: سال گذشته 28 هزار نفر در پایه اول ابتدایی، 38 هزار نفر در پایه هفتم متوسطه اول و 37 هزار نفر نیز در پایه اول متوسطه دوم در مدارس شاهد مشغول به تحصیل شدند كه امسال این آمار با توجه به اینكه پایه اول متوسطه دوم وجود ندارد، كاهش می یابد.

كفراشی اضافه كرد:‌ ثبت نام دانش آموزان از این طریق موجب می شود ثبت نام در كوتاه ترین زمان صورت گرفته و اطلاعات كاملی از دانش آموزان خانواده، شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان به دست آید.

وی ادامه داد: همچنین با این روش نظارت بیشتری بر فرآیند مدارس شاهد صورت می گیرد و از مراجعه حضوری والدین به مدارس كه باعث اختلال در كار مدیریت مدرسه می شود، جلوگیری خواهد شد.

مدیر كل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه تلاش بر این است كه تراكم دانش آموزان در مدارس شاهد كاهش یافته و در هر كلاس از 28 نفر فراتر نرود، افزود: در صورتی كه مدارس ظرفیت خالی داشته باشند می توانند از سایر افراد از جمله فرزندان فرهنگیان نیز ثبت نام به عمل آورند.

كفراشی یادآورشد: اكنون در استان ها فارس، زنجان و خراسان جنوبی به صورت آزمایشی ثبت نام اینترنتی در حال انجام است و تحصیل دانش آموزان فرزندان شاهد و فرزندان جانبازان بالای 70 درصد در مدارس شاهد رایگان است.

وی اضافه كرد: همچنین تحصیل در این مدارس برای فرزندان جانبازان 25 تا 50 درصد با تخفیف 40 درصدی و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد با تخفیف 20 درصدی امكان پذیر است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: بخشی از هزینه مدارس شاهد بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تامین می شود و بخش دیگر در قالب كمك سرانه خواهد بود كه این رقم برای دوره ابتدایی از 399 تا 480 هزار تومان، متوسطه اول 350 تا 550 هزار تومان و متوسطه دوم از 430 تا 700 هزار تومان تعیین شده است.

كفراشی اظهار داشت: سال گذشته 389 هزار دانش آموز در یك هزار و 355 مدرسه شاهد اشتغال به تحصیل داشته اند كه از این تعداد 189 هزار نفر جزو جامعه هدف (فرزندان شهدا، جانیازان، ایثارگران، آزادگان و رزمندگان) و 193 هزار نفر نیز خارج از جامعه هدف بوده اند.

وی اضافه كرد: همچنین حدود 27 هزار دانش آموز در قالب طرح پراكنده شاهد مشغول به تحصیل هستند كه این افراد از آنجا كه در برخی مناطق مدارس شاهد وجود ندارد در دیگر مدارس تحصیل كرده و هفته ای دو ساعت خدمات مشاوره و فوق برنامه دریافت می كنند.

فراهنگ ** 1883**1601**