منابع آبی چهارمحال و بختیاری به نیمه رسیده است

شهركرد-ایرنا- مدیرعامل شركت آب منطقه ای چهارمحال وبختیاری گفت: تداوم خشكسالی، منابع آبی استان چهارمحال و بختیاری را به نصف كاهش داده است .

به گزارش ایرنا، حسین صمدی روز جمعه در همایش 'تدبیر در توسعه چهارمحال و بختیاری' اظهار داشت: در سال 84 میزان منابع زیرزمینی حدود دو میلیارد مترمكعب بوده، اما اكنون این منابع به یك میلیارد مترمكعب رسیده است .

وی همچنین افزود: مخازن آبهای زیرزمینی استان بر اساس بارشهایی كه باید صورت می گرفت حدود800میلیون متر مكعب كسری دارد.

وی یادآور شد: بیش از70 درصد مصارف آب كشاورزی و90درصد آب شرب و صنعتی استان از منابع زیرزمینی تامین می شود.

صمدی بیان داشت: تغییر اقلیم و نوع بارشها از برف به باران بر منابع آبی استان بخصوص آبهای زیر زمینی تاثیر قابل توجهی داشته بگونه ای كه تغییرات كسری مخازن در دشتهای مختلف استان شدتی بین چهار تا 277میلیون مترمكعب داشته و سطح آبهای زیرزمینی نیز در دشت های مختلف بین10متر تا 25متر كاهش یافته است .

وی بارندگیهای رگباری و فرسایش بالای خاك بدلیل وجود اراضی شیبدار در چهارمحال و بختیاری را از دیگر بلایای طبیعی در این استان برشمرد .

صمدی تصریح كرد: این استان سرچشمه سه رودخانه دز، كارون و زاینده رود محسوب می شود و حدود 7درصد از منابع آبی كشور را تامین می كند از اینرو شایسته است برای حفظ كمی و كیفی آب در حوضه بالادست و تغذیه سفره های زیرزمینی این استان، بخشی از منابع درآمدی پروژه های آبی كشور بخصوص در حوضه زاینده رود و كارون به چهارمحال و بختیاری اختصاص یابد .

مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان با بیان اینكه میزان اعتبار مورد نیاز چهارمحال و بختیاری به تناسب جمعیت حدود هفت هزار میلیارد ریال است، تامین این اعتبار از محل اعتبارات ملی را خواستار شد .

صمدی همچنین با بیان مصوبات اخیر شورای عالی آب در زمینه اجرای پروژه های انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به فلات مركزی(استان اصفهان)،از مسوولان استانهای همجوار خواست با رعایت این مصوبات از مرگ و نابودی رودخانه زاینده رود و كارون در سرچشمه جلوگیری كنند .

به گزارش ایرنا، پروژه های ساخت تونل 'گلاب 2' و 'بهشت آباد' به منظور انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به استان اصفهان از سالهای گذشته در دستور كار مقامات كشوری قرار گرفت .

پروژه گلاب 2 در شورای عالی آب دولت یازدهم بدلیل اثرات مخرب زیست محیطی متوقف شده و پروژه تونل بهشت آباد نیز به انتقال آب از طریق لوله تغییر كرده است .

به گزارش ایرنا، همایش 'تدبیر درتوسعه چهارمحال و بختیاری' با حضور مسوولان كشوری و استانی، دیروز و امروز در دانشگاه شهركرد برگزار شد .

6027/8125

سرخط اخبار استان‌ها