۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۹:۰۲
کد خبر: 81610470
۰ نفر
دانلود زير ذره بين

تهران- ايرنا-روزنامه آرمان در صفحه اجتماعي نوشت:«فيلترينگ» واژه‌اي كه اين روزها بيش از گذشته آن را مي‌شنويم. اجراي سيستم فيلترينگ در ايران كه تقريباً عمر 13 ساله‌اي دارد تا قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم همچون آتش زير خاكستر بود و در واقع اكثر كاربران به جاي انتقاد، با استفاده از نرم‌‌‌افزارهاي فيلترشكن مشغول دورزدن سيستم فيلترينگ بودند.

اين گزارش كه در روز يكشنبه بيست و هفتم ارديبهشت 1394 خورشيدي به قلم صبا السادات حسيني انتشار يافته، مي افزايد: مسئولان پليس اعلام كردند سايت‌هاي اينترنتي دانلود فيلم زير ذره‌بين هستند و قرار است به شكلي جدي‌تر با اين فعاليت غيرقانوني برخورد شود. اين خبر را روز گذشته رئيس پليس پايتخت اعلام كرده است. با وجود اين، همواره شاهد اجراي طرح‌هايي براي مقابله با توزيع فيلم‌هايي كه مي‌توان آنها را از طريق اينترنت به دست آورد، بوده‌ايم. اين برخورد‌ها اغلب مربوط به توزيع‌كنندگان خرد اين محصولات بوده است اما اكنون مسئولان پليس مي‌گويند قرار است با سرشاخه‌ها مقابله كنند. هرچند در حال حاضر هم اين دورزدن‌ها ادامه دارد اما حالا تقريباً يك‌سالي است كه سياست‌هاي دولت يازدهم باعث شده مخالفان و موافقان اجراي اين سيستم‌ رودرروي هم قرار بگيرند و درباره بايدها و نبايدهاي تغيير در نحوه اجراي آن لب به سخن بگشايند. درحال حاضر هيچ‌كس مخالف اجراي فيلترينگ در اينترنت نيست چرا كه در تمام كشورهاي دنيا فيلتر روي برخي سايت‌ها و سرويس‌هاي اينترنتي صورت مي‌گيرد. آنچه باعث شده اين روزها مخالفان و موافقان فيلترينگ اينترنت بيش از گذشته رودرروي يكديگر قرار بگيرند نحوه اجراي اين سيستم است.

انواع فيلترينگ

كاربران اينترنت با دو نوع فيلترينگ روبه‌رو هستند. فيلترينگي كه به دنبال تحريم‌هاي بين‌المللي ايجاد شده و مانع دسترسي ايرانيان به خدمات سرويس‌دهندگان خارجي نظير گوگل، ياهو و... مي‌شود و فيلترينگي كه در داخل براي جلوگيري از دسترسي كاربران به سايت‌هاي مغاير با قوانين و سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران وضع شده است. رفع فيلترينگ نوع اول خارج از كنترل و وابسته به تصميم دولت‌هاي ديگر است. اما داستان رفع فيلترينگ نوع دوم كاملاً متفاوت است. يعني نمي‌توان انتظار به رفع كامل آن داشت چرا كه اين نوع فيلترينگ در همه كشورها بسته به سياست‌هاي مدون شده اجرا مي‌شود.

سايت‌هاي اينترنتي دانلود فيلم زير ذره‌بين پليس

نياز ضروري افراد و به‌ويژه نسل جوان به دريافت محصولات فرهنگي و تماشاي آثار فرهنگي كه شايد خيلي از آنها مشكل اخلاقي نداشته و حتي آموزنده هم باشد در كنار محدوديت‌ها و ضعف‌هاي دولتي عرضه اين آثار، باعث پيدايش شبكه قاچاق زيرزميني شده است كه حتي محصولات داخلي را هم درگير خود كرده و با عرضه رايگان آنها سبب ورشكستگي و ضرر مالي هنگفت سازندگان محصولات فرهنگي داخل كشور شده است. درحالي كه ما شاهد فروش لوح‌هاي فشرده يا به‌اصطلاح سي‌دي محصولات خارجي از سوي دستفروشان هستيم، برخي از فروشگاه‌هاي صوتي و تصويري نيز اين محصولات را براي مشتريان خاص خود عرضه مي‌كنند. يك حساب سرانگشتي نشان مي‌دهد كه بازار فروش لوح‌هاي فشرده در ايران گردش مالي ميلياردي دارد. بر فرض اينكه در شهري مانند تهران روزانه پنج هزار سي‌دي غيرمجاز فروخته شود، اگر قيمت پايه هر سي‌دي را دوهزار تومان بدانيم، تنها روزانه 10 ميليون تومان در اين زمينه رد و بدل مي‌شود. در ماه اين رقم 300 ميليون و در سال به بيش از سه ميليارد تومان مي‌رسد. هفته گذشته بود كه پليس پايتخت طرح برخورد با فروشندگان فيلم‌ها و محصولات فرهنگي غيرمجاز، قاچاق و مستهجن را به مرحله اجرا درآورده و بيش از يك ميليون و 300 لوح فشرده را امحا كرد. با اين وجود رئيس پليس پايتخت ضمن اعلام خبر تداوم اجراي چنين طرح‌هايي، مي‌گويد پليس با سايت‌هايي كه اقدام به بارگذاري محصولات فرهنگي و فيلم‌هاي غيرمجاز و قاچاق در فضاي خود كرده‌اند نيز برخورد خواهد كرد. حسين ساجدي‌نيا با بيان اينكه يكسري از افراد نيز اقدام به تبليغ محصولات غيرمجاز خود در سايت‌ها كرده‌اند، خاطرنشان كرد: پليس فتا و پليس اطلاعات فضاي مجازي را رصد مي‌كنند. ايسنا نوشت؛ رئيس پليس پايتخت با تاكيد بر اينكه ما با كساني كه اقدام به فعاليت‌هاي غيرقانوني در بحث تهيه، توزيع و فروش محصولات فرهنگي به شكل قاچاق و نيز توزيع فيلم‌هاي مستهجن كنند برخورد خواهيم كرد، افزود: همچنين آن دسته از اصنافي كه اقدام به توزيع فيلم‌هاي غيرمجاز كنند با همكاري اصناف شناسايي شده و با آنان برخورد مي‌شود. بنابراين طرح‌ها مربوط به دستفروشان خيابان نخواهد بود.

كنترل فيزيكي وسايل ارتباط جمعي ممكن نيست

دريافت اطلاعات در عصري كه عصر بمباران اطلاعاتي لقب گرفته است از مجراهايي نظير اينترنت و شبكه‌هاي كامپيوتري سبب شده است همه افراد بتوانند به همه اطلاعات دسترسي داشته باشند. اطلاعاتي كه شايد چندان مناسب سن همه نباشد. به همين دليل حتي در كشورهاي ديگر هم براي عرضه محصولات فرهنگي محدوديت‌هاي سني لحاظ شده است كه از طريق پخش اين برنامه‌ها از تلويزيون و شبكه رسمي در ساعاتي كه كودكان كمتر پاي تلويزيون هستند صورت مي‌گيرد. يك استاد علوم ارتباطات در اين زمينه به «آرمان» مي‌گويد: كنترل فرهنگي، سياسي و اقتصادي در هر جامعه‌اي لازم است و هميشه مواردي وجود دارد كه به ضرر افراد است و استعدادها را منحرف مي‌كند. اسماعيل قديمي مي‌افزايد: مساله اين است كه چه شيوه‌اي براي كنترل وجود دارد؟ آيا هميشه زور و فشار مانع ترويج افكار نادرست مي‌شود؟ اين استاد ارتباطات درباره كنترل‌هاي اجتماعي در زمان فعلي مي‌گويد: كنترل‌هاي اجتماعي در دوران فعلي به شكل خودكنترلي اعمال مي‌شود و دولت‌ها به‌جاي زور و فشار با آموزش و تبليغ فرد را تشويق به رفتارهاي اخلاقي مي‌كنند. قديمي ضمن رد كنترل فيزيكي در دنياي فعلي مي‌گويد: علاوه بر اين اصلا امكان كنترل فيزيكي وسايل ارتباط جمعي در روزگار فعلي وجود ندارد و اين شبكه‌ها قابل كنترل نيستند زيرا به محض اينكه اين سايت‌ها فيلتر مي‌شوند نرم‌افزار دسترسي به آنها ساخته مي‌شود.

فضاي مجازي نبايد به حال خود رها شود

يكي از اعضاي كميسيون اجتماعي مجلس درباره اقدام اخير پليس براي برخورد با سايت‌هاي اينترنتي دانلود مي‌گويد: اين چارچوب‌مندي به نفع مردم است زيرا همانطور كه ما به محصولات غذايي عادت مي‌كنيم به محصولات فرهنگي هم به مرور زمان عادت كرده و شخصيت ما بر اين اساس شكل مي‌گيرد. عبدالرضا مصري مي‌افزايد: درحالي كه در جهان فعلي امكان كنترل اطلاعات وجود ندارد اما اين بدان معنا نيست كه فضاي مجازي بايد به حال خود رها شود زيرا منبع تغذيه فكري مردم و جوانان اين شبكه‌هاي اطلاعاتي هستند و بسياري از افراد با نيت مثبت و در راستاي كار و تحصيل خود از اينترنت استفاده مي‌كنند. مصري با اشاره به اينكه آموزش بيشتر از اقدامات سلبي مي‌تواند مناسب باشد، مي‌گويد: ما عادت داريم هميشه بعد از وقوع حادثه به فكر راه‌حل آن بيفتيم درحالي كه علاج واقعه را بايد قبل از وقوع انجام داد. وقتي ماهواره وارد شد نظارتي بر آن نداشتيم و اين باعث شد آسيب‌هاي اجتماعي مانند طلاق و خيانت زوجين افزايش يابد.

*منبع :روزنامه آرمان

**پژوهش**1893**9131